Please enter an Access Token

Moja spiżarnia, czyli robimy przetwory na zimę! (+ 4 darmowe szablony do pobrania)

 

Jesień to nie tylko czas spadających liści, ludzików z kasztanów i żołędzi czy Halloween, ale to też czas przetworów na zimę. To właśnie o tej porze roku nasze domowe spiżarnie zapełniają się słoikami pełnymi dżemów, kompotów, soków, marynat, ulubionych warzyw i owoców.

U nas nie jest inaczej. W tym roku najwięcej przetworów mamy z malin. Zrobiłam syropy, musy, dżemy i konfitury, które doskonale smakują z naleśnikami. W naszej mini spiżarni jest też kompot truskawkowy, cytrynowo-korzenny syrop do herbaty, dyniowe puree, ogórki kwaszone w wykonaniu mojej mamy, marynowane grzybki oraz czosnek. I to z pewnością nie jest koniec tegorocznych zapasów na zimę.

Do przygotowywania syropów, konfitur i marynat zawsze staram się angażować Julka. Zazwyczaj ucieka mi z kuchni po jakiś 20-30 minutach, ale za każdym razem wyniesie z tego naszego wspólnego wekowania nową wiedzę i doświadczenie. Nie mam wątpliwość, że warto angażować dzieci do przygotowywania przetworów, a powodów jest przynajmniej kilka. Takie wspólne gotowania sprawia, że dzieci wiedzą:

  • jak można przygotować się do zimy (to bardzo fajny temat do rozmów),
  • które warzywa i owoce można zamknąć w słoiku i spożywać w innej formie oraz po sezonie,
  • jak powstają soki, dżemy czy konfitury,
  • jak powstają niektóre domowe lekarstwa (np. syrop z cebuli, syrop z mniszka, syrop z malin, czosnek marynowany).

Bardzo fajnym wstępem do przygotowywania takich jesienno-zimowych słoików są zabawy i zadania z wykorzystaniem kart pracy. Dzieci samodzielnie mogą wybrać owoce i warzywa, które znajdą się w butelkach i słoikach, a także samodzielnie uzupełnią regał w swojej spiżarni 🙂

Przygotowałam dla Was cztery plansze, na których znajdziecie:

Pusty regał w spiżarni (KLIK)– dzieci mogą samodzielnie uzupełnić regał w spiżarni rysując na nim własne słoiki, butelki, przetwory, warzywa i owoce lub wklejając obrazki z przetworami.

Regał z pustymi słoikami (KLIK) – tu już jest regał wypełniony czterema rodzajami słoików. Dziecko może każdy słoik wypełnić dowolnymi owocami, warzywami, ziołami, przyprawami.

Regał z przetworami (KLIK) – na tym obrazku znajduje się spiżarnia wypełniona słoikami z dżemami, sokami, owocami, kompotami, ogórkami, grzybami, sałatkami warzywnymi. Są też miejsca na wypełnienie regałów własnymi rysunkami.

Przetwory (KLIK)– tu znajdziecie najróżniejsze przetwory w słoikach i butelkach do wydrukowania, wycięcia i powklejania do zeszytu, na regał z karty 1, na kartki bloku itp.

Karty możecie pobrać klikając jedną z powyższych nazw obrazka, wydrukować i rozdać dzieciom!

Pinit

Zachęcam Was do odwiedzenia również tego wpisu:

Zielnik, czyli jak samodzielnie stworzyć dziennik roślin!

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
10 kroków ratujących naszą planetę + darmowy plakat do wydruku!
Moja spiżarnia, czyli robimy przetwory na zimę! (+ 4 darmowe szablony do pobrania)