Jak wybrać odpowiedni plecak dla dziecka?

Od ponad dwóch lat sierpień kojarzy mi się z wielkimi przygotowaniami do przedszkola. W tym roku Julek idzie do starszaków, z króliczka i sówki awansował na prawdziwego tygryska. Wydawałoby się, że największe emocje budzi czas, w którym dziecko po raz pierwszy przekracza progi placówki. Dla mnie jednak to każdy wrzesień jest takie emocjonujący, a może nawet z roku na rok trudniejszy. Każdego dnia widzę jak mi dziecko dorasta, jak się zmienia, jak się usamodzielnia. Cieszy mnie to i napawa ogromną dumą. Nie ukrywam jednak, że przeraża mnie to, że czas tak szybko mija. Wiem, że zanim się obejrzę będę prowadziła Julcia do szkoły, a nie do przedszkola.

I pomimo tego, że mamy przed sobą jeszcze “odrobinę” czasu na podstawówkę, to już teraz staram się jak najlepiej przygotować do roli mamy małego ucznia. Zaczynam od wyboru odpowiedniego plecaka. Przyznam, że jeszcze nie tak dawno, temat ten był mi zupełnie obcy. Teraz po rozmowach, konsultacjach i poznaniu opinii specjalistów, ja sama czuję się ekspertką w tym temacie.

2 sierpnia rozpoczęła się ogólnopolska kampania, dzięki której rodzice mogą skorzystać z porad ekspertów w zakresie doboru plecaka i tornistra do szkoły. W 71 salonach Empik w całej Polsce można spotkać się ze specjalistami, którzy podpowiedzą jaki plecak będzie najodpowiedniejszy do wieku, wzrostu czy indywidualnych potrzeb dziecka, a ambasadorem akcji jest Paweł Zawitkowski, znany i ceniony przez wielu rodziców fizjoterapeuta dziecięcy.

Na podstawie jego opinii, a także Głównego Inspektora Sanitarnego przedstawiam Wam zalecenia, które pomogą wybrać odpowiedni plecak dla dziecka:

 1. Po pierwsze plecak powinien lekki i wraz z wyposażeniem nie może ważyć więcej jak 10-15% wagi dziecka. Plecak  nie może przeciążać pleców malucha!
 2. Pusty plecak nie powinien warzyć więcej 1200 gram w przypadku małych dzieci i 1400 gram w przypadku starszaków,
 3. Powinien być dostosowany do indywidualnych cech i potrzeb ucznia – musi być dostosowany do wagi, tęgości, wzrostu i wieku dziecka,
 4. Wysokość plecaka powinna być taka jak ramiona, a szerokość jak barki dziecka,
 5. Plecak nie może “wisieć”. Musi być ładnie ściągnięty,
 6. Powinien posiadać wyprofilowany, przylegający do pleców dziecka tył,
 7. Powinien posiadać miękkie, przylegające do ciała, równe i grube szelki,
 8. Pas biodrowy w plecaku(o ile taki jest) powinien kończyć się na szczycie miednicy, jeśli go nie ma – na poziomie kręgosłupa lędźwiowego,
 9. Ciężar w plecaku powinien być symetrycznie rozłożony,
 10. Powinien posiadać odpowiednie kieszenie i przegrody, tak aby cięższe rzeczy (np. książki) mogły znaleźć się bliżej pleców dziecka, a lżejsze z przodu. Dzięki temu ciężar nie będzie przechylał dziecka,
 11. Warto zwrócić uwagę na to, czy plecak posiada elementy odblaskowe, które zapewnią bezpieczeństwo i widoczność dziecka na drodze. Jeśli takich nie ma, należy je dołączyć.

Ja sama pamiętam, że będąc małą dziewczynką zawsze pełna emocji wybierałam się z rodzicami po wyprawkę do sklepu. Wybierając plecak kierowałam się tylko jego wyglądem, modą i tym co akurat było na czasie. Moi rodzice, zeny sprawić mi radość oczywiście decydowali się na wybrany przeze mnie plecak czy tornister. Kiedyś też wybór tych produktów był mniejszy, rzadziej się tez mówiło o roli i właściwościach plecaków. Nie da się ukryć, że również ich zawartość nie była tak ciężka jak obecnie.

Cieszę się, że teraz można połączyć nowoczesny wygląd, modny design i gust dziecka z zalecanymi cechami plecaków. Dzięki temu mogę być spokojna, że ten najważniejszy szkolny gadżet nie tylko trafi w Julcia gust i upodobania, ale też będzie odpowiedni dla jego rozwoju fizycznego.
Ja sama zakochałam się w najnowszej propozycji Empiku. Kolekcja w szaro-czarną kratę spodobała się również Julciowi, który co chwilę wkładał i wyjmował gadżety z plecaka.

Pinit
Pinit
Pinit
Pinit
Pinit
Pinit
Pinit
Pinit
Pinit
Pinit

 

 

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • Ela
  14 sierpnia, 2017

  Przydatny wpis dla rodziców.

 • Super dzieciaczki
  14 sierpnia, 2017

  Plecak to ważna sprawa, nasz będzie służył córce już 3 rok.

 • Mamazwadąserca
  14 sierpnia, 2017

  Wybranie plecaka to zawsze problem. Sama w dziecinstwie mialam z tym problem.

 • Lili Ess
  16 sierpnia, 2017

  Szczęśliwi ci którzy nie mają dzieci w wieku szkolnym 🙂 sierpień miesiącem cierpień w trakcie kompletowania szkolnych wyprawek. Płaczą portfele i karty kredytowe. A od ogromnego wybory wszelakich przyborów kręci się w głowie.

 • Webska Blog
  16 sierpnia, 2017

  Kiedyś moja córka wymarzyła sobie plecak na kółkach. Szła do pierwszej klasy, więc miała zetknać się z obowiązkiem noszenia do szkoły przyborów i zeszytów. Dałam się namówić, ale jeden jedyny raz. Może i wygoda, że ciągnęła za sobą plecak jak walizkę na lotnisku, ale kiedy musiała go założyć na plecy w ogóle się nie sprawdzał. Stelaż uwierał ją w plecy, był niewygodny i nawet pusty ważył dość sporo. Od tamtej pory sratam się rozsądnie podchodzić do tematu plecaków i właśnie lada dzień czeka nas przeprawa przez tłumaczenie jej, że nie tylko wygląd czy marka się liczą.

 • Justyna Kołodziej
  16 sierpnia, 2017

  Na szczęście jeszcze nie muszę podejmować takiej decyzji, ale wiem, jak ważna ona jest. Mimo tego, że dzieci podręczniki i tak zostawiają w szafkach plecaki są zdecydowanie za ciężkie. Dlatego plecak powinien był idealnie dostosowany dla każdego malucha.

 • logopeda
  17 sierpnia, 2017

  Super, że wspomniałaś o odblaskach! Jednak nawet jeśli wymarzony plecak naszego dziecka ich nie posiada, to pamiętajmy, że możemy osobno zakupić odblask w postaci wesołego breloczka i zaczepić go do suwaków. Reszta rad jest również jak najbardziej bardzo praktyczna i warto się do nich zastosować. Wybór plecaka to wbrew pozorom poważna sprawa i może przesądzić o zdrowiu naszego dziecka.

Poprzedni
Granna – w samochodzie, w domu i na wakacjach!
Jak wybrać odpowiedni plecak dla dziecka?