Please enter an Access Token

Centrum Nauki Hevelianum w Gdańsku

 

Centrum Nauki Hevelianum mieszczące się na Górze Gradowej w Gdańsku po raz pierwszy odwiedziłam w 2009 roku i już wtedy zrobiło na mnie duże wrażenie. Pomimo tego, że nie byłam już wtedy dzieckiem i nie miałam jeszcze swojego dziecka, to doskonale się bawiłam i naprawdę wiele dowiedziałam. Wróciłam tam cztery lata później z rodziną – mężem i niespełna 2-letnim Julciem.  W ciągu tych czterech lat wiele się tutaj zmieniło i nie ukrywam, że byłam zaskoczona tym, jak szybko Hewelianum się rozwija.  Jeszcze bardziej zaskoczona byłam w tym roku, kiedy na samym początku stycznia ponownie pojawiliśmy się z przyjaciółmi na Górze Gradowej i zwiedzaliśmy zarówno nowe, jak „stare”, ale bardzo unowocześnione wystawy Hevelianum.
Hevelianum to nowoczesne centrum nauki, które mieści się w samym centrum Gdańska, na terenie dawnego militarnego Fortu Góry Gradowej, z jedynymi w swoim rodzaju punktami widokowymi.
Główne wystawy rozmieszczone są w zabytkowych XIX-wiecznych budynkach, warto jednak wcześniej pospacerować na świeżym powietrzu, odkrywając ekspozycje prezentowane w odrestaurowanych schronach i remizach artyleryjskich. To w nich znajduje się wystawa zatytułowana: „Wehikuł Czasu – człowiek i pocisk”. W obiektach pofortecznych możemy poznać ciekawostki i fakty historyczne związane ze sztuką wojenną, pruskim garnizonie w Gdańsku, mieszkańcami fortu w okresie Wolnego Miasta Gdańska. Pomimo tego, że wystawa wydaje się być przygotowana głównie dla „starszych” odbiorców, to również dzieci bardzo chętnie oglądają makiety, prezentacje, słuchają narratorów i biegają po zielonym terenie Góry Gradowej.
Pinit

Wystawy w Centrum Nauki Hevelianum

Dookoła Świata

To tutaj spędziliśmy najwięcej czasu. Przez kilka godzin wędrowaliśmy po wszystkich kontynentach ziemi, odkrywając ich tajemnice, historię i ciekawostki. Byliśmy w Azji, w Afryce, w Australii, w Ameryce Północnej i Ameryce Południowej, na Antarktydzie, po czym bezpiecznie wróciliśmy do Europy. Doświadczyliśmy naprawdę wielu wrażeń i nie tylko dzieci były zachwycone tą podróżą.

Nasza przygoda rozpoczęła się od poznania tajemnic wnętrza ziemi, w tym wulkanów i siły wstrząsów sejsmicznych. Poznaliśmy zjawisko pustynnej burzy, poczuliśmy moc wiatru o prędkości ponad 120km/h, uczyliśmy się jeść pałeczkami, widzieliśmy płonące drzewo, chłopcy odpoczywali w igloo, a wszyscy razem podziwialiśmy zorzę polarną! Wizyta na wystawie dookoła świata to doskonała lekcja przyrody, geografii i historii. To dużo wrażeń, doświadczeń, nauki i przede wszystkim świetnej zabawy.

Pinit
Pinit
Pinit

Z energią!

I tu chłopcy doskonale się bawili, co nas wcale nie dziwi. Na dwóch poziomach jednej z największych wystaw Hevelianum znajduje się wszystko, co jest związane z reenergią i wytwarzaniem energii. Doświadczamy to różnorodnych zjawisk, ucząc się i bawiąc jednocześnie. Bez wątpienia największą frajdę sprawił chłopcom symulator jazdy, który nie tylko pozwolił im zobaczyć, jak to jest prowadzić pojazd, ale też zapewnił wiele emocji podczas jazdy w trudnych warunkach – zimą, w deszczu a nawet pod wpływem alkoholu! Z energią! to ogromna wystawa, która wzbudza zainteresowanie i młodszych i starszych gości Hevelianum!

„Poznamy tutaj drugie życie odpadów, wiązką światła wprawimy w ruch samolot albo przyjrzymy się zanieczyszczeniu naszej planety z perspektywy kosmosu. W formie samodzielnych eksperymentów i zabawy dowiemy się także, ile lat mają nasze uszy, prześwietlimy baterię, poznamy ziemski piec. Czeka nas tutaj jeszcze ekologiczna podróż przez miasto, stanowisko prezentujące „niebezpieczne związki” i mnóstwo innych atrakcji.” – tak pisze o wystawie samo Hevelianum.

Pinit

Łamigłówka

Przyznam, że ta wystawa najmniej zainteresowała chłopaków, choć również warto ją odwiedzić. Nie jest już tak duża, jak dwie poprzednie i niestety podczas naszego pobytu kilka stanowisk nie działało (a pech chciał, żeby były to stanowiska, które szczególnie interesowały dzieci), ale pokazuje, że matematyka może być naprawdę zabawna. Na wystawie Łamigłówka dowiadujemy się m.in. jak wygląda miliard, jakie są idealne proporcje ciała, czy twarz jest idealnie symetryczna, ile kosztowałaby metrowa wieża z monet, bądź  na czym polega fenomen liczby PI.

Pinit
Pinit

Czy warto odwiedzić Centrum Nauki Hevelianum w Gdańsku?

Zdecydowanie tak! My spędziliśmy tu tylko jeden styczniowy dzień i już teraz wiemy, w pod koniec marca ponownie pojawimy się na Górze Gradowej. Chcemy nie tylko zwiedzić wystawy, których ostatnio nie zdążyliśmy zobaczyć, ale też z przyjemnością wrócimy na wystawy: Dookoła Świata i Z enerią!, ponieważ wszyscy świetnie się tu bawiliśmy, a dla dzieci jest to doskonała forma nauki i przyswajania nowej wiedzy!

Może zainteresują Was również te wpisy:

Centrum Nauki Experyment w Gdyni

10 największych centrów nauki w Polsce

 

 

 

 

 

 

 

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • wielopokoleniowo
  26 stycznia, 2020

  W kwietniu będziemy w Trójmieście, chętnie się wybierzemy w to miejsce 😉

 • Świat toli
  27 stycznia, 2020

  Takie miejsca są super. Dla nas to jednak bardzo daleko.

 • Malgosia
  27 stycznia, 2020

  Uwielbiam takie miejsca. Warto wspólnie z dziećmi czerpać z takich miejsc

 • Anne 18
  4 lutego, 2020

  Coraz więcej takich miejsc powstaje i dobrze, bo dzieciaki mają frajdę.

 • TosiMama
  5 kwietnia, 2020

  Byliśmy tam rok temu i bardzo nam się to miejsce podobało! Raj dla dzieci i rodziców;)

Poprzedni
Centrum Nauki Experyment w Gdyni
Centrum Nauki Hevelianum w Gdańsku