Please enter an Access Token

Zabawy ruchowe dla dzieci

Aktywność fizyczna to istotna część rozwoju dzieci. O ile dorosłych raczej trzeba zachęcać do regularnego wysiłku to w przypadku dzieci, ruch i energia wydają się być częścią ich żywiołowej natury. Maluchy często wpadają na nietypowe pomysły, a ich wigor bardzo rzadko jest w deficycie. Czasem jednak zdarza się, że również dzieci potrzebują nieco stymulacji. Dziś podpowiadamy, jakie formy aktywności mogą być nieodłączną częścią codzienności.

Jakie zabawy ruchowe są najlepsze dla dzieci

Dostęp do elektroniki, przesiadywanie przed telewizorem i inne rodzaje rozrywki biernej rozleniwiają młode ciała i umysły, więc rodzice zaczynają zauważać problem. Taka stagnacja może mieć szkodliwe konsekwencje, dlatego dobrze jest działać zawczasu i wspólnie z dzieckiem bawić się w domu oraz na świeżym powietrzu. Podpowiadamy, jakie zabawy ruchowe dla dzieci mogą okazać się wielką frajdą.

  • Taniec – ta forma ruchu nic nas nie kosztuje. Ulubiona muzyka i ruszanie się w jej rytmie nie tylko rozgrzewa mięśnie, ale również stymuluje umysł, który uczy się rozpoznawać rytm, melodię i harmonię.
  • Jazda na rowerze – Jeśli dziecko opanowało już tę umiejętność, warto jak najczęściej zamieniać samochód na rower. To doskonałe ćwiczenie koordynacji i równowagi. Na początek mogą sprawdzić się rowerki biegowe. Nadają się dla małych dzieci, które dopiero oswajają się z jednośladami. To idealny towarzysz zabaw w parku czy podczas spaceru.
  • Plac zabaw – nie każdy rodzic darzy sympatią takie miejsca, ale z całą pewnością warto co jakiś czas odwiedzać plac zabaw, aby maluch mógł się powspinać i bezpiecznie poskakać – oczywiście pod czujnym okiem dorosłego. Bezpieczeństwo dzieci to dla nas priorytet, dlatego należy wybierać takie miejsca, w których ewentualne upadki nie będą większym problem. Piasek czy specjalne wykładziny na placach zabaw to dobra amortyzacja.

Dawka ruchu, a zdrowe ciało

Im więcej spontaniczności pojawia się w Waszym codziennym życiu, tym więcej pasji i radości może płynąć z różnych form aktywności. Zdrowe serce, dotleniony mózg, a także spalanie kalorii to tylko niektóre korzyści, jakie daje aktywna zabawa. Zazwyczaj dzieci dość intuicyjnie wybierają zabawy i nie potrzebują skrupulatnej organizacji. Jeśli jednak Twoje dziecko potrzebuje zachęty, zaplanujcie wspólnie czas. Zabawy ruchowe to doskonałe ćwiczenia dla młodego ciała. Coraz więcej fizjoterapeutów dostrzega potrzebę wzmocnienia kręgosłupów u młodych uczniów. Wady postawy są coraz bardziej powszechne, ale można je zredukować odpowiednimi ćwiczeniami. W przeciwnym wypadku dość szybko może dojść do zwyrodnień, a wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Wspólne zabawy na świeżym powietrzu to prosty sposób na miłe spędzanie czasu i wspieranie odporności. Nawet niezbyt przyjazna pogoda nie jest wymówką, by nie wychodzić z domu. Warto więc zabierać dzieci w bezpieczne miejsca i zachęcać je do aktywności. Może w przypadku Twojego dziecka wydaje się to trudne. Jeśli brakuje mu energii i najchętniej spędza czas siedząc przed komputerem, postaraj się ustalić przyczynę. Wtedy łatwiej będzie walczyć o odzyskanie równowagi między relaksem w domu, a porcją ruchu.

Radość ze wspólnej zabawy

Aktywność fizyczna dzieci powinna być dopasowana do ich upodobań. Jeśli Twój syn lub córka lubi grać w piłkę, warto znaleźć w okolicy boisko. Może pozna na nim rówieśników, a kontakt z nimi ma ogromne znaczenie. Warto jeszcze wyszczególnić basen, który jest miejscem, gdzie dziecko może mieć kontakt z wodą. Zarówno dorośli, jak i dzieci lubią odstresować się pływając lub po prostu bawiąc się w wodzie. Niektóre maluchy z jakiegoś powodu czują lęk przed wodą, ale warto go stopniowo oswajać. Nauka pływania pod okiem instruktora byłaby idealnym rozwiązaniem. Dzięki temu dziecko nauczy się czerpać przyjemność z tej aktywności. Systematyczne pływanie to świetna forma gimnastyki.

Nawet jeśli Twoje dziecko ma spokojny temperament i zabawy ruchowe nie sprawiają mu większej przyjemności, dobrze jest zadbać o równowagę. Proste pomysły na zajęcia z dziećmi wydają się najlepsze. Wcale nie musisz szczegółowo organizować planu dnia, czy płacić za pobyt na salach zabaw. Trzeba jednak przyznać, że od czasu do czasu warto pójść w takie miejsca. Dzieci często są zachwycone parkami trampolin gdzie mogą beztrosko skakać. Taka forma ruchu to duży wysiłek, który sprawia sporo radości. Warto więc znaleźć taki sposób aktywnego spędzania czasu, aby łączyć przyjemne z pożytecznym. Przekonaj się, że Twoje dzieci mogą zdrowo rosnąć, dzięki pozytywnym nawykom.

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Magiczna tablica Alilo, która rośnie razem z dzieckiem
Zabawy ruchowe dla dzieci