Please enter an Access Token

10 największych centrów nauki w Polsce

Słońce i choć odrobina ciepła na zewnątrz sprzyjają rodzinnym wycieczkom, które naprawdę uwielbiamy. Kiedy tylko mamy okazje wyjeżdżamy w góry, nad morze, do innych miast, do parków rozrywki (szczególnie polecamy Farmę Iluzji, Sabat Krajno czy JuraPark Bałtów), ale też do centrów nauki, które oferują wiele atrakcji zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
W ciągu ostatnich lat w Polsce powstało kilka takich obiektów. Część z nich mieliśmy już okazję zobaczyć, a te, w których jeszcze nie byliśmy znajdują się na liście miejsc, które zamierzamy wkrótce odwiedzić.

Największe Centra Nauki w Polsce

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
To jedno z najbardziej znanych i rozpoznawalnych centrów nauki w Polsce. Julcio jeszcze tu nie był, ale musimy nadrobić zaległości, tym bardziej, że w Warszawie co jakiś czas bywamy.
W Koperniku znajduje się około 400 eksponatów, przestrzeń warsztatowa Majsterni i Teatr Wysokich Napięć. Jest też Park Odkrywców, Planetarium Niebo Kopernika z wystawą „Patrz: Ziemia”, wystawy: „Nowy Świat w Ruchu”, „Powietrze – więcej niż nic”, „Bzzz!”, „Re:generacja”, „Kopernik na kołkach”.
Adres:
Wybrzeże Kościuszkowskie 20
00-390 Warszawa
www.kopernik.org.pl
Pinitkopernik warszawa
Pinit
Pinit

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni 

Jest to bez wątpienia moje ulubione centrum nauki w Polsce. Może dlatego, że uwielbiam Trójmiasto, może dlatego, że mam miłe wspomnienia, bo zawsze jesteśmy tam podczas wakacji, a może dlatego, że dzieci takie Julcio doskonale się tam bawią.. Juluś był w Eksperymencie dwa razy – kiedy miał dwa, a później trzy latka. W tym roku wybieramy się tam ponownie w lipcu i jestem pewna, że znajdzie tam dla siebie jeszcze więcej atrakcji.
Experyment pozwala i dzieciom i dorosłym zrozumieć otaczający nas nas świat i procesy zachodzące w przyrodzie, a to wszystko dzięki interaktywnym stanowiskom, dzięki którym sami możemy przeprowadzić eksperymenty.

Adres:
Al.Zwycięstwa 96/98
81-451 Gdynia
www.experyment.gdynia.pl

Pinitexperyment gdynia
Pinitexperyment gdynia
Pinitexperyment gdynia

Centrum Hewelianum w Gdańsku

Wspaniałe miejsce, które po raz pierwszy odwiedziłam w 2009 roku, a w 2013 wróciłam tu już z Julusiem. W ciągu tych czterech lat wiele w Centrum się zmieniło i nie ukrywam, że byłam pod ogromnym wrażeniem. Wiem też, że od tamtej pory powstało kilka nowych wystaw i Hewelianum cały czas się rozwija. Jest tu m.in. „Laboratorium Pana Kleksa”, „Galeria Ruchu”, „Dookoła świata”, „W dżungli wyobraźni”, ” Hewelianum bez barier” czy „Wehikuł czasu  -zabawy z historią”. To na co warto zwrócić uwagę, to również lokalizacja centrum – mieści się ono na terenie parku, dawnego Fortu Góry Gradowej z jedynymi w swoim rodzaju punktami widokowymi.

Adres:
Gradowa 6
80-802 Gdańsk
www.hewelianum.pl

Pinithewelianum gdańsk
Pinithewelianum gdańsk
Pinit

Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu (woj. świętokrzyskie)

To miejsce, które jest bardzo blisko nas i myślę, że w najbliższych miesiącach wybierzemy się w okolice Chęcin, żeby zobaczyć centrum wielkością zbliżone do warszawskiego Kopernika! To kolejny obiekt, który popularyzuje naukę przez zabawę i cieszy się coraz większą popularnością. Obecnie znajdują się tam wystawy: „Człowiek – trybik w machinie przyrody”, „Człowiek – niezwykła maszyna”, „Poznaj i odkryj siebie”, „Zmysły człowieka”.

Adres:
Podzamcze 45
26-060 Podzamcze
www.cndavinci.pl

Pinit
Pinit
Pinit

Ogród Doświadczeń im.Stanisława Lema w Krakowie

To miejsce, które warto odwiedzić w cieplejsze dni, a przynajmniej kiedy nie pada i za bardzo nie wieje. Ogród doświadczeń to nasz kierunek na kolejną wycieczkę do Krakowa. Kiedy w styczniu odwiedziliśmy to miasto (naszą relację zobaczysz TUTAJ) było za zimno na zabawy w parku, za to w  maju wybieramy się tu  na dłuższy spacer i większą ekipą. W ogrodzie znajdują się urządzenia demonstrujące zjawiska fizyki, ekspozycja geologiczna „Geo-ogródek”, ekspozycja sensoryczna „Zapachowo” i zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema.

Adres:
Al.Pokoju 68
31-580 Kraków
www.ogroddoswiadczen.pl

Pinit
Pinit
Pinit
Centrum Nauki Experymentarium w Łodzi
Jest ośrodkiem typu „discovery center”, czyli miejsce, w którym nauka nie ma tajemnic.Wystawy interaktywne pozwolą i młodszym i starszym poznać zagadnienia związane wieloma dziedzinami nauki, techniki, kultury i przyrody, pozwolą przetestować poczucie humoru czy sprawdzić możliwości swojego intelektu.

Adres:
Manufaktura, Rynek
Drewnowska 58
91-002 Łódź
www.experymentarium.pl

Pinit
Pinit
Pinit
Park Nauki i Techniki ExploraPark w Wałbrzychu
To naukowe centrum najróżniejszych aktywności, które zainteresują również najmłodszych.To park, w którym każdy odwiedzający może dotykać, doświadczać, poszukiwać, odkrywać, dociekać. Na odwiedzających czekają tu drewniane tory kulkowe, modele brył geometrycznych, lustrzane odbicia, mozaiki, parkietaże, najróżniejsze gry i zabawy.

Adres:
58-300 Moniuszki 66
Wałbrzych
www.explorapark.pl

Pinit
Pinit
Ogrody Doświadczeń Humanitarium we Wrocławiu
Powstały w 2011 roku i są połączeniem nauki i rozrywki poprzez interaktywną wystawę i warsztaty. Misją obiektu jest otwartość na wiedzę poprzez samodzielne doświadczanie, pobudzenie chęci zrozumienia ludzkiego ciała i umysłu i nauka szacunku do otaczającego świata.
Adres:
Stabłowicka 147 a
54-066 Wrocław
www.humanitarium.pl
Pinit
Pinit

Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze
Jest nowoczesną placówką przyrodniczą, edukacyjną, która bawi ucząc i uczy bawiąc.Centrum obejmuje Planetarium Wenus i Centrum Przyrodnicze, które jest filią Zielonogórskiego Ośrodka Kultury. W Centrum znajdują się interaktywne stanowiska dotyczące różnych dziedzin nauki: fizyki, biologii, nauki o człowieku i Ziemi.

Adres:
Centrum Przyrodnicze
Generała Dąbrowskiego 14
65-021 Zielona Góra
www.centrumprzyrodnicze.pl

Planetarium Wenus
Generała Sikorskiego 10
65-454 Zielona Gora
www.planetariumwenus.pl

Pinit
Pinit

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu
Jest pierwszym takim obiektem w województwie kujawsko-pomorskim. W centrum znajdują się ekspozycje pobudzające kreatywność odwiedzających, inspirujące odbiorców do samodzielnych poszukiwań, pozwalające na przyswojenie wiedzy o nauce, technice, przyrodzie i kulturze.

Adres:
Władysława Łokietka 5
87-100 Toruń
www.mlynwiedzy.org.pl

Pinit
Pinit
Pinit
 
A czy Wam udało się odwiedzić, któreś z wymienionych centrów nauki?
Może dodacie coś do mojego zestawienia?

 

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • Toksyczna Kosmetyczka
  4 kwietnia, 2018

  Chciałabym odwiedzić kilka z nich 🙂

 • Reni Blog
  4 kwietnia, 2018

  Super sa takie centra😊Ja bylam z dziećmi w Toruniu😊

 • Super dzieciaczki
  4 kwietnia, 2018

  My jak na razie byliśmy tylko w Warszawie 🙂

 • moniowiec
  4 kwietnia, 2018

  Za mną wizyta w Warszawie, ale być może uda się w tym roku ogarnąć centra z Trójmiasta.

 • Dominika
  4 kwietnia, 2018

  Jako rodzic aktywnej sześciolatki bardzo dziękuję Ci za ten mega przydatny wpis! Oby naszej trójce udało się odwiedzić choćby jedno z tych miejsc!

 • Joanna Kołpak
  4 kwietnia, 2018

  Super zestawienie. Z Twoich propozycji znam tylko Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Chcieliśmy się tam wybrać,ale byliśmy w Warszawie w poniedziałek i okazało się, że zamknięte. Natomiast najjbiżej mam Wrocław i moze tam w pierwszej kolejności skierujemy swe kroki 🙂

 • Zwykła Matka
  6 kwietnia, 2018

  Byliśmy tylko w stolicy, więc teraz widze ile jeszcze przed nami 🙂

 • Olka
  9 kwietnia, 2018

  Centrum Leonarda da Vinci bardzo lubię, byłam dwa razy i za każdym się świetnie bawiłam. Do tego okolica sprzyja spacerom i jest super malownicza 🙂

 • TosiMama
  12 kwietnia, 2018

  Byliśmy w Koperniku, kolejne są na naszych wyjazdowych listach:)

 • Mama pod prąd
  12 kwietnia, 2018

  Wiesz, że mieszkam w Krakowie, ale w Ogrodzie Doświadczeń jeszcze nigdy nie byłam? Choć słyszałam o tym miejscu. Słyszałam też i to same dobre rzeczy o
  Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Muszę się tam w końcu wybrać. Pozostałe miejsca też brzmią bardzo interesująco. 🙂

 • Ania Agnieszka
  13 kwietnia, 2018

  Byliśmy w Gdańsku w Centrum Hewelianum. Naszej córci bardzo się podobało.

 • Ania Agnieszka
  13 kwietnia, 2018

  W Ogrodzieńcu jest Park Doświadczeń Fizycznych, też jest wart polecenia.

 • Kasia (Front Domowy)
  13 kwietnia, 2018

  Wstyd się przyznać, ale ja w żadnym z tych miejsc nie byłam…

 • Staff All in one
  14 kwietnia, 2018

  centrum experyment w Gdynii, tuż za rogiem a kolejny rok próbuję się tam wybrać 🙂 aż wstyd …

 • kasiek_tm
  30 kwietnia, 2018

  Byliśmy i w Experymencie w Gdyni i w Hewelianum w Gdańsku – oba warte odwiedzenia 😊

Poprzedni
Zabezpieczenia w domu, czyli jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka?
10 największych centrów nauki w Polsce