Please enter an Access Token

Jak wybrać najlepszą trampolinę ogrodową?

Posted on

Początek wiosny przynosi ze sobą nie tylko dłuższe i cieplejsze dni ale też potrzebę, żeby rozruszać rozleniwione po zimie ciało. Jedną z popularniejszych rozrywek, ulubioną szczególnie przez najmłodszych, jest trampolina ogrodowa. Jeśli jeszcze jej nie masz, to przeczytaj na co należy zwrócić uwagę przed zakupem.

Trampolina ogrodowa – aktywność i zabawa każdego dnia

Jeszcze dobrych kilka lat temu trampoliny ogrodowe nie były u nas specjalnie popularne. To jednak się zmieniło i od kilku lat jest to nieodłączny element wystroju przydomowych ogródków. To wręcz perfekcyjne miejsce do codziennej rozrywki, zwłaszcza dla dzieci, które mogą wybawić się za wszystkie czasy. Ale i dorośli mogą się trochę pobawić skacząc – zapewni im to zarówno relaks jak i poprawę kondycji. Tak, skakanie na trampolinie naprawdę wpływa na lepszą sprawność fizyczną. Wystarczy robić to regularnie, by poczuć, jak pracują mięśnie i poprawia się koordynacja ciała. Skoki na trampolinie znacząco wzmacniają układ mięśniowo-szkieletowy, poruszając zarówno mięśnie nóg, jak i pośladków, brzucha, pleców czy ramion.

Pinit
Mała trampolina ogrodowa Jump Hero z siatką wewnętrzną, fot. Ogrodosfera.pl
Gdzie umieścić trampolinę ogrodową?

Trampolina to często jeden z elementów przydomowego placu zabaw, obok huśtawki, zjeżdżalni i piaskownicy. Sprawdza się też doskonale, gdy w domu nie ma już małych dzieci. W zależności od tego, kto będzie z niej korzystać można postawić ją w różnych miejscach. Jeżeli będzie to przede wszystkim atrakcja dla młodszych dzieci to konieczne jest aby trampolina była dobrze widoczna z domu lub tarasu. Należy pamiętać, że dzieci powinny podczas zabawy być pod ciągłą opieką dorosłych. Jeżeli z trampoliny będą korzystać dorośli lub nastolatkowie, wystarczy, żeby była ona gdzieś w zasięgu wzroku innych domowników. Jednak w każdym wypadku dobrze jest jeśli trampolina znajduje się w punkcie przynajmniej lekko zacienionym, dzięki czemu można z niej korzystać nawet w upalne dni. Lepiej jednak nie ustawiać jej bezpośrednio pod drzewami, żeby uniknąć zanieczyszczenia przez spadające liście lub gałązki a także przez ptaki.

Pinit
Duża trampolina ogrodowa Jump Hero, fot. Ogrodosfera.pl
Wybieramy trampolinę ogrodową – najważniejsze parametry

Popularność trampolin ogrodowych sprawia, że w sklepach internetowych oraz marketach dostępnych jest wiele modeli, które różnią się parametrami. Najważniejsze to dopasować sprzęt do własnych potrzeb. Należy wziąć pod uwagę wiek i wagę osób, które będą korzystać z trampoliny. Równie istotne są możliwości finansowe. Najważniejsze parametry to wielkość trampoliny, jej obciążenie i konstrukcja. Bardzo ważna jest też konstrukcja siatki zabezpieczającej trampolinę. 

  • Wielkość i maksymalne obciążenie

Trampoliny ogrodowe dostępne są w różnych rozmiarach – małe mają średnicę ok. 200 cm, duże ponad 400 cm. Wybór rozmiaru jest przede wszystkim zależny od tego ile osób będzie jednocześnie korzystało z trampoliny. Przykładowo obciążenie dużych trampolin w ogrodosfera.pl wynosi zazwyczaj 150 kg, mniejszych około 100 kg. Nie należy go przekraczać, bo grozi to uszkodzeniem trampoliny, a co za tym idzie zmniejszeniem jej bezpieczeństwa. 

  • Siatka zabezpieczająca

Każda trampolina jest wyposażona w siatkę zabezpieczającą. Jest ona obowiązkowym elementem, chroniącym przed wypadnięciem z trampoliny i zrobieniem sobie krzywdy. Żeby jednak spełniała ona prawidłowo swoją funkcję, musi mieć odpowiednią wysokość i gęstość. Tak samo ważne jest to, jak została zamontowana. Najbezpieczniejsze są tzw. wewnętrzne siatki, które są zamontowane na podporach znajdujących się po zewnętrznej stronie. Dużo lepiej sprawdzają się też siatki zapinane na zamek błyskawiczny niż te zapinane na rzepy.

Pinit
Średniej wielkości trampolina ogrodowa z zewnętrzną siatką, fot. Ogrodosfera.pl
  • Czy konstrukcja jest solidna?

Przed zakupem należy ocenić wytrzymałość wszystkich elementów konstrukcyjnych. Najistotniejsze znaczenie ma mata – powinna być trwała, sprężysta, wykonana z polipropylenu, czyli materiału szybko wysychającego. Musi być odporna na nasłonecznienie i zmienną temperaturę. Mata powinna być zamocowana dużą ilością sprężyn. Dobrze też, żeby sprężyny były zabezpieczone specjalnymi osłonami. Sama rama trampoliny powinna być wykonana z materiału wytrzymałego i odpowiednio zabezpieczonego przed korozją, np. z ocynkowanej ze stali. Materiał musi być odporny na działanie czynników atmosferycznych. profile powinny mieć też odpowiednią grubość, żeby nie wyginały się podczas użytkowania. Warto pomyśleć też o kotwach zabezpieczających trampolinę przed porywistym wiatrem.

Kierując się wskazówkami zawartymi w artykule, na pewno uda ci się kupić najlepszą, czyli spełniającą wymagania i oczekiwania, a jednocześnie bezpieczną – trampolinę ogrodową. 

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Dlaczego warto kupować ubrania dla niemowląt polskich producentów?
Jak wybrać najlepszą trampolinę ogrodową?