Please enter an Access Token

Jakie dokumenty są potrzebne na wyjazd z dzieckiem za granicę

Coraz bliżej lata i coraz bliżej do wakacji. Kiedy tylko pojawia się słońce, a temperatura na zewnątrz rośnie, nie myślę o niczym innym, jak tylko o podróżach.
Lipiec mamy już zaplanowany i jak każdego roku spędzimy go nad morzem (o naszych nadmorskich wakacjach przeczytasz TUTAJ), ale na początku jesieni wybieramy się za granicę i zamierzamy odwiedzić paryski Disneyland. To nie będzie pierwszy wyjazd Julcia za granicę i dokument umożliwiający odwiedzenie innego kraju już ma. W ubiegłym roku wyrobiliśmy mu dowód osobisty, który jest ważny jeszcze przez kilka lat. Dalszych podróży na razie nie planujemy i myślę, że paszport czy wiza mogą jeszcze poczekać.
Jeśli i Wy planujecie podróż z dzieckiem za granicę, to pamiętajcie, aby dopilnować kilku bardzo ważnych formalności. Nie zawsze na wyjazd poza granice kraju wystarczy sam dowód osobisty. Czasem również paszport to za mało. Niekiedy potrzebna jest wiza, a są też sytuacje, w których trzeba spakować akt urodzenia dziecka. Nie zapominajcie też o ubezpieczeniu zdrowotnym, które zawsze warto mieć.

Nawet jeśli planujecie urlop w lipcu czy w sierpniu, to już teraz pomyślcie o formalnościach, których musicie dopilnować. Jeśli złożycie odpowiednie wnioski wcześniej, to z pewnością czas oczekiwania na niezbędne dokumenty nie będzie tak długi, jak przed sezonem urlopowym.

Jakie dokumenty są potrzebne, kiedy planujemy wyjazd z dzieckiem za granicę

Dowód osobisty
Myślę, że jest to najczęściej wyrabiany dokument w naszym kraju. Posiada go każda osoba dorosła i coraz więcej dzieci.
Z dowodem osobistym można podróżować do Państw Unii Europejskiej, ale też można wyjechać do krajów należących do strefy Schengen: Norwegii,
Liechtensteinu, Islandii i Szwajcarii.
Wniosek o dowód osobisty składa się w dowolnym Urzędzie Gminy – nie koniecznie w tym, w którym jesteśmy zameldowani. Wniosek powinien złożyć jeden z rodziców lub opiekun prawny dziecka. Należy wiedzieć, że w przypadku dzieci, które ukończyły 5-go roku życia wymagana jest również ich obecność podczas składania wniosku.Wymagane dokumenty:
 • wniosek o wydanie dowodu osobistego,
 • aktualna fotografia dziecka o wymiarach 35 mm x 45 mm.
Na dowód osobisty czeka się około 30 dni. My składaliśmy wniosek o dowód Julcia rok temu wczesna wiosną i czekaliśmy na dokument dokładnie 10 dni.
Za dowód osobisty się nie płaci. Dowód osobisty dziecka ważny jest przez 5 lat, po tym czasie wyrabia się kolejny dokument.
Paszport
Kiedy ja byłam dzieckiem nie było potrzeby wyrabiania
osobnego paszportu dla dziecka. Wystarczyło dopisać dziecko do paszportu
rodzica i można było podróżować po świecie 🙂 Teraz nie ma takiej możliwości i każde dziecko musi mieć własny dokument.
Wniosek o paszport składa się w dowolnym punkcie paszportowym w kraju i przy
jego składaniu wymagana jest obecność obojga rodziców dziecka. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy drugi rodzic poświadczy notarialnie zgodę na wydanie paszportu dla dziecka lub podpis rodzica zostanie potwierdzony przez organ paszportowy. Wniosek może złożyć jeden rodzic
również w przypadku: nieustalonego ojcostwa, śmierci jednego z rodziców czy ograniczenia władzy rodzicielskiej drugiego rodzica. . Wszystko to powinno być
potwierdzone odpowiednimi dokumentami. Podczas składania wniosku wymagana jest obecność dziecka, które skończyło 5 rok życia, natomiast odbioru paszportu może dokonać jeden rodzic, bez obecności dziecka.
Wymagane dokumenty przy składaniu wniosku:
 • wypełniony wniosek o wydanie paszportu (podpisany przez rodzica),
 • aktualne zdjęcie dziecka (nie starsze niż 6 miesięcy)o wymiarach 35 mm x 45 mm.

Na paszport czeka się około 30 dni, w sytuacjach wyjątkowych nawet 60 dni od dnia złożenia wniosku.
Opłata za wydanie paszportu dla dziecka, które nie ukończyło 13 roku życia wynosi odpowiednio:

 • około 60 zł – opłata pełna,
 • 30 zł – opłata dla dzieci posiadających ulgę,
 • 15 zł – opłata dla osób posiadających Kartę Dużej Rodziny.
Ulga przysługuje dzieciom, które jeszcze nie rozpoczęły nauki, uczniom, niepełnosprawnym, przebywającym w domach opieki społecznej, przebywającym w zakładach opiekuńczych, korzystającym z pomocy społecznej.
U dzieci poniżej 13 roku życia paszport ważny jest 5 lat, a powyżej
13 roku życia – 10 lat.
 
Wiza
Aby wyjechać do niektórych krajów wystarczy mieć dowód osobisty, do innych potrzebny jest paszport. Są też państwa, w których do
przekroczenia granicy trzeba mieć dodatkowo wizę uprawniającą do pobytu na
jego terytorium lub tylko przejazdu przez nie. Pobyt w niektórych krajach bez aktualnej wizy grozi wydaleniem z danego kraju lub karą grzywny.
Wiza jest potrzebna m.in. w przypadku Stanów Zjednoczonych, Chin, Białorusi, Egiptu, Kuby, Rosji, Indii, Australii czy większości krajów afrykańskich.
Wniosek składa się najczęściej w  ambasadzie kraju, do którego planujemy podróż. Na wizę czeka się od kilku dni, nawet do kilkunastu tygodni (w zależności od kraju, do którego chcemy wyjechać).
Zgoda na wyjazd dziecka
Zdarzają się przypadki, kiedy poza powyższymi dokumentami potrzebna jest również zgoda drugiego rodzica na wyjazd dziecka – ma to miejsce w sytuacji, kiedy zamierzamy wyjechać z dzieckiem za granicę na stałe.
Czasem warto tez spakować do torby akt urodzenia dziecka. Przydaje się szczególnie, kiedy z dzieckiem podróżuje rodzic noszący inne nazwisko. Akt urodzenia stanowi świadectwo na to, że dziecko pochodzi od tego rodzica.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Wszystkim osobom, które są ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia przysługuje prawo do otrzymania bezpłatnych świadczeń lekarskich zarówno w krajach Unii Europejskiej, jak i krajach EFTA. Aby otrzymać bezpłatne świadczenia zdrowotne w nagłych wypadkach w czasie tymczasowego pobytu za granicą, należy wcześniej wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego – dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Każdy członek rodziny otrzymuje swoją własną kartę.
Wniosek o wydanie karty EKUZ składa się w najbliższym oddziale wojewódzkim NFZ lub w jednej z delegatur NFZ i otrzymuje się ją „od ręki”. Myślę, że jeśli zdecydujecie się na złożenie wniosku zimą czy wczesną wiosną, to nawet nie będziecie musieli długo czekać na korytarzu w kolejce. My składaliśmy wnioski latem i kilka godzin musieliśmy odczekać.
Karta EKUZ jest bezpłatna, ale posiada terminy ważności: 2 miesiące, 6 miesięcy, 12 miesięcy, 5 lat, a także 90 lub 42 dni.
Szczegółowe informacje dotyczące działania i wyrobienia karty EKUZ znajdziecie na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Prywatne ubezpieczenie na podróż

My przed każdym wyjazdem wykupujemy dodatkową polisę w towarzystwie ubezpieczeniowym. Ma ona zdecydowanie szerszy zakres niż EKUZ, nie kosztuje jakoś bardzo dużo, a my jesteśmy spokojniejsi.
Warto zwrócić uwagę, aby taka prywatna polisa zawierała:
 • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
 • ubezpieczenie kosztów leczenia (KL),
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC),
 • usługi Assistance.

Przydatne tez może się okazać ubezpieczenie bagażu czy sprzętu sportowego – tak naprawdę zakres ubezpieczenia powinien być dostosowany do Waszych potrzeb i rodzaju wyjazdu.

A Wy jakie dokumenty zabieracie wyjeżdżając z dziećmi za granicę?

 

 

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

24 Komentarzy
 • janielka
  8 kwietnia, 2018

  super, bardzo dużo przydatnych informacji.

 • Olka
  8 kwietnia, 2018

  Na szczęście obecnie coraz mniej dokumentów musimy ze sobą wozić. Aczkolwiek z wymienionych przez Ciebie jak dla mnie najważniejsze (oprócz dowodu/paszportu) jest dobrze dobrane ubezpieczenie.

 • Jud
  8 kwietnia, 2018

  Bardzo przydatny wpis dla wszystkich rodziców wyjeżdzających ze swoimi dziećmi 🙂

 • globfoterka
  8 kwietnia, 2018

  Z dowodem można nawet polecieć na Reunion – wyspę leżącą niedaleko Mauritiusu i Madagaskaru, bo to terytorium Francji :). A niektóre wizy na szczęście można dostać jako naklejkę do paszportu po przylocie na lotnisko.

 • TosiMama
  8 kwietnia, 2018

  My poza UE na razie się nie wybieramy, więc kilka lat temu wyrobiliśmy dla Tosi dowód osobisty. Ułatwia życie również w codziennych sytuacjach.

  • admin
   9 kwietnia, 2018

   My też nie raz korzystamy z dowodu Julcia 🙂

 • Mama pod prąd
  8 kwietnia, 2018

  Ja zabieram dowód lub paszport oraz kartę EKUZ. 🙂

 • Aneta Kowalska
  9 kwietnia, 2018

  My właśnie ogarniamy dokumenty do wyjazdu, i kazano nam jeszcze zabrać ze sobą międzynarodowy akt urodzenia dzieci

  • admin
   9 kwietnia, 2018

   O międzynarodowym akcie urodzenia nie pomyslalam 🙂

 • Mama w Glanach
  9 kwietnia, 2018

  Jaki przydatny wpis. W zasadzie nic dodać, nic ująć. Dobrze, że teraz jeden z rodziców może wyrobić dowód dziecku i nie muszą być oboje, bo w przypadku rodzin rozbitych, czy kiedy jedno z rodziców już jest za granicą, stanowiło problem. Aż sobie zrobię zakładkę z tymi informacjami, dzięki.

 • natasza c
  10 kwietnia, 2018

  Dla mnie najważniejszy paszport i właśnie dodatkowe ubezpieczenie- obowiazkowo

 • Anonimowy
  10 kwietnia, 2018

  Dziękuję za przypomnienie, pora młodszej córce wyrobić dowód osobisty :).

 • Młoda Mama Pisze
  10 kwietnia, 2018

  My poki co planujemy wakacje w Polsce, ale mamy blisko do Czech i Slowacji i byc mozw w tym roku wybierzemy sie na jednodniowe wycieczki, wiec chyba w koncu wyrobimy Ali dowod.

 • Zwykła Matka
  11 kwietnia, 2018

  My się właśnie zastanawiamy nad wyjazdem, więc Twój post bardzo mi się przydał 🙂

 • Beata Herbata
  14 kwietnia, 2018

  Bardzo ciekawy i bardzo potrzebny tekst ,który mam wrażenie naprawdę wyczerpuje temat 🙂

 • Staff All in one
  14 kwietnia, 2018

  bardzo przydatny wpis, orientujesz się może czy można wykupić taką polisę na całą rodzinę ? czy każdy z członków ma swoją ?

 • Dalwi Szyje
  14 kwietnia, 2018

  Dużo przydatnych informacji i ciekawy blog jestem tu pierwszy raz. Pozdrawiam.

 • Nasze Bąbelkowo
  14 kwietnia, 2018

  Właśnie szykujemy się do kolejnego wakacyjnego wyjazdu – więc taka ściągawka bardzo się nam przyda 🙂

 • Szczęśliwa Siódemka
  16 kwietnia, 2018

  Kurczę, szykują nam się wyjazdy, a w ogóle nie pomyślałam, że małemu będą potrzebne jakieś dokumenty! Dobrze, że trafiłam na Twój tekst 🙂

 • Grafy w podróży
  16 kwietnia, 2018

  Zgodnie z konwencją haską zgoda dziecka na wywóz za granicę potrzebna jest zawsze, nie tylko w przypadku planowego stałego wyjazdu. Ma to zminimalizować prawdopodobieństwo uprowadzenia. Oczywiście w przypadku wjazdu do UE nikt nie sprawdza takich pozwoleń. Zresztą nie ma nawet kto, bo granica niepilnowana. Drugi rodzic może dochodzić swoich praw przed sądem rodzinnym.

 • Natalia Jaranowska
  16 kwietnia, 2018

  U was coraz bliżej wakacji a u mnie, w Nowej Zelandii kalendarzowa jesień i pierwsze oznaki zimy. Życzę fantastycznego, ciepłego lata. Po tylu miesiącach zimna jak najbardziej zasłużone 🙂

 • Guess What PL
  16 kwietnia, 2018

  Trochę tej papierologii jest, ale nie tylko przy dzieciach 😉

Poprzedni
10 największych centrów nauki w Polsce
Jakie dokumenty są potrzebne na wyjazd z dzieckiem za granicę