Skompletowanie wyprawki niemowlęcej to nie tylko jedna z najprzyjemniejszych czynności przygotowujących rodziców na powitanie nowego członka rodziny, ale też ogromne wyzwanie, szczególnie, jeśli ma to być wyprawka ekologiczna.
Przyznam się Wam, że kiedy Julek przyszedł na świat moja wiedza na temat akcesoriów niemowlęcych była bardzo ograniczona. Kupowałam zdecydowanie za dużo gadżetów i produktów, które miały się przydać, a w rzeczywistości wielu z nich nawet nie wyjęłam z opakowania. Teraz żałuję, że siedem lat temu nie miałam tej wiedzy, którą mam dziś i żałuję, że wyprawce Julcia znalazło się tak niewiele produktów ekologicznych – naturalnych, organicznych, biodegradowalnych i zdecydowanie bardziej bezpiecznych dla dziecka!
Półki w sklepach z produktami dziecięcymi kuszą kolorami, radosnymi motywami i pięknem – bo nie da się ukryć, że akcesoria stworzone dla maluszków są naprawdę cudne i właśnie dlatego, tak trudno dokonać właściwych wyborów. W tym wpisie pokażę Wam nie tylko bardzo ładne, ale przede wszystkim bezpieczne i naturalne produkty, które stanowią podstawę ekologicznej wyprawki niemowlęcej.
Ponieważ Julcio jest już starszakiem i nie mam zbyt często okazji do kupowania produktów dla niemowląt (chyba, że na prezent!), wybrałam się do naszego starachowickiego sklepu z ekologicznymi akcesoriami dla dzieci i rodziców – Bliskie. O pomoc w skompletowaniu eko wyprawki poprosiłam właścicielkę sklepu Anię Cieśla, która jest Instruktorem Szkoły Rodzenia, Doulą, doradcą noszenia w chustach i nosidłach miękkich AND, instruktorem masażu Shantala, szkoli się w otulaniu poporodowym, a przede wszystkim, która ma doskonałą wiedzę na temat ekologicznych gadżetów dla dzieci i rodziców!
Ekologiczna wyprawka dla noworodka – co powinno się w niej znaleźć
Pieluszki wielorazowe
Pieluszki wielorazowe to inwestycja nie tylko w zdrowie i bezpieczeństwo dziecka, ale także w domowy budżet. Pomimo tego, że na pieluszki trzeba wydać około 1500-2000 zł, to nie jest to tak duży wydatek, jak na pieluchy jednorazowe. Przez cały okres pieluchowania dziecka (czyli średnio od urodzenia do 2 lat) zużywamy około 5000 jednorazówek na jedno dziecko. Średni koszt pieluchy jednorazowej to 0,80 groszy, co łącznie daje kwotę 4000 zł. Jak widać koszt pieluszek wielorazowych jest przynajmniej o połowę niższy niż w przypadku pieluchowania jednorazowego.
Poza aspektami finansowymi, pieluchy wielorazowe mają jeszcze więcej o wiele ważniejszych zalet. Są bezpieczne i zdrowe, nie uczulają, minimalizują ryzyko odparzeń, są przewiewne, nie zawierają tworzyw sztucznych, nie przegrzewają chłopięcych jąderek, są bezpieczne dla stawów biodrowych, są przyjemne dla skóry i są ekologiczne. Ania pokazała mi piękne, kolorowe, bezpieczne i przyjemne dla skóry formowanki dla noworodków, otulacze wełniane, piękne recyklingowe gatki dla maluszków i otulacze PUL.
Pieluszki jednorazowe Bambo Nature
Ekologiczne pieluszki jednorazowe to nie tylko propozycja dla rodziców, którzy nie są przekonani do pieluch wielorazowych i chcą sobie ułatwić czas, kiedy dziecko korzysta z pieluch, ale jest to bardzo fajne rozwiązanie podczas spacerów czy podróży samochodem – w takich sytuacjach zdecydowanie łatwiej jest skorzystać z ekologicznej jednorazówki.
Bambo Nature to nie są jednorazówki, które dostaniecie w każdym markecie czy dyskoncie. To ekologiczne pieluszki jednorazowe, przy tworzeniu których zastosowano biodegradowalne materiały pozyskiwane z lasów objętych odpowiedzialną gospodarką. Warto wiedzieć, że „zwykłe” pieluchy aż w 90 procentach złożone są z surowców przemysłu petrochemicznego, a każda wyrzucona pielucha rozkłada się w ziemi nawet 500-600 lat! Ekologiczne pieluszki są znacznie bardziej przyjazne nie tylko środowisku, ale przede wszystkim dziecku. Ekologiczne pieluszki Bambo Nature kupicie zarówno stacjonarnie, jak i online w sklepie Bliskie.
Te chusteczki również różnią się od tych dostępnych w drogeriach i marketach. Nie zawierają szkodliwych i drażniących skórę substancji chemicznych, a nasączone są jedynie czystą wodą z odrobiną ekstraktu z pestek grejpfruta. Żadne chusteczki nie mają tak prostego składu jak WaterWipes.
Butelki szklane z kauczukowymi smoczkami – na mleko lub wodę
Butelki Hevea wykonane ze szkła borokrzemowego są odporne na nagłe zmiany temperatury, nie pochłaniają zapachów, nie zmieniają smaku, ani zapachu mleka i wody, nie wydzielają szkodliwych substancji, są higieniczne i trwałe. Kauczukowe, naturalne smoczki Hevea są całkowicie nietoksyczne, delikatne i elastyczne. Butelki Hevea kupicie m.in. TUTAJ.
Podstawowy, choć nieoczywisty element ekologicznej wyprawki – wielokrotnego użytku pojemniki do mrożenia i przechowywania mleka. To rozwiązanie docenią szczególnie mamy, które często robią zapasy mleka.
160ml pojemniki Lansinoh znajdziecie TUTAJ, szklane pojemniki do zamrażania TUTAJ, a szklane słoiczki do przechowywania żywności TUTAJ. Rodzicom, którzy podają dzieciom mleko modyfikowane przyda się także zestaw pojemników na mleko w proszku, który znajdziecie TUTAJ.
Kolorowe, w 100% naturalne smoczki
Naturalne smoczki nie muszą być nudne! Heavea stworzyła kolorowe, wyprodukowane w 100% z naturalnego lateksu kauczukowego smoczki, a radosnych kolorów nadają im naturalne pigmenty mineralne. Trwała i higieniczna konstrukcja smoczków eliminuje bakterie, a ergonomiczny kształt pasuje do buzi dziecka. Cały smoczek został „odlany” jako jeden element – wraz z uchwytem, a to zapewnia większe bezpieczeństwo maluszka. Nie ma obaw, że któraś z ruchomych części obluzuje się, odkręci czy odpadnie. Smoczki Hevea są bezpieczne i higieniczne. Jedyne kolorowe i naturalne smoczki znajdziecie TUTAJ.
Podróżny zestaw kosmetyków Naif
Ekologiczna wyprawka to również ekologiczne kosmetyki, których jest coraz więcej na sklepowych półkach. Nie będę ich wszystkich opisywała, ale chcę zwrócić uwagę na zestaw, który zdecydowanie wyróżnia się spośród innych. To zestaw, w którym znajdziecie kosmetyki w miniaturowych wydaniach: krem pielęgnacyjny, zmiękczający balsam do ciała, żel do mycia ciała, odżywczy szampon do włosów, a także śliniaczek bambusowy, a wszystko zapakowane jest w ekologiczną papierową kosmetyczkę podróżną.
Kosmetyki znajdujące się w zestawie mają w swoim składzie wyciąg z nasion bawełny, wyciąg z proszku białka pszenicy, olejek migdałowy, olejek Makadamia i ekstrakt z rumianku, dzięki czemu chronią i odżywiają delikatną skórę dziecka, łagodnie i skutecznie oczyszczają, zapewniają długotrwałe nawilżenie i są hypoalergiczne. Taki zestaw świetnie się przyda podczas rodzinnych wyjazdów. Zestaw podróżny Naif znajdziecie TUTAJ, a więcej ekologicznych kosmetyków TUTAJ.
Bardzo żałuje, że po pierwszej próbie noszenia Julka w chuście poddałam się. Sama nie potrafiłam sobie poradzić z wiązaniem chusty i ułożeniem w niej dziecka, a nie miałam blisko osoby, która mogłaby mnie tego nauczyć. Dziś wiem, że o pomoc mogłabym poprosić specjalistkę w tym temacie – Anię z Bliskie. To u niej zobaczyłam tak dużo różnych chust do noszenia maluszków – chusty tkane, chusty elastyczne, chusty kółkowe i ergonomiczne nosidła – wszystkie piękne, kolorowe i naturalne! Zobaczcie sami TUTAJ.
W każdej noworodkowej wyprawce powinien znaleźć się przynajmniej jeden kocyk. Ja Wam polecam ten wykonany w 100% z bawełny organicznej koc z pomponami marki Kikadu. Organiczna tkanina jest całkowicie wolna od jakichkolwiek szkodliwych substancji, dzięki czemu kocyk jest bezpieczny, delikatny dla skory i bardzo przyjemny w dotyku. Poza tym, że zapewnia ciepło i otulenie, to jest też naprawdę piękny! Kocyk Kikadu znajdziecie TUTAJ, a wiele innych kocyków i pościeli TUTAJ.
Ekologiczna wyprawka to też przytulanki i maskotki Kikadu
Warto wiedzieć, że w świecie pełnym plastikowych i syntetycznych zabawek można znaleźć też takie perełki – przepiękne przytulanki Kikadu! Cała kolekcja składa się z bawełny organicznej, naturalnego kauczuku i materiałów, które pochodzą z recyklingu! Przytulanki są mięciutki, lekkie i przytulne jak kocyk. Intrygujące supełki, kolorowe metki, uśmiechnięte buźki są świetnym bodźcem dla dziecięcych zmysłów!
Ekologiczne przytulanki i maskotki znajdziecie TUTAJ.
Ekologiczna zawieszka do smoczka
Kupując dziecku smoczek, warto od razu pomyśleć o zawieszce do niego. Wszyscy wiemy, że smoczka trzeba pilnować jak oka w głowie i tu z pomocą przychodzi nam również Kikadu. Kolorowe koraliki z klipsem można przyczepić do ubranka, kurteczki, wózka, torby – praktycznie wszędzie! Zawieszki do smoczka znajdziecie TUTAJ.
Jestem przekonana, że temat – ekologiczna wyprawka nie został wyczerpany, ponieważ na rynku jest coraz więcej produktów, które nie tylko zapewniają dziecku komfort i bezpieczeństwo, ale też tworzone są z naturalnych, przyjaznych środowisku materiałów. Wiem, że niedługo wrócę do Was z tym tematem i pokażę jeszcze kilka ekologicznych akcesoriów nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców!
Jolanta
22 października, 2019Piękna ta wyprawka! Aż żałuje że już nie dla mnie 🙂
Marta
22 października, 2019Wyprawka dla noworodka była dla mnie wyzwaniem 9, 6 i 2 lata temu. Ale bardzo mnie cieszy, że faktycznie teraz już nie prowadzimy wyborów wyłącznie wśród wzorów i cen ale faktycznie możemy rozmawiać o ekologii.
TosiMama
23 października, 2019Ostatnio wspominałam jak to było, kiedy kompletowaliśmy wyprawkę. Niby minęło zaledwie 8 lat, a świat w tej kwestii zmienił się całkowicie.
Paulina Wu
23 października, 2019Nie dość, że ekologiczne to jak pięknie wyglądają, śliczne rzeczy!
Olga
23 października, 2019Takie wybory jeszcze przede mną 🙂
Anna
23 października, 2019Fajnie, że znów pojawia się modą na pieluchy jednorazowe. Z pewnością są o wiele zdrowsze niż jednorazowe.
Daria
9 listopada, 2019Bardzo pomocny wpis i wspaniała wyprawka