Please enter an Access Token

Książeczka Dziecięcej Odznaki Turystycznej PTTK

Julek bardzo lubi z nami podróżować, co nie oznacza, że i on nie potrzebuje czasem dodatkowej motywacji. Kiedy wybieramy się do parku rozrywki czy do miejsca, gdzie jest wielki plac zabaw albo jeszcze lepiej basen, nie musimy się martwić, że dziecko będzie narzekało. Trudniej jest w miejscach, gdzie brakuje typowych atrakcji dla dzieci, a krajobrazy zapierające dech w piersiach nie zrobią aż tak dużego wrażenia na dzieciach, jak na nas.
Zdarza się, że dłuższa droga, trudniejszy szlak czy zmęczenie mogą zniechęcić dziecko do dalszej wędrówki, a cudowne widoki nie zawsze rekompensują zmęczenie. Julek powoli zaczyna zwracać uwagę na piękno otaczającej nas przyrody i niesamowite widoki jakich doświadczamy, ale czasami to nie wystarcza i również on potrzebuje dodatkowej motywacji. W ubiegłym roku znalazłam świetną książeczkę, która poza tym, że zachęca dziecko do podróżowania, to jeszcze jest cudowną pamiątką na lata!
To książeczka, w której dziecko może gromadzić pieczątki, bilety wstępu, ulotki, zdjęcia, najróżniejsze pamiątki z wycieczek, a później za te „pamiątki” ma szansę otrzymać wyjątkową odznakę turystyczną. Książeczka jest darmowa i może ją mieć każdy z Was!

Książeczka Dziecięcej Odznaki Turystycznej PTTK

Książeczka jest bezpłatna, nie da się jej kupić, ale można ja samodzielnie wydrukować. Można pobrać gotowy wzór, a można też zaprojektować i prowadzić książeczkę po swojemu. My skorzystaliśmy z gotowej wersji, a książeczkę pobraliśmy ze strony PTTK.
Do książeczki można przybijać pieczątki, wklejać bilety wstępu, rodzinne zdjęcia i rysunki dziecka.
Ja książeczkę drukowałam w ubiegłym roku przed naszym wyjazdem w Bieszczady. Kiedy w drodze do Chatki Puchatka na Połoninie Wetlińskiej Julcio miał załamanie i chciał wracać, przypomnieliśmy mu, że w schronisku na szczycie czeka pieczątka, którą może przybić w swojej książeczce i to pomogło 🙂
Teraz jego książeczka jest już w dużym stopniu wypełniona, ale jeszcze nie pokazujemy jej w oddziale PTTK. Myślę, że wybierzemy się tam wiosną i na Julcia mundurze harcerskim pojawią się pierwsze odznaki turystyczne 🙂 

Jak zdobyć Dziecięcą Odznakę Turystyczną PTTK?

Prowadząc książeczkę i dokonując w niej wpisów, dziecko ma możliwość zdobycia Dziecięcej Odznaki Turystycznej PTTK.
Odznakę mogą zdobywać dzieci do ukończenia 10 roku życia, pod opieką osób dorosłych.
* Dzieci mogą zdobywać odznakę podczas podróży rodzinnych, szkolnych i środowiskowych –  podczas wycieczek pieszych, samochodowych, autokarowych, rowerowych, podczas górskich wędrówek, podczas aktywności m.in. żeglarskiej, kajakowej, narciarskiej, jeździeckiej, a także w ramach imprez na orientację.* Aby zdobyć odznakę, należy wziąć udział w czterech wycieczkach, realizowanych w ramach minimum dwóch różnych dyscyplin w dowolnym czasie,
* Odznakę zdobywa się dokonując wpisów do książeczki takiej jak nasza lub zaprojektowanej po swojemu. Potwierdzeń dokonuje rodzic, bądź opiekun  dziecka. Każda wycieczka lub wędrówka muszą być udokumentowane wpisem zawierającym: dyscyplinę turystyki, datę, przebytą trasę i czas jej trwania.
* W książeczce można przybijać pieczątki, wklejać zdjęcia i bilety wstępu, rysować trasy, mapy i dowolne rysunki.
* Po „uzbieraniu” odpowiedniej liczby potwierdzeń, książeczkę weryfikują Oddziały PTTK, a następnie przyznają dziecku odznakę z misiem.
Pełny regulamin zdobywania odznaki znajdziecie na stronie PTTK.

Schronisko „Chatka Puchatka”, Połonina Wetlińska

Pinit
Bacówka pod Małą Rawką – Bieszczady
Pinit
Pinit
Pinit
Kuźnice i Hotel Górski Kalatówki
Pinit
Pinit
Pinit

Jest jeszcze odznaka, którą mogą zdobywać najmłodsi turyści – Turystyczna Disney i PTTK, do której my zbieramy pieczątki dopiero od tego roku. Książeczkę wydrukowałam przed wyjazdem w Tatry i mamy już pierwsze potwierdzenia wędrówek.
Regulamin zdobywania odznak Disneya znajdziecie również na stronie PTTK.

Pinit

 

.
Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • Monika
  13 lutego, 2019

  Ooo! Znamy tą książeczkę:) Już u nas w rodzinie jest (bratanica z zapałem zbiera pieczątki, potrafi pokonać szlak 15kilometrowy) a w tym roku myślę że moja córka również ją będzie miała:)

 • ZwariowaneTrio
  13 lutego, 2019

  Rewelacyjna :0 byłam w Chatce Puchatka jeszcze jako nastolatka,przypomniałas mi te piekne widoki :0 oj kocham góry ale ostatnio zaniedbałam je. Świetna jest tak książeczka która zachęca do chodzenia po górach:)

 • Aleksandra Załęska
  13 lutego, 2019

  Bardzo fajny pomysł na inspirowanie i nagradzanie małego podróżnika 🙂 Na pewno to jest dla dziecka wielka frajda 🙂

 • Zwykła Matka
  13 lutego, 2019

  Cos takiego to niesamowita motywacja dla dzieciaków jak juz sa zmęczone górską wędrówką! Pamiętam jak córka na szlaku narzekała na zmęczenie, ale świadomość, że w schronisku zdobędzie pieczątkę była bardzo motywująca 🙂

 • Marlena H.
  13 lutego, 2019

  W Bieszczadach byłam, ale wtedy jeszcze nie miałam dzieci. W górach z maluchami jeszcze nie byliśmy. Fantastyczny pomysł na stworzenie takiej książeczki. Dla dzieci to niezła frajda 😉

 • Anonimowy
  13 lutego, 2019

  Świetna sprawa! Dużo podróżujemy, nie wiedziałam, że jest taka książeczka 😍 jutro wydrukujemy ! 🙂 Natalia

 • Unknown
  14 lutego, 2019

  Taka dodatkowa motywacja jest świetna sprawą.

Poprzedni
Czarny akcent w pokoju dziecka?! Zobaczcie jak może być pięknie!
Książeczka Dziecięcej Odznaki Turystycznej PTTK