Please enter an Access Token

Klocki LEGO® dawniej i dziś

 

Klocki LEGO® to kultowa zabawka, która w Polsce jest obecna od wielu lat i cieszy się dużym powodzeniem wśród dzieci. Jednak z biegiem czasu trochę się zmieniło – począwszy od wykorzystywanych elementów, tematykę zestawów, po integrację zabawy ze smartfonowymi aplikacjami.

Jak zmieniały się zestawy LEGO® na przestrzeni lat?

Zaczynając od kwestii tematyki dostępnych zestawów, łatwo zauważyć że dawniej większa część serii nie była związana z żadnym filmem, serialem ani grą – serie były autorskimi pomysłami Grupy LEGO. Były to świetne znane starszym fanom klocków LEGO® serie takie jak Piraci, Zamek, Western, czy Miasto. Swoją drogą spora część starszych zestawów (chociażby z serii LEGO® western) stała się swojego rodzaju klasykami – są to bardzo cenione i poszukiwane komplety.

Pierwsza duża, licencjonowana seria to LEGO® Star Wars™, która pojawiła się w 1999 roku. Okazała się ogromnym sukcesem i jest obecna w ofercie firmy nieprzerwanie od przeszło 20 lat. Na początku wieku premierę miały zestawy LEGO® Harry Potter™, które również cieszyły się sporym zainteresowaniem (i obchodzą w tym roku swój jubileusz). Nic więc dziwnego, że producent klocków coraz częściej nawiązuje współpracę z właścicielami różnych franczyz. Oprócz wspomnianych wcześniej serii, obecnie w ofercie znajdziemy produkty odnoszące się między innymi do postaci Mario™, Batmana™, gry Minecraft™, przygód ze świata Disneya™ czy filmu Minionki. Nie oznacza to jednak że „klasycznych” zestawów już nie ma. Pojawiły się nawet serie dedykowane dla dorosłych fanów klocków LEGO® – takie jak chociażby linia LEGO® Art. Oczywiście niektórzy tęsknią za powrotem niektórych starszych serii, jednak obiektywnie patrząc aktualny wybór tematyczny jest szeroki.

Z biegiem czasu mała rewolucja nastąpiła także w samych klockach – gama dostępnych elementów uległa znacznemu powiększeniu, tak samo jak kolorystyka części. Daje to bardziej zaawansowane możliwości konstrukcyjne i większą szczegółowość/realizm klockowych modeli. Pewne ramy pozostają niezmienne (jak np. kształt klasycznej figurki LEGO®), jednak niezmierzona ilość akcesoriów i zaawansowane nadruki od razu sprawiają, że wiemy czy mamy do czynienia ze współczesnym „ludzikiem”.

Trzeci aspekt który można poruszyć to integracja zestawów z wirtualną zabawą. Za przykład ścisłego połączenia świata klocków i smartfona można podać serię LEGO® VIDIYO™. Jak powszechnie wiadomo, wirtualna rozrywka jest dzisiaj często dominującą wśród dzieci i młodzieży – ma to oczywiście niekiedy swoje negatywne skutki. Jednak wprowadzenie nowoczesnego wymiaru może sprawić iż dla niektórych dzieci „zwyczajne” klocki nabiorą zupełnie nowego charakteru i będą stanowić początek przygody (i „wkręcenia się” w konstruowanie). Warto dodać, że pod marką producenta klocków z Danii są wydawane gry, a także seriale animowane.

__

artykuł zredagowany przez serwis noweklocki.pl

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Kapcie do przedszkola i buty do szkoły – jak wybrać najlepiej?
Klocki LEGO® dawniej i dziś