Please enter an Access Token

Sandomierz – Śladami Ojca Mateusza

Posted on

 

Ostatni weekend spędziliśmy w mieście, do którego wybieraliśmy się już od dłuższego czasu. Odwiedziliśmy Sandomierz – dla niektórych przede wszystkim Miasto Królewskie, a dla innych również miasto Ojca Mateusza. Myślę, że nawet jeśli ktoś nie ogląda serialu, to z pewnością wie, kim jest sławny sandomierski ksiądz. My akurat Ojca Mateusza bardzo dobrze znamy i  lubimy, dlatego bardzo chętnie i z zainteresowaniem odkrywaliśmy w Sandomierzu miejsca związane z serialowym proboszczem i sandomierskimi policjantami.

Niewątpliwie miejscem, w którym można poczuć serialowy klimat jest wystawa: Świat Ojca Mateusza i właśnie od niej rozpoczęliśmy naszą wycieczkę po Sandomierzu – Śladami Ojca Mateusza!

Pinit

 

To tutaj, na powierzchni ok. 300 metrów kwadratowych znajdują się doskonale odwzorowane pomieszczenia filmowe, a wszystkie serialowe postacie wykonane są z wosku, w naturalnych rozmiarach! Ducha serialu czuć zaraz po przekroczeniu głównego wejścia muzeum, na co wpływ bez wątpienia ma rozbrzmiewająca w tle znana serialowa melodia.

Kuchnia gospodyni Ojca Mateusza, a w niej sama Natalia Borowik, podająca gościom jeszcze gorące  pierogi. Jest też Waldek Grzelak, czyli serialowy Pluskwa, który zaprasza odwiedzających na wspólną herbatę przy stole! Muszę Wam zdradzić, że choć Pluskwa wykonany jest z wosku, to jego włosy są prawdziwe. Aktor grający Waldka, Eryk Lubos specjalnie na potrzeby sobowtóra oddał swoje włosy! Zaraz przy kuchni jest też bardzo charakterystyczne serialowe miejsce – piękna, pełna kwitnących kwiatów weranda!

PinitŚladami Ojca Mateusza
PinitŚladami Ojca Mateusza
PinitŚladami Ojca Mateusza

Pałac biskupa, czyli miejsce w którym Ojciec Mateusz Żmigrodzki bywa dość często. Tutaj można usiąść przy biurku biskupa, można wpisać się do pamiątkowej księgi gości i można uciąć sobie krótką pogawędkę z samym Mateuszem!

PinitŚladami Ojca Mateusza
PinitŚladami Ojca Mateusza

Komisariat Sandomierskiej Policji, a w nim podinspektor Orest Możejko, aspirant sztabowy Mieczysław Nocul i starszy sierżant Przemysław Gibalski. Wszystkie postacie są niezwykle realistyczne, a każde pomieszczenie komisariatu jest zaaranżowane na wzór serialowych wnętrz. Ciekawostką jest to, że wykorzystano tu oryginalne elementy filmowej scenografii! W tej części wystawy mieści się również cela więzienna, w której można przybić odcisk palca na muzealnej kartce. To bardzo fajna pamiątka, którą nie tylko dziecko może zabrać do domu.

PinitŚladami Ojca Mateusza
PinitŚladami Ojca Mateusza
PinitŚladami Ojca Mateusza
Pinit
Na komisariacie stoi najpopularniejszy w całym Sandomierzu rower!

Śladami Ojca Mateusza – gdzie jeszcze go spotkamy?

Pomimo tego, że wiele scen Ojca Mateusza nie było nagrywanych w Sandomierzu, a pod Warszawą, to w miasteczku można zobaczyć miejsca, które pojawiają się w serialu. Z pewnością jest to czternastowieczny rynek, po którym Ojciec Mateusz często pędzi na swoim rowerze, to Brama Opatowska będąca tłem wielu wydarzeń, charakterystyczna studia, przy której jest serialowy targ, miejsce wielu spotkań, Poczta Polska, przed którą nakręcono niejedną scenę czy uliczka, na której jest wejście na posterunek policji. Widzieliśmy te miejsca nie tylko w serialu, ale również podczas naszej ostatniej wycieczki „Śladami Ojca Mateusza”.

PinitŚladami Ojca Mateusza
To tu jest filmowy Komisariat Policji Sandomierskiej, a na co dzień – Urząd Miejski
PinitŚladami Ojca Mateusza
Poczta Polska bywała w serialu zarówno pocztą, jak i bankiem! Widzieliście ten odcinek?
Pinit
Brama Opatowska – nie raz można było zobaczyć, jak przejeżdżał pod nią na rowerze Mateusz!
Pinit
Sandomierska studnia – na jej tle rozgrywa się wiele filmowych scen! To przy niej jest targ, na którym Natalia robi zakupy!
Pinit
Również w podziemiach ciągnących się pod miastem, rozgrywają się serialowe sceny!
Pinit
Mała Cafe to kawiarnia, przed którą nie raz Mietek Nocul popijał kawę! My skusiliśmy się tu na naleśniki i gorącą czekoladę, co ogromnie polecamy!

Zachęcam Was do odwiedzanie również tych „świętokrzyskich”  wpisów:

JuraPark w Bałtowie

Sabat Krajno – latem

Sabat Krajno – zimą

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • Anna Kozakiewicz
  11 lutego, 2020

  wow super, nie wiedziałam że istnieje takie miejsce poświęcone serialowi

 • Matka na Szczycie
  12 lutego, 2020

  O jejku, ale super, że takie coś zrobili! Uwielbiam wędrować śladami ulubionych filmów czy książek! Fanką Ojca Mateusza akurat nie jestem, ale mega pomysł!

 • TosiMama
  12 lutego, 2020

  Serialu nie oglądam, ale Sandomierz chciałabym odwiedzić:)

 • Łukasz Jarych
  12 lutego, 2020

  Piękne miasto, w którym jeszcze nie byłem…A na pewno muszę pojechać!

 • Turkusowa
  12 lutego, 2020

  Byłam raz w Sandomierzu. Piekne miasto 🙂

 • Dominika D.
  12 lutego, 2020

  Wygląda na ciekawą i udaną wycieczkę 😉

 • Marta
  12 lutego, 2020

  Już mi trybiki zaczęły pracować, czy Sandomierz jest daleko ode mnie 🤣

 • Agata
  13 lutego, 2020

  Ale bomba z tymi pierogami, podane w tak niezwykły sposób.

Poprzedni
Wrocławski latarnik – kim jest i gdzie go można spotkać
Sandomierz – Śladami Ojca Mateusza