Nie wiem czy Wam też wakacje tak szybko mijają, ale ja odkąd wróciliśmy z nad morza, już myślę o powrocie Julcia do przedszkola. Moje dziecko za miesiąc rozpocznie naukę w zerówce i pomimo tego, że nie wysyłamy go jeszcze do szkoły, to i tutaj zacznie się poważna nauka.
Przygotowanie dziecka do pójścia do szkoły wiąże się nie tylko z zakupem wyprawki, plecaka, książek i stroju na wf, ale też zorganizowaniem odpowiedniej i bezpiecznej przestrzeni do nauki w domu.
My od samego początku wydzielaliśmy w Julcia pokoju różne strefy: do odpoczynku, do zabawy i do nauki. Ta ostatnia na samym początku była małym stoliczkiem, przy którym Julciu układał klocki, puzzle, lepił figurki z plasteliny i oglądał książeczki. Później przyszedł czas na pierwsze mini biurko, przy którym już malował, rysował i próbował pisać pierwsze literki. Kilka miesięcy temu jego pokoik przeszedł kolejną metamorfozę i pojawiło się większe biurko, przy którym spędza coraz więcej czasu.
Myślę, że największe wyzwanie czeka rodziców dzieci, które rozpoczynają naukę w szkole lub ją kontynuują i biurko powoli staje się centrum dowodzenia w ich wnętrzu. To przy nim dzieci odrabiają lekcje, rozwiązują najróżniejsze zadania, czytają książki, piszą pamiętniki, korzystają z laptopa. Miejsce, w którym spędzają tak dużo czasu nie może być kupione z przypadku, a wybrane i dostosowane do każdego dziecka indywidualnie.Wybór biurka dziecięcego i młodzieżowego nie jest prosty. Zazwyczaj kierujemy się walorami estetycznymi, pomijając praktyczność i komfort podczas jego użytkowania. Pomijamy takie względy jak: odpowiednia wysokość, szerokość oraz rodzaj surowca biurka. Warto więc wiedzieć, czym należy się kierować, podczas dokonywania, tak ważnego wyboru. Chodzi przecież o wygodę naszego dziecka oraz o zabezpieczenie jego kręgosłupa przed późniejszymi konsekwencjami.
Jak wybrać idealne biurko dla dziecka?
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na:
- przeznaczenie biurka – inne biurko kupimy dla przedszkolaka, inne dla ucznia,
- ergonomię – biurko musi być dostosowane do budowy ciała dziecka i jego wzrostu,
- komfort użytkowania – dziecku powinno być wygodnie przy biurku i powinno przybierać przy nim prawidłową postawę,
- funkcjonalność – dostosowanie biurka do indywidualnych potrzeb ucznia (np. biurko z wysuwanym blatem, dodatkowe szafki i szuflady).
Wyrobienie nawyku siedzenia z prostymi plecami zarówno u dziecka, jak i u nastolatka może być wyzwaniem. Jeśli dobrze dobierzemy dziecku biurko, to nie będzie miało ono problemu z wyprostowaniem pleców, oparciu nóg o podłogę, wygodnym ułożeniu rąk na blacie. Bardzo często zdarza się, że nawet nastolatkowie nie są świadomi, jak jest to ważne.
Decydując się na zakup biurka, powinniśmy wybrać się z dzieckiem do sklepu i na miejscu sprawdzić różne rodzaje tych mebli, dopasowując wzrost dziecka do wysokości biurka. Na miejscu można od razu dokupić regulowane krzesło, które będzie nie tylko wygodne dla dziecka, ale też dopasowane do biurka. Odpowiednio wybrane połączenie mebli pozwoli korzystać z nich przez wiele lat.
Zdarza się, że niektórzy rodzice częściej koncentrują się na wyborze odpowiedniego dla dziecka biurka, pomijając inne ważne aspekty, takie jak np. wybór krzesła, które będzie nie tylko wygodne, ale też bezpieczne dla jego użytkownika. Bardzo fajnym rozwiązaniem są nowoczesne krzesła obrotowe z możliwością regulacji wysokości, a to z kolei umożliwia wybranie dowolnego rodzaju biurka, gdyż wysokość krzesła, determinuje wtedy prawidłową postawę ciała. Bezpieczne krzesło powinno też być stabilne i uniemożliwiając dziecku huśtanie się na nim.
Bardzo ważnym aspektem zaraz po zakupie biurka, jest jego lokalizacja. Urządzając pokój dziecka czy nastolatka należy znaleźć odpowiednie miejsce, w którym ono stanie i to też nie może być przypadkowe. Biurko powinno stać przy oknie lub bokiem do niego, co pozwoli uzyskać więcej naturalnego światła i możliwość padania na nie promieni słonecznych. Do zapewnienia dziecku odpowiedniego oświetlenia podczas pracy niezbędna jest również lampka . Warto wiedzieć, że jeśli dziecko jest praworęczne, to lampka powinna stać z jego lewej strony, natomiast, jeśli jest leworęczne, to lampkę stawiamy po prawej stronie.
Jak wybrać biurko do małego pokoju?
W przypadku niewielkich przestrzeni, bardzo ważne jest dokładne przeanalizowanie całego wnętrza i znalezienie sprytnych, czasem zaskakujących ro związań.
W małym pokoju, w którym liczy się każdy centymetr, idealnie sprawdzi się biurko narożne. Nie potrzebuje ono dużo miejsca i jest funkcjonalne. Wiele takich biurek ma funkcję nowoczesnej, wysuwanej klawiatury, dzięki czemu praca przy komputerze będzie przyjemna i nie obciąży kręgosłupa dziecka.
Magdalena B
1 sierpnia, 2018Dokładnie tale wybranie biurka to nie prosta sprawa
admin
2 sierpnia, 2018Jeśli biurko ma służyć dziecku kilka lat i ma być bezpieczne, to warto przyjrzeć mu się bliżej.
Aneta - zycieipodroze
1 sierpnia, 2018To rzecz ważna i warto się nad nią zastanowić, aby dokonać dobrego wyboru. 🙂
admin
2 sierpnia, 2018Dokładnie tak 🙂
Aneta Kowalska
2 sierpnia, 2018Bardzo ważne informacje zebrałaś w poście
admin
2 sierpnia, 2018Mam nadzieję, że się przydadzą 🙂
Kasia (Front Domowy)
2 sierpnia, 2018Bardzo przydatny wpis! Idealne biurko to must have każdego starszaka 🙂
admin
5 sierpnia, 2018I nie tylko starszaka 🙂
Bookendorfina Izabela Pycio
3 sierpnia, 2018Właśnie, czasem korci nas kierować się wyglądem, a nie bezpieczeństwem czy funkcjonalnością. 🙂
admin
5 sierpnia, 2018Całe szczęście, jesteśmy coraz bardziej świadomi tego czym kierować się podczas tak ważnych zakupów i błędy popełniamy coraz rzadziej 🙂
Zwykła Matka
3 sierpnia, 2018Córka ma dosc spore biurko umieszczone pod oknem dachowym, ma super światlo 🙂
admin
5 sierpnia, 2018Super, to bardzo ważne, aby był dostęp do naturalnego światła 🙂
Senna Sowka
3 sierpnia, 2018Super za tak wartościowy artykuł. Zgadzam się z Tobą, iż lokalizacja biurka w pokoju jest tak ważna.
Mama do sześcianu
12 sierpnia, 2018Nad wyborem biurka trzeba dobrze się zastanowić, bo to decyzja na kilka lat. Fajne, praktyczne porady.