Please enter an Access Token

Odznaki turystyczne dla dzieci

Posted on

 

Odznaki turystyczne dla dzieci to świetny pomysł na zachęcenie najmłodszych do podróżowania i odkrywania najróżniejszych zakątków naszego kraju. Jeszcze kilka lat temu nie miałam pojęcia o ich istnieniu, a dziś Julek jest posiadaczem czterech odznak turystycznych i wiem, że będzie ich więcej!

Dzieci mogą zdobywać odznaki podczas podróży rodzinnych, szkolnych, przedszkolnych, harcerskich. Mogą je zdobywać podczas wycieczek samochodowych, autokarowych i rowerowych, a nawet pływając kajakiem! Mogą je zdobywać podczas wakacjach nad morzem i jeziorem, podczas górskich wędrówek, w zamkach i pałacach, odwiedzając polskie zabytki i ogrody zoologiczne. Tak naprawdę odznaki można zdobywać zawsze i wszędzie, a żeby o nie zawalczyć, wcale nie trzeba należeć do ZHP, PTTK czy innej organizacji.

Każda odznaka turystyczna ma swój regulamin i to on określa warunki jej zdobywania. Do wielu odznak można kupić lub wydrukować książeczki,w których potwierdza się odbycie wędrówek, wycieczek. Jeśli takiej książeczki jeszcze nie wymyślono, to można założyć własny dzienniczek podróży, do którego dziecko będzie przybijało pieczątki, wklejało bilety wstępu, paragony zdjęcia itp.

Odznak dla dzieci powstało naprawdę dużo i jestem pewna. że każde dziecko ma szansę na zdobycie nie jednej z nich. Są odznaki ogólnopolskie, górskie, przyrodnicze i odznaki związane z konkretnym regionem, miastem czy dyscypliną turystyki. Jest ich bardzo dużo, a my uwielbiamy je zdobywać!

W tym wpisie pokażę Wam kilka odznak turystycznych, które mogą zdobywać dzieci. Są to odznaki, które my już mamy, o które aktualnie się staramy i które zamierzamy zdobywać w przyszłości.

Jakie odznaki turystyczne mogą zdobywać dzieci?

Dziecięca Odznaka Turystyczna PTTK

Jest to odznaka przeznaczona dla dzieci do ukończenia 10 roku życia. Można ją zdobywać podczas wycieczek rodzinnych, szkolnych lub środowiskowych, realizowanych w następujących dyscyplinach turystyki: pieszej nizinnej i górskiej, rowerowej, kajakowej, narciarskiej, żeglarskiej, jeździeckiej, samochodowo – autokarowej oraz w ramach imprez na orientację. Warunkiem przyznania odznaki jest udział w 4 wycieczkach realizowanych w ramach minimum 2 wymienionych wyżej dyscyplin w dowolnym czasie.

Potwierdzenia udziału w wycieczkach należy dokumentować w wydrukowanej wcześniej Książeczce Dziecięcej Odznaki Turystycznej PTTK lub własnoręcznie stworzonym albumie. Więcej o książeczce DOT przeczytacie TUTAJ, a pobierzecie ją TUTAJ. Potwierdzeniami udziału w wycieczkach mogą być pieczątki, bilety wstępu, zdjęcia, rysunki.

PinitOdznaki turystyczne dla dzieci

Odznaka Turystyczna Disney i PTTK

Ta odznaka przeznaczona jest dla dzieci do ukończenia 12 roku życia i można ją zdobywać w dwóch stopniach: Odznaka Turystyczna Mikiego i Odznaka Turystyczna Donalda. Mali turyści zdobywają odznaki podczas wycieczek rodzinnych, szkolnych lub środowiskowych, realizowanych w różnych dyscyplinach turystyki: pieszej nizinnej i górskiej, rowerowej, kajakowej, żeglarskiej, jeździeckiej, samochodowo – autokarowej oraz w ramach imprez na orientację. Warunkiem przyznania odznaki w danym stopniu jest udział w 4 wycieczkach zrealizowanych w ramach minimum 2 wspomnianych dyscyplin. Młody turysta prowadzi książeczkę w dowolnej formie. Każda wycieczka powinna być udokumentowana wpisem zawierającym: datę, przebytą trasę i czas jej trwania. Więcej informacji o odznakach Disney i PTTK znajdziecie TUTAJ.

PinitOdznaki Turystyczne dla dzieci

Odznaka turystyczno-krajoznawcza PTTK „Turystyka Junior” i „Turysta Junior”

Odznakę mogą zdobywać dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia. Podstawowym warunkiem zdobycia odznaki jest odbycie w ciągu 12 kolejnych miesięcy 6 wędrówek turystycznych pieszych, kolarskich, kajakowych itp. Uwzględnia się również wycieczki autokarowe połączone z wyżej wymienionymi formami wędrowania trwającymi nie krócej niż 3 godziny. Trasę wędrówki należy wpisać do „Dzienniczka” i potwierdzić przez organizatorów wycieczek, opiekuna odpowiedzialnego za bezpieczeństwo uczestników wycieczki lub jednego z rodziców. Dzienniczek do zdobywania odznaki pobierzecie TUTAJ.

PinitOdznaka Turysta Junior

Odznaka Turystyki Pieszej PTTK  „Siedmiomilowe buty”

Tę odznakę zdobywają dzieci od 8 do 10 roku życia. Możliwe jest jej zdobycie w 6 kategoriach i może być zdobywana tylko w kolejności: Siedmiomilowe Buty w stopniu srebrnym, a następnie złotym (dotyczy wyłącznie dzieci w wieku poniżej 10 lat), Popularna OTP , Mała OTP w stopniach: brązowym, srebrnym i złotym, Duża OTP w stopniach: srebrnym i złotym, Odznaka „Za Wytrwałość w Turystyce Pieszej” i OTP „Dla Najwytrwalszych„. Więcej informacjo o odznace znajdziecie TUTAJ.

Młodzieżowa Odznaka Krajoznawcza PTTK

Odznakę tę dzieci zdobywają m.in. podczas wycieczek rodzinnych i szkolnych. Podstawowym warunkiem zdobycia odznaki jest spędzenie 6 dni na wycieczkach jedno lub kilkudniowych i uzyskanie potwierdzeń odbycia wycieczek. Uczestnicząc w wymaganej liczbie wycieczek, należy zwiedzić co najmniej: trzy obiekty zabytkowe, muzeum, rezerwat przyrody, park krajobrazowy lub narodowy (do wyboru), miejsce pamięci narodowej i obiekt współczesny (np. współcześnie wzniesiony zakład przemysłowy, obiekt sportowy, osiedle mieszkaniowe). W celu dokumentowania wycieczek zaleca się zdobywającym odznakę, aby samodzielnie wykonywali zdjęcia, opisywali zwiedzane obiekty, zbierali odciski pieczęci, widokówki i inne trofea turystyczne związane z miejscem pobytu. Książeczkę do odznaki, do samodzielnego wydrukowania pobierzecie TUTAJ.

Odznaka „Ku Wierchom”

Górska Odznaka Turystyczna Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, która jest przeznaczona dla dzieci pomiędzy 8 a 14 rokiem życia. Można ją zdobywać w Karpatach, Sudetach i Górach Świętokrzyskich w ciągu całego roku, w dowolnym okresie czasu. Warunkiem zdobycia odznaki „Ku Wierchom” jest spędzenie 12 godzin na szlakach górskich, według czasu przewodnikowego. My już czekamy na weryfikację dzienniczka do tej odznaki.

Odznaki turystyczne dla dzieci PTTK „Tropiciel Przyrody” i „Turysta Przyrodnik”

Odznakę „Tropiciel Przyrody” mogą zdobywać dzieci, które ukończyły 5 rok życia. Posiada ona trzy stopnie: brązowy, srebrny i złoty, które zdobywa się według kolejności stopni.  W ciągu kolejnych 12 miesięcy można zdobyć jeden stopień odznaki. Regulamin odznaki znajdziecie TUTAJ, a książeczkę możecie kupić lub pobrać TUTAJ.

Do tek samej książeczki warto zbierać potwierdzenia na odznakę „Turysta Przyrodnik”, która jest przeznaczona dla dzieci powyżej 7 roku życia. Dzieci mogą ją zdobyć w kategoriach: popularna i mała (brązowa, srebrna, złota). Odznaka w kategorii dużej przeznaczona jest dla osób, które ukończyły 18 rok życia. Regulamin tej odznaki znajduje się TUTAJ.

Pinitodznaki turystyczne dla dzieci

Górska Odznaka Turystyczna PTTK „W góry”

Odznakę „W góry” mogą zdobywać dzieci pomiędzy 5 a 7 rokiem życia. Odznaka posiada trzy stopnie: brązowy, srebrny i złoty, które należy zdobywać po kolei, a w jednym roku kalendarzowym można zdobyć tylko jeden stopień. Kolejne stopnie nie muszą być zdobywane w bezpośrednio po sobie następujących latach. Przy zdobywaniu odznaki „W góry” należy korzystać z punktacji tras górskich zawartej w wykazie „Tras punktowanych do GOT PTTK”. Do uzyskania poszczególnych stopni GOT PTTK „W góry” należy zdobyć: na stopień brązowy: 15 punktów, na stopień srebrny: 30 punktów, na stopień złoty: 45 punktów. Regulamin odznaki znajdziecie TUTAJ.

Nasze województwo świętokrzyskie również umożliwia zdobycie wielu odznak turystycznych nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Można u nas zdobyć odznaki takie, jak: Turysta Pieszy Województwa Świętokrzyskiego, Turysta Świętokrzyski, Poznajemy Ziemię Kielecką, Korona Gór Świętokrzyskich czy Miłośnik Puszczy Świętokrzyskiej. Tych odznak jeszcze nie mamy, na które potrzebujemy więcej czasu, a do niektórych Julcio musi podrosnąć, ponieważ są ograniczenia wiekowe. Nie oznacza to jednak, że nie odkrywamy świętokrzyskiego, wręcz przeciwnie. Wędrujemy po górach świętokrzyskich, odwiedzamy bliskie nam miasta i miasteczka. zabytki, atrakcje turystyczne, parki rozrywki, a potwierdzeniami z wycieczek wypełniamy świętokrzyskie paszporty turystyczne.

Pinit

Odznaki turystyczne dla dzieci, które można zdobyć w Gdańsku!

Będąc w styczniu w Gdańsku zaczęliśmy zbierać pieczątki do odznaki: „Zdobywca Korony Starego Gdańska”. Kupiliśmy do tego specjalną książeczkę i mamy już w niej dwie pieczątki. Zostało nam do zdobycia tylko sześć i zamierzamy je uzupełnić już w marcu. Aby zdobyć odznakę, należy odwiedzić wszystkie punkty wysokościowe opisane w książeczce „Korona Starego Gdańska”, a są to: Wieża Ratusza Głównego Miasta: Wieża Więzienna w Muzeum Bursztynu, Wieża kościoła św. Katarzyny, Wieża Bazyliki Mariackiej, Wieża Twierdzy Wisłoujście, Wieża Domu Przyrodników w Muzeum Archeologicznym, Góra Gradowa i Latarnia Morska w Nowym Porcie.

Pinit

W marcu chcemy zdobyć jeszcze jedną nadmorską odznakę turystyczno-krajoznawczą PTTK – „Miłośnik Gdańska”. Jako prawdziwi miłośnicy Trójmiasta nie możemy jej pominąć. Tę odznakę może zdobywać każdy, kto ukończył 10 rok życia. Odznaka jest stała i posiada dwa stopnie: niebieski i złoty. Warunkiem zdobycia odznaki jest m.in. odwiedzenie najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta, odbycie wycieczki pieszej lub rowerowej na konkretnym odcinku, udział w spektaklu teatralnym czy odbycie rejsu statkiem. Regulamin zdobywania odznaki znajdziecie TUTAJ.

Odznak turystycznych dla dzieci jest jeszcze więcej. Warto je zdobywać z wielu powodów. To świetna motywacja do podróżowania, bardzo fajna pamiątka dla rodziców i dzieci, to gadżet, który wprawia małych turystów w dumę i daje ogromną radość z odkrywania Polski i świata!

 

 

 

 

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • Wiewiórka w okularach
  26 lutego, 2020

  Nie miałam zielonego pojęcia, że w Polsce jest tyle odznak turystycznych dla dzieci. O_O Super sprawa! 🙂

 • Anna Kozakiewicz
  26 lutego, 2020

  wow, super są te odznaki, i te paszporty też ciekawe

 • Aleksandra Załęska
  27 lutego, 2020

  Bardzo fajne odznaki, na pewno zachecą niejedno dziecko do spacerów, wędrówek i odkrywania kolejnych szlaków 🙂

 • Karolina z Rudeiczarne.pl
  27 lutego, 2020

  Aż chce się wędrować od najmłodszych lat, a takie odznaki na pewno do tego jeszcze bardziej zachęcają! 🙂

 • Toksyczna Kosmetyczka
  27 lutego, 2020

  Wspaniałe są takie odznaki i bardzo motywujące.

 • Marta
  27 lutego, 2020

  Nie miałam pojęcia, że coś takiego u nas funkcjonuje, zdecydowanie pokaże chłopakom!

 • Patrycja
  27 lutego, 2020

  Świetne są te odznaki.

 • Malgosia`
  29 lutego, 2020

  Wow, jestem pod wrażeniem. CHyba muszę naszym dzieciakom też coś takiego sprezentować. Podczas naszych górskich wędrówek uwielbiają zbierać pieczątki

 • Z filiżanką kawy
  8 marca, 2020

  Jaka szkoda, że dopiero teraz się o tym dowiaduję. Przecież większość naszego życia kręci wokół mniejszych i większych podróży. Gdybym wiedziała wcześniej oewnie miałybyśmy sporo jyz takich odznak. Będziemy nadrabiać 🙂

Poprzedni
Pierwsza pomoc – rany i urazy u dzieci
Odznaki turystyczne dla dzieci