"Wierzę, że śmiech jest najlepszym sposobem na spalanie kalorii. Wierzę w całowanie, dużo całowania. Wierzę w bycie silnym, gdy wszystko wydaje się być nie tak. Wierzę, że szczęśliwe dziewczyny to najpiękniejsze dziewczyny. Wierzę, że jutro jest kolejny dzień i wierzę w cuda.” – Audrey Hepburn

Fot. @magdatomaszewskafotografia
#women #kobietapotrzydziestce #mama #szczęśliwa #instawoman #instamoment #photooftheday #winnicanadźródłem #świętokrzyskie #poland #polishwoman #photography #me #kobieta #photo #look

"Wierzę, że śmiech jest najlepszym...

Czas zmian na lepsze!😊
Dzięki @tomaszewskamagda i @tomaszewski_mark nasz blog przeszedł ogromną metamorfozę - jest naprawdę piękny i czytelny! ❤💚🧡 Wkrótce pojawią się na nim nowe posty, nowe zdjęcia i nowe pomysły! Trzymajcie za nas kciuki i koniecznie dajcie znać, jak Wam się podoba nowa strona!
➡️ www.dziecieceinspiracje.pl 
#nowość #blogrodzinny #blogparentingowy #zmiany #familyblog #parenting #news #autumn #jesieńidzie #nature #photography #instapho #świętokrzyskie

Czas zmian na lepsze!😊 Dzięki...

Cudowni,prawda?! ❤️💛💚 #rodzinka #razemnajlepiej #samoyed #puppy #kids #szczeniak #pies #najlepszyprzyjaciel #dogs #family #together #samoyedpuppy #wogrodzie #instadog #instagood

Cudowni,prawda?! ❤️💛💚 #rodzinka #razemnajlepiej #samoyed...

Polska jest taka piękna!💛 #polska #zamekjanowiec #zamkipolskie #odkrywamypolskę #rodzinnepodróże #podrozepopolsce #travelwithkids #familytime #summer #view #photography #phototravel

Polska jest taka piękna!💛 #polska...

Tata&Syn!❤ #tataisyn #fatherandson #family #mylove #kocham #razemnajlepiej #wakacje #mazury #lato #summer #military #muzeum

Tata&Syn!❤ #tataisyn #fatherandson #family #mylove...

"Babcia jest trochę rodzicem, trochę nauczycielem, trochę najlepszym przyjacielem!" ❤

#rodzinnie #najlepszababcia #mazurolandia #wspomnienia #zwakacji #summer #holiday #grandma #wnuczek #babcia #razemnajlepiej #cudownyczas #withgrandma ❤

"Babcia jest trochę rodzicem, trochę...

Są miejsca,w których czujemy się naprawdę maleńcy!☺️ #farmailuzji #weekendzprzyjaciolmi #polska #iluzja #wyjatkowemiejsca #wpolsce #parkrozrywki #rajdladzieci #zabawa

Są miejsca,w których czujemy się...

Takiego domku można tylko pozazdrościć mieszkańcom wiejskiej zagrody w @farmailuzji 🐴🐇🦆 #farmailuzji #wakacje #wiejskazagroda #niebieskidomek #travelwithkids #poland

Takiego domku można tylko pozazdrościć...

Mother&Son ♥️ #zamekjanowiec #mamaisyn #odkrywamypolskę #rodzinnepodróże #motherandson #travelwithkids #poland #janowiec #polskatakapiekna

Mother&Son ♥️ #zamekjanowiec #mamaisyn #odkrywamypolskę...

Za kilka dni minie miesiąc, odkąd Inka jest z nami ❤ Wydawało mi się, że ten mały szczeniak nie zmieni wiele w naszym życiu, jak się okazalo, jest zupełnie inaczej! Inka ma w sobie takie pokłady energii, że sami ledwie za nią nadążamy! Nie da się ukryć, że łatwo nie jest, ale codzienność  z takim urwisem to ogromna przyjemność! 🐺👪
Fot. @magdatomaszewskafotografia 
#dog #samoyed #puppy #szczeniakwdomu #nowyczlonekrodziny #razemnajlepiej #instaphoto #instagood #dogsummervibes

Za kilka dni minie miesiąc,...

Jak pomóc dziecku zrozumieć kalendarz?

Jak pomóc dziecku zrozumieć kalendarz? Jak wytłumaczyć mu pojęcie czasu? 

Mogłoby się wydawać, że jest to bardzo proste. Mamy cztery pory roku, każdy rok ma dwanaście miesięcy, a każdy tydzień siedem dni. Rok zaczynamy zimą w styczniu i kończymy zimą w grudniu.  Proste, prawda?

Dla nas dorosłych jest to proste i logiczne, w przypadku dzieci zazwyczaj wygląda to inaczej. One muszą nie tylko „nauczyć się” kalendarza, ale przede wszystkim zrozumieć go. 

Pory roku mamy od dawna opanowane. Każdą z nich Julek z czymś kojarzy:

Zimą mamy śnieg, Mikołaja, Święta Bożego Narodzenia, a niedźwiedzie zapadają w sen,

Wiosną jest Wielkanoc, Lany Poniedziałek, rośnie trwa i kwitną drzewa,

Latem jest gorąco, jemy lody i wyjeżdżamy nad morze,

Jesienią są Julcia urodziny, zbieramy kasztany, a za oknem jest złoto i czerwono.

Poniedziałek, wtorek, środek, czwartek, piątek, sobotek, niedzielek. Jeszcze kilka tygodni temu tak Julcio nazywał dni tygodnia. Może i znał każdy dzień, dobrze kojarzył, znał kolejność, ale trudno było mu zapamiętać dokładne nazwy.

Szybko się z tym uporaliśmy, często używając nazw dni tygodnia, a szczególnie tych, które mu się myliły, czyli sobota, niedziela. To bez wątpienia ulubione dni tygodnia Julka – dni bez przedszkola, bez dodatkowych zajęć, z rodzicami w domu i z możliwością korzystania z tableta. Nie mógł się ich nie nauczyć 🙂

Większe trudności pojawiły się przy konkretnych datach i można było to zauważyć, kiedy Julek zadawał nam pytania: Kiedy będą wakacje? Kiedy pojedziemy na obóz? Kiedy będą moje urodziny? Udzielając odpowiedzi, nie tylko mówiłam o konkretnej dacie (np. 23 czerwca), ale starałam się jak najwięcej mu wyjaśnić:

Wakacje zaczynają się 23 czerwca, za cztery miesiące. Teraz mamy jeszcze zimę, po niej przyjdzie wiosna, a wakacje zaczną się latem. Będzie bardzo ciepło i nie będziemy musieli zakładać kurtek i czapek. Pojedziemy do Krynicy Morskiej i będziemy kąpać się w morzu, będziemy jeść lody i będziemy spać pod namiotem! Tylko latem możemy sobie na to pozwolić.

Julek nauczył się dni tygodnia, miesiące jeszcze troszkę mu się mylą, ale zrozumiał, że jeden miesiąc może być krótszy od drugiego i zrozumiał „działanie” kalendarza. Pomogły mu w tym nie tylko nasze tłumaczenia, ale dużą rolę zawdzięczamy wydawnictwu Bliżej przedszkola, które stworzyło pomoc do nauki pór roku, miesięcy i dni tygodnia – Kalendarz edukacyjny. 

PinitJak pomóc dziecku zrozumieć kalendarz?

PinitJak pomóc dziecku zrozumieć kalendarz?

PinitJak pomóc dziecku zrozumieć kalendarz?

Kalendarz jest duży (ma ponad 60 cm długości) i został stworzony przede wszystkim z myślą o przedszkolach. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby znalazł się również w domu, w codziennym użytku. Można go zawiesić na ścianie albo postawić na tekturowym stojaku. Przetestowaliśmy obie wersje i zostaliśmy przy tej drugiej. Julkowi znacznie łatwiej jest zmieniać daty i dni tygodnia, kiedy ma kalendarz przed sobą i nie musi do niego wysoko sięgać. Wieszając kalendarz na ścianie trzeba się też liczyć z tym, że codziennie trzeba będzie go zdjąć, aby uaktualnić datę.

Karty z datą, dniami tygodnia i miesiącami codziennie przekładamy do tyłu, tak aby po kolejnych 30 dniach (w zależności od tego, ile dni ma dany miesiąc), 7 dniach tygodnia i 12 miesiąca wrócić do pierwszej karty. Ilustracje z porami roku przeznaczone są do odrywania, ale kalendarz został wyposażony w trzy takie zestawy (zima, wiosna, lato, jesień), dzięki czemu, jeden kalendarz posłuży nam przez trzy lata.

PinitJak pomóc dziecku zrozumieć kalendarz?

Koncepcja kalendarza oparta jest na fabule wierszowanego opowiadania przybliżającego dzieciom charakterystyczne dla danego miesiąca elementy. W opowiadaniu występuje Pan Rok i gromadka psów noszących imiona, będące nazwami dni tygodnia.

„Trzeciego dnia tygodnia, dom znalazła tu Środa. 

Za kijkiem chętnie biegała, lubiła wskakiwać w błota”.

Kalendarz poza tym, że pełni rolę edukacyjną, jest też piękny. Wszystko to za sprawą ilustracji wykonanych  przez Dorotę Prończuk, które doskonale wpasowują się do dziecięcych wnętrz.

Karty kolejnych miesięcy poza grafiką są wzbogacone o krótkie historyjki charakteryzujące dany miesiąc i również w nich występują urocze pieski.

„W maju zakwitły konwalie, przybyło także motyli. Dlaczego latają? Nasz wtorek dowiedział się w jednej chwili.Gdy spał sobie w najlepsze, coś mu gwałtownie sen skradło, bo poczuł nagle – o zgrozo! – że mu na nosie przysiadło!…”

PinitJak pomóc dziecku zrozumieć kalendarz?

Julek już się przyzwyczaił, że każdego dnia z rana podchodzi do kalendarza i zmienia datę, dzięki czemu wie, jaki mamy jest miesiąc, który dzień i jaki mamy dzień tygodnia.

Nie muszę mu przypominać o uaktualnieniu daty. To pierwsza rzecz, którą robi zaraz po wyjściu z łóżka!

Nie mogę powiedzieć, że Julcio opanował kalendarz do perfekcji. Ale pracujemy każdego dnia. bo każdego dnia podchodzi do kalendarza i przekłada po jednej kartce przy dniu tygodnia i dacie. I tak się uczy. Każdego dnia, systematycznie, samodzielnie i co dla mnie ma znaczenie – z dużym zainteresowaniem.

Pracujemy nad tym, jak odróżnić pojęcia wczoraj od jutro, jak policzyć, kiedy będą wakacje, a za ile miesięcy urodziny każdego z nas. Julek już kojarzy, że jak jest wtorek to popołudniu jest angielski, jak jest piątek, to są korekcyjne, a jak jest sobota – śpimy tyle, na ile mamy ochotę!

PinitJak pomóc dziecku zrozumieć kalendarz?

PinitJak pomóc dziecku zrozumieć kalendarz?Jak pomóc dziecku zrozumieć kalendarz?Jak pomóc dziecku zrozumieć kalendarz?

Jestem bardzo zadowolona z zakupu. Koleżankom, które pytają jak pomóc dziecku zrozumieć kalendarz, od razu podrzucam link do sklepu (TUTAJ). Kalendarz jest niedrogi (kosztuje 35 zł), a jest naprawdę świetną pomocą.

W komplecie z kalendarzem znajdują się naklejki z pieskami, które dzieci już znają z comiesięcznych historyjek i opowiadania. Naklejki mogą pełnić rolę motywacyjną, a mogą też być propozycją do stworzenia plakatu czy uzupełnienia kalendarza.

PinitJak pomóc dziecku zrozumieć kalendarz?Jak pomóc dziecku zrozumieć kalendarz?

Ciekawa jest też książeczka przygotowana do kalendarza. Znajdują się w niej kolorowanki, ćwiczenia i karty pracy, a wszystko tematycznie nawiązuje do wcześniej wspomnianych opowiadań i psi bohaterów.

A może Wy macie swoje sposoby na wytłumaczenie dziecku pojęcia upływającego czasu?

Może macie inne pomysły, jak pomóc dziecku zrozumieć kalendarz?

 

 

Kasia
signature

Subscribe so you don’t miss a post

Sign up with your email address to receive news and updates!

A ty co o tym myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 Komentarz
  • Justyna Dąbek
    Wrzesień 22, 2019

    Kalendarz jest faktycznie wspaniałe opracowany i przemyślany. Przyjdzie na taki czas również i u nas. Ale, co się bardzo rzuca w oczy, to porządek w pokoju syna! Jak to jest możliwe? Idealny stan równowagi 🙂

Zarejestruj się, aby otrzymywać informację na temat najnowszych wpisów, porady dotyczące podróży z dzieckiem i nowości o najlepszych dziecięcych gadżetach.

Poprzedni
Zdrowe posiłki dla dzieci – aż 4 pyszne propozycje!
Jak pomóc dziecku zrozumieć kalendarz?