Please enter an Access Token

Wirus! Gra karciana, która naprawdę zaraża

Pandemia i wirus, z którymi obecnie zmaga się cały świat, powoduje raczej nerwowe nastroje. To normalne, w końcu każdy z nas boi się o zdrowie swoje, dzieci, rodziców, czy dziadków. Jak wiele osób, i my radzimy #zostańwdomu, dla dobra własnego, ale i twoich bliskich. A ten czas wykorzystaj na zabawę z dziećmi, nabywanie nowych umiejętności, czy po prostu odpoczynek. Jeśli nie masz pomysłu jak zająć najmłodszym czas i jeszcze nie znasz gry, o której dziś chcę Wam powiedzieć, czytaj dalej. Bo o ile, od koronawirusa planujemy trzymać się z daleka, to tym „Wirusem” z chęcią zarazimy jak największą grupę osób!

„Wirus” to uzależniająca gra karciana, która zachwyca prostotą, łączy pokolenia, kusi świetną ceną, a jednocześnie dostarcza mnóstwo zabawy. Całość spakowana jest w niewielkie, kompaktowe pudełeczko, dzięki czemu grę możemy zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. Idealna propozycja na podróże z dzieckiem!

W szpitalu w Leśnej Dziurze wybuchła panika, gdy laboranci odkryli, że pojemniki z próbkami są puste! Eksperymentalne hodowle wirusów rozprzestrzeniły się po całym budynku i teraz tylko Wy możecie je powstrzymać. Waszym zadaniem będzie stawienie czoła epidemii, rywalizowanie o to komu pierwszemu uda się zwalczyć wirusy i uratowanie świata przed pandemią.

W tej grze mamy okazję odegrać rolę laborantów, którzy musza stawić czoła epidemii, mając do dyspozycji wiele metod działania. Możemy uodparniać własne ciało, leczyć je, zarażać współgraczy, a nawet podkradać sobie organy! Ale przede wszystkim możemy świetnie się przy tym bawić 😉

Liczba graczy: 2-6
Średni czas rozgrywki: 10-60 minut
Poziom trudności: Dla dzieci od lat 8 i początkujących
Cena: ok. 25 zł
Wydawnictwo: Fabryka Kart Trefl-Kraków

Gra Wirus składa się z 68 kart występujących w pięciu kolorach: niebieskim, żółtym, zielonym, czerwonym i wielokolorowym (jokery). Rozróżniamy trzy grupy: organy, wirusy oraz szczepionki. Dodatkowo w pudełku znajdują się karty terapii, czyli akcji specjalnych, których skuteczne użycie potrafi całkowicie odmienić sytuację graczy przy wykonaniu zaledwie jednego ruchu. Dodatkowo otrzymujemy dwie puste karty, na których możemy zapisać lub narysować własne akcje specjalne.

Joker organu traktowany jest jako odrębny organ i zarażamy go, bądź leczymy dowolną kartą. Joker wirusa i szczepionki działa dokładnie tak jak zwykła karta, różnica polega na tym, że zagrywamy je na dowolny organ.

CEL GRY:
Zdobycie czterech organów, każdego w innym kolorze. Osoba, które uda się to zrobić jako pierwszej, wygrywa! Ale nie myślcie, że to takie proste. W końcu mamy do dyspozycji wirusy, którymi możemy infekować zdrowe organy innych graczy. Zarażony organ musi zostać wyleczony, aby mógł się zaliczać do zwycięskich czterech organów.

STANY ORGANÓW:
Organ zdrowy – karta organu – licząca się do zwycięstwa
Organ zarażony – 1 karta organu + 1 karta wirusa – nie licząca się do zwycięstwa
Organ wyleczony – organ, który staje się zdrowy po wcześniejszym zainfekowaniu (karta szczepionki położona na wirusie niszczy go, pozostawiając jedynie zdrową kartę organu)
Organ zaszczepiony – 1 karta organu + 1 karta szczepionki – chroni przed atakiem 1 wirusa – licząca się do zwycięstwa
Organ uodporniony – 1 karta organu + 2 karty szczepionki, karta chroniona jest do końca gry przed atakiem wirusów – licząca się do zwycięstwa
Organ zniszczony – 1 karta organu + 2 karty wirusów – karta odpada z gry

Do wygranej zaliczają się jedynie czyste karty organów oraz te, które mają na sobie jedną lub dwie karty szczepionek chroniących organ przed wirusami.

KARTY TERAPII, CZYLI AKCJI SPECJALNYCH
PRZESZCZEP:  Zamiana organu pomiędzy ciałami dwóch graczy (nawet zarażonego lub zaszczepionego)
ZŁODZIEJ ORGANÓW:  Przejęcie organu innego gracza (poza organem uodpornionym)
EPIDEMIA:  Przeniesienie wirusów ze swoich organów na organy przeciwników
RĘKAWICA LATEKSOWA:  Odrzucenie wszystkich kart z ręki przeciwników (przeciwnik musi dobrać 3 nowe karty)
BŁĄD LEKARSKI:  Wymiana całego ciała z ciałem gracza (wszystkich kart wyłożonych na stole)

Stań do walki z epidemią! Złośliwe wirusy atakują, a Ty, jako naukowiec, możesz je powstrzymać, a do tego nieźle zarobić. Dla zwycięzcy przewidziany jest grant na badania. Dlatego na drodze do zwycięstwa wszelkie metody, nawet nieetyczne, są dozwolone.

PRZEBIEG GRY:
Grę rozpoczynamy z trzema losowo dobranymi kartami. Pozostałe karty leżą odwrócone w stosie na środku stołu, tak, by nikt z nas nie wiedział, co skrywa wierzchnia karta.

W każdej kolejce gracze wykonują po jednym ruchu (akcji), po czym uzupełniamy rękę do 3 kart. W każdej kolejce mamy do wyboru dwie możliwości:
🔷 Zagrywamy JEDNĄ kartę z ręki, np. umieszczamy zdrowy organ na stole, zarażamy organ innego gracza, uleczamy organ własnego ciała lub używamy akcji specjalnej. Ważne, aby pamiętać, że zagrywane karty muszą być dopasowane kolorystycznie, czyli na zielony organ możemy położyć jedynie zielonego wirusa, zieloną szczepionkę lub jokera (karta wielokolorowa).

🔷 Jeśli nie odpowiadają nam karty, które posiadamy w danej kolejce, możemy w ramach akcji wymienić jedną, dwie lub wszystkie trzy karty na nowe.

Grę uznaje się za zakończoną w momencie, gdy jednej z graczy skompletuje wszystkie cztery zdrowe organy. W grze istnieje również piąty organ (karta wielokolorowa), który zastępuje wszystkie wcześniej wymienione.

CZAS GRY:
Wszystko zależy od liczby i doświadczenia poszczególnych graczy. Gra Wirus przeznaczona jest dla 2 do 6 osób. Partia rozegrana w parze zajmie do 15 minut. Im więcej osób, tym czas się wydłuża, ponieważ pozbawienie zdrowych organów większej liczby przeciwników, przy jednoczesnym ratowaniu własnych przed wirusami, wcale nie jest takie proste 😉

 

PinitWirusWirus
PinitWirusWirus
Pinit

Wbrew moim obawom, Wirus naprawdę potrafi zarazić. Jedna rozgrywa ciągnie za sobą kolejne, w końcu zawsze jest ktoś, kto chciałby się zrewanżować 😉 Ta gra wcale nie nudzi się tak szybko jak sądziłam, a do tego gwarantuję świetną zabawę, zmusza do logicznego myślenia i naprawdę świetnie zajmuje wolny czas, które teraz mamy zdecydowanie więcej. Akcja #zostańwdomu nie tylko ma za zadanie chronić nasze życie i zdrowie, ale daje również możliwość poświęcenia czasu na rzeczy, na które ostatnio nam go brakowało.

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • TosiMama
  14 marca, 2020

  Muszę przyjrzeć jej się bliżej, bo karcianek mamy niewiele i powinniśmy te braki nadrobić!

 • Roksana www.kopanina.pl
  15 marca, 2020

  Temat jak najbardziej na czasie 🙂

 • rodzicewsieci.pl
  16 marca, 2020

  Temat na czasie ale takiego wirusa nikt się nie boi- bardzo ciekawa propzoycja!

 • Swiat karinki
  16 marca, 2020

  My właśnie wyciągneliśmy stare gry i gramy w najlepsze, a ta gra też fajna

 • Kasia
  16 marca, 2020

  Taka gra może być pomocna dla tych, którzy nie wiedzą jak zacząć rozmowę z dzieckiem na temat obecnej sytuacji.

Poprzedni
Jak samodzielnie zrobić żel antybakteryjny?
Wirus! Gra karciana, która naprawdę zaraża