Please enter an Access Token

Statkiem z Krynicy Morskiej do Fromborka

Jeśli podobnie jak my, lubicie odkrywać Polskę i aktywnie spędzać czas, a przy okazji będziecie wypoczywać na Mierzei Wiślanej, to ogromnie polecam Wam wycieczkę do Fromborka.
My podczas wakacji w Krynicy Morskiej wybraliśmy się na kilkugodzinny rejs statkiem do miasta Kopernika i w następnym roku zamierzamy to powtórzyć!
Już sam rejs statkiem jest atrakcją dla dziecka, a ponieważ trwa on tylko 1,5 godziny, to jest szansa, że nie usłyszymy popularnego zdania: „daleko jeszcze?!”.

Z Krynicy do Fromborka można popłynąć kilkoma statkami. Rejsy różnią się ceną, godziną wypłynięcia i powrotu, czasem postoju, czyli czasem jaki mamy na zwiedzenie Fromborka. My wybraliśmy rejs Statkiem Monika, a bezpośrednio do Fromborka pływa jeszcze Żegluga Gdańska. Na końcu wpisu znajdziecie dokładne godziny rejsów i aktualne ceny.

Wypłynęliśmy o 10.15 z Krynicy Morskiej, zwiedzaliśmy Frombork przez 3 godziny, a o 16.15 byliśmy już z powrotem w krynickim porcie. Pomimo tego, że rejs nie jest długi, to trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Przed wejściem na pokład warto spakować do plecaka czapkę z daszkiem lub cienki kapelusz (na statku może mocno grzać), okulary przeciwsłoneczne, butelkę z wodą i coś do jedzenia – szczególnie, kiedy podróżuje się z dzieckiem

Pinit
Co udało nam się zobaczyć we Fromborku?
 
Kanał Kopernika
To prawdziwy zabytek techniki, który łączy Frombork z rzeką Baudą. Budowany był w latach 1310-1472, czyli jeszcze w czasach Zakonu Krzyżackiego. Zasługi w projektowaniu oraz budowie systemu wodociągowego przypisywano Mikołajowi Kopernikowi, choć sam kanał powstał jeszcze przed urodzeniem naukowca. 27 czerwca 1968 r. Kanał Kopernika został wpisany do rejestru zabytków. Pomimo tego, że kanał ma około 5 km długości, to poza miastem jest już tylko zarośniętym rowem. Najlepiej prezentuje się w samym Fromborku, na odcinku od portu do Wieży Wodnej, choć nawet to nie jest nawet namiastką jego dawnej świetności.
PinitKanał Kopernika Frombork
Nieodłącznym elementem Kanału Kopernika jest Wieża Wodna, która uznawana jest za cud techniki. Dawniej dostarczała wodę na Wzgórze Katedralne, dziś jest jest jedną z największych atrakcji Fromborka i doskonałym punktem widokowym, z którego możemy podziwiać panoramę całego miasta, Zalew Wiślany i rozgwieżdżone niebo.
Na parterze i pierwszej kondygnacji Wieży mieści się kawiarnia, w której warto usiąść nie tylko na kawę i przepyszne desery, ale też po to, aby poczuć jej wyjątkowy klimat. Uwierzcie mi, kawa wypita w towarzystwie Mikołaja Kopernika spoglądającego ze ściany smakuje niesamowicie!
Wieżę Wodną można zwiedzać codziennie w godzinach: 10.00-18.00
Ceny biletów wstępu:
Bilet normalny – 7,00 zł
Bilet ulgowy – 5,00 zł
Bilet rodzinny – 15,00 zł
Pinit

To właśnie ze szczytu Wieży Wodnej możemy podziwiać panoramę miasta i Wzgórze Katedralne z największą katedrą w całej Polsce – Katedrą Archidiecezji Warmińskiej. Tu przed nią znajduje się olbrzymi pomnik Mikołaja Kopernika, znanego na całym świecie naukowca, lekarza, astronoma, który przez większość swojego życia mieszkał i pracował we Fromborku. To właśnie w katedrze znajduje się odkryty w 2005 roku grobowiec Kopernika.

Pinit
W dawnej dzwonnicy katedralnej, nazywanej też Wieżą Radziejowskiego znajduje się Planetariumw którym wyświetlane są obrazy nieba widoczne z dowolnego miejsca na Ziemi. Na sztucznym niebie można zobaczyć ponad 6000 gwiazd, słońce, komety i planety.
Kilka razy dziennie odbywają się tu seanse: „Perły śmietnika” dla wszystkich i „Tycikosmos” dla najmłodszych. Nam udało się być na tym drugim, jednak przyznam, że nie zrobił on na nas zbyt dużego wrażenia, a włączenie kołysanki „Idzie niebo ciemną nocą” sprawiło, że połowa sali zasnęła.
Frombork jest maleńkim miasteczkiem nad Zalewem Wiślanym, które można zwiedzić w kilka godzin. Nam w ciągu trzech godzin udało się zobaczyć naprawdę dużo. Myślę, że jak na zwiedzanie z dzieckiem w dodatku w upalny dzień, to wystarczająco 🙂
Pinit

Rejsy z Krynicy Morskiej do Fromborka

Wypłynięcie z Krynicy Morskiej: 10.15
Przybicie do Fromborka: 11.45
Wypłynięcie z Fromborka: 14.45
Przybicie do Krynicy Morskiej: 16.15
Czas postoju we Fromborku: 3 godziny
Bilet normalny (w dwie strony): 42 zł
Bilet ulgowy (w dwie strony): 30 zł
Wypłynięcie z Krynicy Morskiej: 9.30
Przybicie do Fromborka: 11.00
Wypłynięcie z Fromborka: 15.10
Przybicie do Krynicy Morskiej: 16.40
Czas postoju we Fromborku: 4 godziny
Bilet normalny (w dwie strony): 42 zł
Bilet ulgowy (w dwie strony): 30 zł
Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Fresubin – żywienie ma znaczenie!
Statkiem z Krynicy Morskiej do Fromborka