Please enter an Access Token

Pędzące żółwie – gra nie tylko dla dzieci

 

Gra Pędzące Żółwie podbiła serca graczy zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. My również należymy do jej miłośników! To największy bestseller wydawnictwa EGMONT. To gra, którą pokazała nam moja siostra Madzia i choć początkowo uważaliśmy, że jest to typowo dziecięca gra, to szybko się okazało, że bardzo się pomyliliśmy!

Pierwsi z Madzią zagrali chłopcy: Julek i Adaś. Oni bardzo lubią planszówki, ale często – szczególnie kiedy są razem, wolą bardziej aktywne zabawy, jak np. zabawa w chowanego czy walka na miecze, dlatego obawiałam się, że grą planszową mogą szybko się znudzić albo w ogóle nie będą chcieli zagrać z ciocią. Okazało się jednak, że po pierwszej rundzie oni wcale nie chcieli przestać grać! Ta gra naprawdę wciąga. Jest rewelacyjna zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Wymaga skupienia, koncentracji, logicznego myślenia i przewidywania działań innych graczy.

PinitPędzące żółwie

Zestaw do gry zawiera rozkładaną planszę, 5 drewnianych figurek żółwi w różnych kolorach, 5 płytek z rysunkami żółwi, 40 kart do gry oraz jej instrukcję.

PinitPędzące żółwie

ZASADY GRY PĘDZĄCE ŻÓŁWIE

Celem gry jest dotarcie swoim żółwiem do sałaty. Jak wiadomo, żółwie należą do najwolniejszych zwierząt na świecie, dlatego też braki w mobilności żółwie muszą nadrabiać sprytem. I właśnie o to chodzi w tej grze. Zabawa polega jednak na tym, że nie poruszamy jedynie swoim żółwiem, a wszystkimi znajdującymi się na planszy.

Grę rozpoczynamy od rozłożenia planszy i ułożenia wszystkich figurek (niezależnie od tego, ilu mamy graczy) na polu START. Następnie każdemu graczowi przydzielamy pięć kart ze stosu, które powinny być trzymane tak, aby inni ich nie widzieli. Pozostałe karty układamy w zakrytym stosie obok planszy. Kolejnym krokiem jest losowanie zakrytej płytki z kolorem żółwia, przez każdego z uczestników gry. Żaden z graczy nie wie, które żółwie należą do jego rywali. Niewykorzystane płytki odkładamy do pudełka, bez ujawniania znajdujących się na nich rysunków. Teraz możemy zaczynać wyścig.

Pinit

„Żółwie zwykle się nigdzie nie spieszą, ale kiedy w polu widzenia pojawia się apetyczna sałatka z liści po drugiej stronie łąki, zaczynają wyciągać swoje krótkie nóżki! Jednakże żółwiki nie są długodystansowcami, więc od czasu do czasu muszą odpocząć, najchętniej na grzbiecie innego żółwia, który może je przy okazji podwieźć…”

PinitPędzące żółwie

Grę rozpoczyna najmłodszy z uczestników lub ten, który wygrał w poprzedniej rundzie. W czasie swojej tury, gracz wykonuję 3 czynności.

1. Wybór karty, która decyduje o ruchu jednego z żółwi

– Żółw w konkretnym kolorze przesuwa się o 1 lub o 2 pola do przodu (karta z plusem/plusami)

– Żółw w konkretnym kolorze przesuwa się o 1 pole do tyłu (karta z minusem/minusami)

– Żółw w wybranym przez nas kolorze przesuwa się o 1 lub o 2 pola do przodu (karta z plusem/plusami + kolorowa skorupa)

– Żółw w wybranym przez nas kolorze przesuwa się o 1 pole do tyłu (karta z minusem/minusami + kolorowa skorupa)

– Żółw, który stoi jako ostatni (karta ze strzałką/strzałkami) porusza się o 1 lub 2 pola do przodu (w przypadku, kiedy na ostatnim miejscu znajdują się 2 lub więcej żółwi, gracz decyduje, którego z nich dotyczy polecenie).

PinitPędzące żółwie

2. Wykonanie ruchu żółwiem

Po wybraniu karty, wykonujemy odpowiedni dla niej ruch żółwiem, czyli przesuwamy go o określoną liczbę pól. W przypadku, gdy żółw przechodzi na pole, na którym już jest inny żółw, to wskakuje on na niego. Od tego momentu za każdym razem, gdy żółw znajdujący się na dole będzie wykonywał ruch, razem z nim będą się przesuwać wszystkie żółwie znajdujące się na jego plecach.

PinitPędzące żółwie

3. Dobór kolejnej karty

Na koniec swojej kolejki, każdy gracz dobiera jedną kartę z talii, tak by w rękach cały czas mieć 5 kart.

W trakcie wyścigu gracze mogą analizować ruchy przeciwników, by odgadnąć kto, którego żółwia prowadzi. Najlepszym i najszybszym sposobem na poruszanie się po planszy jest wędrówka na cudzych plecach. Bez tego właściwie nie da się wygrać tej gry, ponieważ karty, które mamy w rękach dotyczą żółwi w różnych kolorach. Zdarza się też, że losujemy karty, które nie mają żadnego wpływu na ruch naszego żółwia. Musimy więc stale analizować działania wszystkich uczestników i wykładać karty tak, by nasz żółw stale posuwał się na przód.

Gra kończy się w momencie, gdy jeden z żółwi dotrze na metę. W sytuacji, gdy na ostatni kamień wskoczy więcej niż jeden żółw, wygrywa ten, który jest na samym dole. Jeśli gra toczy się w mniej niż 5 osób, może się okazać, że wygrany żółw nie ma właściciela. W takiej sytuacji wygrywa żółw znajdujący się najbliżej mety.

MODYFIKACJE GRY

Grę możemy dowolnie modyfikować, żeby ją ułatwić lub utrudnić. Dla młodszych graczy można zaproponować dowolny wybór żółwi, bez ich losowania. Natomiast dla starszych graczy proponujemy, by wygrywał ten żółw, który dociera na metę na samej górze, zamiast na spodzie. Prawdę mówiąc, Madzia stosuje tę zasadę nawet, jeśli gra ze swoimi 7-letnimi siostrzeńcami 🙂

Pinit

Zachęcam Was również do przeczytania wpisu z innymi grami planszowymi:

Gry planszowe Kapitana Nauki

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • Aleksandra Załęska
  18 października, 2019

  Ale fajna gra, mojemu synowi na pewno przypadłaby do gustu 🙂 Ostatnio wszelkie gry, planszówki są u nas na czasie 🙂

 • Ela
  18 października, 2019

  Ta gra przykuwa wzrok swoimi pięknymi kolorami.

 • Gosia
  18 października, 2019

  Jesień to idealny czas na ciekawe i zajmujące gry musimy koniecznie nabyć.

 • sylwia
  18 października, 2019

  Inspirująca gra, choć zapewne u mnie szybko by się znudziła.

 • TosiMama
  19 października, 2019

  Nie mamy tej gry, ale pamiętam, że córka będąc w odwiedzinach u znajomych lubiła w nią grać.

Poprzedni
Medale Złota Polska – wspaniała pamiątka z podróży!
Pędzące żółwie – gra nie tylko dla dzieci