Nauka podczas kwarantanny? Oto 7 najlepszych sposobów!

Kwarantanna to trudny czas nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci, które nagle muszą zostać w domu. To, że teraz nie muszą wcześnie wstawać, chodzić do szkoły i odrabiać lekcji, wcale nie oznacza, że mają wolne od nauki. Nauka podczas kwarantanny to duże wyzwanie dla uczniów i rodziców, a ja wiem, jak Wam w tym pomóc!

Uczniowie starszych klas dostają materiały edukacyjne elektronicznie. Niektórzy uczestniczą w lekcjach online, wykonują przesłane przez nauczyciela zadania, piszą sprawdziany. W większości polskich miast, taka forma nauki jest dostępna dla uczniów klas 4-8 i starszych.

Uczniowie młodszych klas (1-3) nie dostają materiałów do samodzielnego opracowania, za to mają powtarzać wiadomości i wiedzę, którą zdobyli do tej pory. U nas też tak jest. Julek jest w pierwszej klasie i podczas kwarantanny ćwiczy to, czego już się nauczył. Ćwiczy czytanie, staranne pisanie, dodawania i odejmowanie. Uczy się zegara, powtarza miesiące i pory roku, rozmawiamy o ekologii, przyrodzie, planetach i otaczającym nas świecie. Staram się nie wychodzić za bardzo “do przodu” z zagadnieniami, choć zawsze coś nowego się u nas pojawia.  Nie jest pedagogiem,  nie potrafię profesjonalnie prowadzić lekcji, dlatego korzystam z pomocy, jakie oferuje nam Ministerstwo Edukacji Narodowej, nauczyciele i pedagodzy. Fantastyczną pomoc dają nam też Lasy Państwowe, które stworzyły aż 364 rewelacyjne gry i zabawy przyrodnicze (KLIK)!

Zanim rozpoczęliśmy naukę w domu, przeprowadziłam wywiad wśród znajomych nauczycieli i szukałam pomocy na portalach internetowych. W sieci można znaleźć dużo materiałów dydaktycznych do nauki w domu, ale nie wszystkie są warte uwagi. Wybierając najlepsze z nich, kierowałam się opinią pedagogów i zgodnością z podstawą programową. Zależało mi, aby materiały były różnorodne, atrakcyjne dla dzieci i dostępne dla wszystkich, czyli bezpłatne!

Nauka podczas kwarantanny? Oto 7 najlepszych sposobów!

1.PODRĘCZNIKI SZKOLNE

Mamy w domu komplet podręczników, z których Julek korzysta w szkole i przypuszczam, że większość dzieci, również je ma. To od nich możemy zacząć domową naukę. Powtarzamy materiał, który do tej pory przerobiły dzieci. Ćwiczymy czytanie, Julek czyta opowiadania, rozwiązuje zadania, przepisuje do zeszytu zdania z książki. Założyliśmy dwa domowe zeszyty – jeden w kratkę i jeden w trzy linie. W pierwszym zapisujemy równania matematyczne, w drugim ćwiczymy staranne pisanie, ortografię.

2.ZDALNE LEKCJE

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało dla dzieci i rodziców tzw. zdalne lekcje. Są to propozycje materiałów dydaktycznych dla uczniów szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Ponieważ nas obowiązuje plan lekcji przygotowany dla uczniów klasy pierwszej, to tego się trzymamy. Wybierając konkretny dzień w ministerialnym planie lekcji (my zaczynamy od dziś, czyli poniedziałku), rozwija nam się szczegółowy plan lekcji na cały dzień. Są tu scenariusze lekcji, filmy, doświadczenia, zadania, ćwiczenia i polecenia. Dziś przerobiliśmy pierwszy dzień i przyznam, że podoba mi się taka forma domowej nauki. Po pierwsze przerabiamy materiały edukacyjne zgodne z podstawą programową, a po drugie są to materiały bardzo przystępne i atrakcyjne zarówno dla dzieci, jak i rodziców.

Pinitnauka podczas kwarantanny

3.E-PODRĘCZNIKI

Jeszcze jednym narzędziem zaproponowanym przez Ministra Edukacji Narodowej jest platforma E-podręczniki.pl. To bezpłatna, stworzona i administrowana przez MEN platforma, która oferuje nauczycielom i uczniom gotowe materiały dydaktyczne. Materiały znajdujące się na stronie E-podreczniki.pl można drukować, przerabiać, kopiować. Są tu zadania do wykonania online (na komputerze, tablecie, a nawet smartfonie), scenariusze zajęć, audiobooki, opowiadania. Platforma jest prosta, czytelna i przede wszystkim zgodna z podstawą programową dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Pinitnauka podczas kwarantanny

4.MATEMATYCZNE ZOO

Wartym polecenia narzędziem do nauki w domu jest również serwis edukacyjny Matematyczne ZOO, gdzie znajdują się zadania matematyczne dla zerówkowiczów oraz uczniów klas 1-8 szkoły podstawowej. Również tutaj wszystkie zagadnienia dostosowane są do podstawy programowej, a dzieci poprzez rozwiązywanie działań, łamigłówek, układanie puzzli czy sudoku ćwiczą swoje umiejętności matematyczne i utrwalają zdobytą wiedzę. Serwis jest darmowy i nie wymaga logowania.

 

5.SZALONE LICZBY

Pomocna w doskonaleniu umiejętności matematycznych jest także strona Szalone Liczby. Znajdują się na niej m.in. sprawdziany, ćwiczenia, quizy, zagadki logiczne, ciekawostki związane z liczbami, dodawaniem i odejmowaniem, mnożeniem i dzieleniem, dniami tygodnia, zegarem. Materiały edukacyjne znajdujące się na stronie skierowane są dla nauczycieli, przedszkolaków, uczniów szkoły podstawowej, technikum i liceum.

6.BAZA SZKOLNYCH LEKTUR

Czas spędzony w domu warto wykorzystać na przeczytanie lektury. Jeśli nie macie w domu książki, którą będzie omawiało w szkole Wasze dziecko, nic straconego. Zamiast zamawiać książkę w księgarni internetowej (bo biblioteki teraz nie polecam!), warto zajrzeć na portal lektury.gov.pl. Znajdziecie tu większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Portal jest bezpłatny i nie trzeba zakładać konta, żeby pobrać książkę. A pobrać ją można na czytnik, telefon, tablet i komputer.

Pinitmateriały edukacyjne

7.WŁĄCZ POLSKĘ

Jest jeszcze jeden portal, na którym można znaleźć wartościowe materiały edukacyjne dla dzieci. Pomimo tego, że podręcznik internetowy Włącz Polskę skierowany jest głównie dla uczniów mieszkających poza granicami kraju, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dzieci mieszkające w Polsce z niego korzystały. Materiały znajdujące się na stronie to zagadnienia w zakresie języka polskiego, historii i geografii naszego kraju. Wszystkie materiały można bezpłatnie pobrać i wydrukować na dowolnej drukarce.

Zobacz również:

Nauka angielskiego dla dzieci. Czy dodatkowe lekcje są koniecznością?

 

 

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • Marta
  16 marca, 2020

  U nas (trzecia klasa podstawówki na wsi, bez dziennika elektoinicznego) stworzono dysk google, gdzie publikowane są treści, które należy omówić z dzieckiem w domu. Nauczyciele dodają też linki do stron, gdzie ich zdaniem warto zajrzeć przy konkretnych tematach. Bardzo sprawnie to idzie.

 • TosiMama
  17 marca, 2020

  Wychowawczyni córki zadaje codziennie zadania do zrobienia. Oprócz tego rozwiązujemy zadania dodatkowe, które czekały w domu na dobrą okazję.

 • Ania
  17 marca, 2020

  strasznie współczuję uczniom. maturzystom i innym dzieciakom które maja w planach jakies egzaminy, przerąbana sytuacja

 • Marlena H.
  21 marca, 2020

  Wspaniały wpis. Z pewnością rodzice dzieci w wieku wczesnoszkolnym będą wdzięczni za taką pomoc. Mój najstarszy syn jest w przedszkolu, w czterolatkach, ale też robimy różne zadania, szukam ciekawych inspiracji dla niego.

 • Kathleen
  22 marca, 2020

  Super pomysły. U nas jest tyle nauki, że powoli nas to męczy.

 • Gosia Ostrowska
  22 marca, 2020

  My staramy się codziennie robić coś innego. Mamy książki z przedszkola i powoli je uzupelniamy. Dzięki za inspiracje

 • Roksana www.kopanina.pl
  22 marca, 2020

  Dzieciakom na pewno jest trudno w tej sytuacji. Ja mam synka w przedszkolu więc nas to nie dotyczy, ale widzę i czytam co się dzieje. Wszyscy próbują się odnaleźć…

 • Szczęśliwa Siódemka
  24 marca, 2020

  Bardzo podoba mi się Twoje podejście. Sytuacja jest niełatwa, ale Ty szukasz najlepszych rozwiązań i podpowiadasz je innym. Bez narzekania, że się nie da 🙂
  Moi chłopcy są jeszcze w takim wieku, że nauka szkolna ich nie dotyczy. Za to wygląda na to, że nauka korzystania z nocnika zakończyła się sukcesem 😀

Poprzedni
Wirus! Gra karciana, która naprawdę zaraża
Nauka podczas kwarantanny? Oto 7 najlepszych sposobów!