Please enter an Access Token

Najlepszy fotelik obrotowy RWF

Posted on

Jeżeli Twoje dziecko ma już około roku to prawdopodobnie właśnie zaczynasz myśleć o zakupie kolejnego fotelika samochodowego. W przypadku zakupu pierwszego fotelika wybór był dosyć prosty. W przypadku zakupu kolejnego sytuacja jest już bardziej skomplikowana. Na rynku dostępne są bardzo różne modele fotelików – foteliki RWR, FWF czy foteliki obrotowe. Przy tak dużym wyborze nic dziwnego, że każdy może się poczuć trochę zagubiony.

Fotelik RWF ,FWF, co to właściwie znaczy?

Fotelik RWF obrotowy to po prostu fotelik, który jest montowany tyłem do kierunku jazdy. Fotelik FWF montowany jest przodem do kierunku jazdy. Pierwsze foteliki, w których jeździ dziecko tzw. „łupiny” należą do fotelików RWF i mogą być montowane wyłącznie tyłem do kierunku jazdy.

W przypadku kolejnych fotelików mamy już wybór. Możemy zdecydować się na fotelik, w którym dziecko będzie jeździć tyłem do kierunku jazdy, taki, w którym dziecko będzie jeździć przodem do kierunku jazdy lub taki, który możemy zamontować na dwa sposoby.

Każdy typ fotelika ma swoich zwolenników i argumenty, które przemawiają właśnie za nim. Dzisiaj skupimy się przede wszystkim na fotelikach RWF, czyli takich, w których dziecko w dalszym ciągu będzie jeździć tyłem do kierunki jazdy. Obecnie na rynku dostępne są modele fotelików, które pozwalają na przewożenie w ten sposób nawet 5-6 letniego dziecka.

Jak kupić dobry fotelik RWF?

Jeżeli zdecydujemy się na zakup fotelika RWF, to należy pamiętać o tym, żeby takiego fotelika nie kupować przez Internet bez wcześniejszej przymiarki. Można zrobić wstępny przegląd fotelików i wybrać kilka, które wstępnie przypadły nam do gustu, ale ostatecznie i tak powinniśmy wybrać się do sklepu z fotelikami, żeby je przymierzyć do naszego samochodu.

To, że jakiś fotelik jest dobry, ma dobre wyniki w testach zderzeniowych i ogólnie dobre opinie, nie znaczy, że będzie on dobry dla nas i że będzie pasował do naszego samochodu.

Fotele w samochodzie są różne, kanapy mają różny kąt nachylenia, podobnie jak oparcia – należy sprawdzić, czy fotelik będzie dobrze leżał i przylegał do kanapy samochodowej tam, gdzie jest to konieczne.

Dodatkowo foteliki RWF są dosyć sporych rozmiarów i zajmują dużo miejsca w samochodzie – musimy sprawdzić, czy fotelik się w naszym aucie zmieści i czy kierowca lub pasażer, który będzie siedział przed fotelikiem będzie miał wystarczająco dużo miejsca dla siebie.

Decydując się na zakup fotelika RWF możemy wybrać taki, który będzie montowany w samochodzie przy pomocy pasa samochodowego lub za pomocą systemu ISOFIX.

Montaż przy pomocy ISOFIX jest najczęściej dużo prostszy i mniej czasochłonny, ale też taki fotelik zajmuje jeszcze więcej miejsca w samochodzie niż fotelik montowany pasem, więc takie rozwiązanie sprawdzi się właściwie w dużych samochodach. Oprócz standardowego fotelika rwf możemy również wybrać fotelik rwf obrotowy, dzięki czemu wkładanie i zapinanie dziecka w foteliku będzie dużo prostsze.

PinitRWF

Zalety fotelików RWF

Główną zaletą fotelików RWF jest przede wszystkim fakt, że są one dużo bezpieczniejsze niż standardowe foteliki montowane przodem do kierunku jazdy, co ma największe znaczenie w przypadku wypadków samochodowych.

Musimy pamiętać, że ciało dziecka ma inne proporcje niż ciało dorosłej osoby – jego głowa jest stosunkowo duża w porównaniu do reszty ciała. Jeżeli dziecko w samochodzie siedzi przodem do kierunku jazdy, to jeśli dojdzie do wypadku jego głowa leci gwałtownie do przodu, a nacisk na kręgosłup jest bardzo duży, co może być bardzo niebezpieczne dla dziecka.

W przypadku, gdy dziecko siedzi tyłem do kierunku jazdy, podczas zderzenia jego ciało jest dociskane do fotelika i kręgosłup nie musi sobie radzić z tak dużym obciążeniem.

Foteliki RWF są też wbrew pozorom bardzo wygodne. Rodzicom często się wydaje, że dziecku będzie niewygodnie z uwagi na to, że będzie miało mało miejsca na nogi. Nic bardziej mylnego – miejsca jest wystarczająco.

Dodatkowo możliwość oparcia nóg o siedzenie może być dużym plusem zwłaszcza podczas długich podróży. Jeżeli dziecko siedzi przodem do kierunku jazdy, to jego nogi po prostu zwisają, co może przyczynić się do ich cierpnięcia. Jadąc tyłem taka sytuacja nie będzie mieć miejsca.

Wady fotelików RWF

Jeśli chodzi o wady fotelików rwf, to właściwie jest tylko jedna. Foteliki RWF są najczęściej dużo droższe niż foteliki montowane przodem do kierunku jazdy. Zwłaszcza te dobre foteliki. Jeżeli taki fotelik mieści się w naszym budżecie to super. Jeśli jednak cena dobrego fotelika RWF wykracza poza górną granicę naszego budżetu, to lepiej kupić porządny fotelik FWF niż byle jaki RWF.

Foteliki RWF – podsumowanie

Nie da się ukryć, że foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy mają wiele zalet, a przede wszystkim są bezpieczniejsze. Jeżeli nasz budżet na to pozwala, to z pewnością powinniśmy rozważyć zakup tego typu fotelika. Pamiętajmy tylko, żeby wybrać się do dobrego sklepu z fotelikami samochodowymi

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Najlepsze stylizacje dla nastolatka, czyli jak powinien ubierać się młody mężczyzna
Najlepszy fotelik obrotowy RWF