Wpisując w google hasło „jak przygotować dziecko przedszkola” wyświetla się kilkadziesiąt stron z najróżniejszymi poradami. Ale spróbujcie wpisać „jak przygotować mamę na pójście dziecka do przedszkola” – tu już jest znaczniej trudniej. A rodzice maluszków często przeżywają ich pójście do przedszkola o wiele mocniej niż dzieci.
Początek września jest trudnym okresem dla całej rodziny. Jeśli zdecydowaliście, że Wasze dziecko będzie uczęszczało do przedszkola, z pewnością przeżywacie teraz ciężkie chwile 🙂
Rozumiem Was doskonale, ponieważ w trzy lata temu i ja oddawałam Julcia pod opiekę obcym Paniom. Teraz Julek awansował na zerówkowicza i znów przygotowujemy się do pójścia w przedszkolne mury. Emocje, które dziś mi towarzyszą nadal są ogromne, choć przyznaję, że jest mi znacznie łatwiej niż kilka lat temu. Teraz nawet cieszę się, że Julcio wraca do przedszkola 😉
- Czy Julek nie jest jeszcze za mały na przedszkole?
- Czy nie poczuje się opuszczony?
- Czy będzie potrafił skorzystać z przedszkolnej toalety?
- Czy zawoła siusiu?
- Czy będzie chciał jeść w przedszkolu i czy nie będzie głodny?
- Jak sobie poradzimy podczas rozstania w szatni?
- Czy będzie płakał za nami?
- Uczy się samodzielności (np. podczas jedzenia, ubierania się czy załatwiania potrzeb fizjologicznych).
- Przebywając z innymi dziećmi poznaje inne charaktery i osobowości. Uczy się współpracy i tolerancji. Uczy się też dzielić z innymi i czekać na swoją kolej.
- Poprzez różnorodną zabawę rozwija swoją wyobraźnię i kreatywność, rozwija swoje zainteresowania.
- Rozwija zdolności plastyczne, muzyczne, recytatorskie.
- Zdobywa wiedzę o otaczającym świecie.
- Uczy się niezależności.
- Uczy się słuchać innych.
- Rozwija swoją mowę i poszerza słownictwo.
- Uczy się wyrażać swoje uczucia i emocje.
- Wyrównuje braki rozwojowe.
- Przygotowuje się do nauki w szkole.
- Otrzymuje dużą dawkę radosnych przeżyć i doświadczeń 🙂
Jeśli jesteś rodzicem maluszka, który właśnie wybiera się do przedszkola pamiętaj:
- Kiedy decyzja o pójściu dziecka do przedszkola został podjęta – nie zastawiaj się więcej czy robisz dobrze. Zapewne i tak dużo czasu spędziliście analizując wszystkie za i przeciw.
- Nastaw się pozytywnie. Jeśli ty będziesz zdenerwowana, z pewnością Twoje dziecko to wyczuje – a to mu wcale nie pomoże.
- Poznaj wcześniej placówkę, do której będzie chodziło Twoje dziecko. Oczywiście większość rzeczy poznasz w trakcie, ale jeszcze przed wrześniem możesz dowiedzieć się, jak wygląda przedszkole, jak wygląda przeciętny dzień maluszka czy kiedy jest pora posiłku.
- Nie obawiaj się pytać. Z pewnością nie będziesz pierwszą i nie ostatnia mamą, która dopytuje Panie nawet o najmniejsze szczegóły. Przy okazji możesz się dowiedzieć, co przygotować na wrzesień i jaka wyprawka obowiązuje przedszkolaka.
- Nie poddawaj się i nie rezygnuj z przedszkola po pierwszym tygodniu. Początki są trudne, a płacz jest naturalną reakcją dziecka na rozstanie z bliskimi. Uwierz mi, to minie.
- Nie miej wyrzutów sumienia. Decyzja jaką podjęliście z pewnością była najlepszą jaką mogliście wybrać 🙂
- Zaufaj wychowawczyniom, które będą miały pod opieką Twoją pociechę. Nie są to przypadkowe Panie, a osoby z wykształceniem i doświadczeniem w pracy z maluszkami.
- Pamiętaj o korzyściach jakie wniesie przedszkole do Waszego życia i rozwoju dziecka.
- Zaprowadź dziecko do przedszkola i wróć do domu, bądź do pracy. Nie stój pod oknami, nie wsłuchuj się pod drzwiami. Sama wiem, że na początku jest to raczej niemożliwe 🙂
- Jeśli pracujesz, weź wolny dzień, może dwa. Będziesz spokojniejsza. Kiedy dziecko będzie Cię potrzebowało, z pewnością się o tym dowiesz i będziesz mogła je odebrać wcześniej.
Iwona
22 sierpnia, 2016Rzeczywiście w tym temacie pomija się rodziców i ich przemyślenia – świetnie sformułowane rady 🙂
Hand made Kasia
22 sierpnia, 2016Ja nie śpię od początku lipca na myśl o przedszkolu :/
Karolkowa mama
22 sierpnia, 2016Żeby to wszystko było tak proste… ehhh my Mamy 🙂
Do zabawy
24 sierpnia, 2016Dobry wpis. Pozdrawiam 🙂