15 ważnych zaleceń – jak bezpiecznie spacerować w czasach epidemii?

Posted on

 

Wielu lekarzy i naukowców mówi, że można, i że warto wychodzić na spacery do lasu, o ile nie gromadzi się tam dużo ludzi. Niestety ostatnie dni pokazują, że coraz więcej osób przenosi się z miasta na tereny zielone, a leśne parkingi wyglądają, jak te pod  Biedronką czy Lidlem w zwyczajny dzień – są przepełnione. Nic dziwnego, że coraz częściej zastanawiamy się, czy nadal da się bezpiecznie spacerować w czasach epidemii?!

Pojawienie się tłumów w lesie pokazuje, że spacer leśnymi ścieżkami nie zawsze jest dobrym pomysłem. My w ciągu ostatnich dziesięciu dni na spacerze byliśmy tylko raz!  Wybraliśmy się do pobliskiego lasu i po drodze mijaliśmy tylko dwie osoby. Wiem, że teraz “nasza” ścieżka wygląda zupełnie inaczej. Można na niej spotkać dużo więcej spacerowiczów, dużo więcej młodzieży, osób starszych, rodziców z dziećmi, dlatego zrezygnowaliśmy z wyjść i zostajemy w domu. Pomimo tego, że nie odwiedzamy lasu, to nie zapominamy o nim! Każdego dnia sięgamy do książeczek z zabawami i grami, które stworzyli leśnicy, a ja pisałam o nich tutaj:

364 gry i zabawy przyrodnicze!

Jeśli jednak nie możecie wysiedzieć w domu i musicie wybrać się na spacer, to zapoznajcie się wcześniej ze wskazówkami wydanymi przez Lasy Państwowe. Leśnicy mają dla nas wszystkich zalecenia, dzięki którym wizyta w lesie będzie nie tylko przyjemna, ale również bezpieczna!

Jak bezpiecznie spacerować w czasach epidemii? 15 zaleceń Lasów Państwowych

 1. Na wycieczkę do lasu wybierz się wyłącznie z osobami, z którymi przebywasz na co dzień.
 2. Unikaj miejsc szczególnie popularnych wśród turystów, gdzie przebywają tłumy. Odkrywaj nowe lokalizacje w swojej okolicy.
 3. Las jest dostępny nie tylko w weekend. Na wycieczkę wybierz raczej godziny poranne lub popołudniowe, kiedy spacerujących jest mniej.
 4. Każdy las, bez względu na jego popularność, jest idealny na spacery. Ten najbliższy Ciebie również.
 5. Zrezygnuj z uprawiania w lesie sportów ekstremalnych i narażania się na potencjalną kontuzje lub wypadki, wymagające pomocy służby medycznej. Służby ratownicze są teraz bardzo obciążone, nie przysparzaj im dodatkowej pracy.
 6. Stan zagrożenia epidemicznego nie jest czasem na wycieczki krajoznawcze. Nie powinieneś znacząco oddalać się od miejsca zamieszkania.
 7. Jeśli widzisz na parkingu leśnym lub szlaku tłum spacerowiczów, zrezygnuj z tego miejsca. Las jest duży, znajdziesz w nim odpowiednią ścieżkę dla siebie.
 8. Do lasu wybierz się pieszo, rowerem lub własnym samochodem. Unikaj komunikacji miejskiej.
 9. Na szlaku zachowaj rekomendowany przez służby sanitarne dystans od innych osób.
 10. Unikaj dotykania powierzchni poręczy, stołów, ławek, które możesz spotkać przy leśnych parkingach lub ścieżkach – na nich również może znajdować się wirus.
 11. Po powrocie do domu umyj ręce.
 12. Weź prowiant ze sobą. Pamiętaj, że lokalna gastronomia i schroniska są zamknięte.
 13. Pamiętaj! Stosuj się do bieżących komunikatów służ b sanitarnych i władz.
 14. Znajdź najaktualniejsze informacje o dostępności szlaków w poszczególnych nadleśnictwach na ich stronach internetowych lub profilach społecznościowych.
 15. Ciesz się bezpiecznie naturą!
PinitJak bezpiecznie spacerować w czasach epidemii
Grafika opublikowana przez Lasy Państwowe

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 Komentarzy
 • Monik Flok
  Marzec 24, 2020

  Masz rację trzeba te wszystkie zasady stosować. Czekamy n cieplejsze dni i idziemy chodź na pół godziny z dala od ludzi na zewnątrz

 • Marta
  Marzec 25, 2020

  Mamy to szczęście, że mieszkamy nieco na odludziu, wiemy, gdzie pójść, żeby w czasie nawet długiego spaceru nie spotkać nikogo. W tę pogodę trzeba szukać takich ucieczek.

 • Świat Karinki
  Marzec 25, 2020

  My wybieramy teraz miejsca ktore znamy slabo, bo lasy obok sa bardzo oblegane

 • Bookendorfina Izabela Pycio
  Marzec 27, 2020

  Brakuje mi właśnie spacerów w otoczeniu zieleni, teraz mamy daleko do lasu, ale jak już się wszystko uspokoi, ponownie będziemy mogli cieszyć się bliskością natury.

Poprzedni
364 rewelacyjne gry i zabawy przyrodnicze!
15 ważnych zaleceń – jak bezpiecznie spacerować w czasach epidemii?