Please enter an Access Token

Otulacz niemowlęcy – jaki wybrać?

Jedną z rzeczy, która zaprząta głowę przyszłym rodzicom, jest z pewnością kwestia układania dziecka do snu. Jeżeli posiadasz już łóżeczko lub kołyskę dla swojego dziecka, to z pewnością zastanawiasz się co dalej.

W sklepach znaleźć można przeróżne kocyki i kołderki dla niemowląt, jedne piękniejsze od drugich. Oprócz tego dostępne są również otulacze dla najmłodszych. Wybór jest na tyle szeroki, że niedoświadczeni rodzice mogą się poczuć zagubieni w tym wszystkim.

Czy kocyki lub kołderka sprawdzą się w przypadku najmłodszych dzieci?

W przeszłości dzieci z reguły spały w łóżeczku przykryte kocykiem lub kołderką, ewentualnie pieluchą. Obecnie najczęściej słyszy się, że nie jest to najlepszy wybór w przypadku noworodków i niemowlaków w pierwszych miesiącach życia. Z czego to wynika?

Przykrywanie dziecka kocykiem lub kołderką może okazać się niebezpieczne dla jego zdrowia, a nawet życia. Istnieje ryzyko, że podczas snu maluch niechcący przykryje sobie buzię kocykiem lub kołderką, co może mu utrudnić oddychanie.

Małe dzieci nie są jeszcze w stanie samodzielnie się odkryć, chyba że zrobią to przez zupełny przypadek. Z tego względu kocyk i kołderka nie są polecane w przypadku maluchów, mogą się natomiast przydać, gdy dziecko podrośnie.

Co zastosować zamiast przykrywania kocem?

Skoro już ustaliliśmy, że z przykrywania kocem najlepiej zrezygnować, to co można zastosować w zamian? Doskonałą alternatywą są otulacze dla niemowląt. Można ich używać już od pierwszych dni życia dziecka i coraz więcej rodziców się na to decyduje.

Już dawno zauważono, że małe dzieci dużo lepiej śpią, gdy są ciasno owinięte. Wynika to przede wszystkim z tego, że poczucie ciasnoty kojarzy im się z przebywaniem w brzuchu mamy, więc czują się one bezpiecznie. Jeszcze jakiś czas temu do otulania wykorzystywano po prostu duże pieluchy, w które w specjalny sposób zawijano dziecko.

Obecnie można już zakupić specjalne otulacze, do których dziecko się wkłada i które potem się po prostu zapina. Jest to dużo prostsze rozwiązanie i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Nie ma też ryzyka, że dziecko się z tego otulacza wydostanie.

Na co zwracać uwagę wybierając otulacz dla niemowląt?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że rozmiar otulacza powinien być dostosowany do wagi dziecka, a nie do jego wieku. Jeżeli otulacz niemowlęcy będzie za mały, to dziecku będzie w nim niewygodnie, co przełoży się z pewnością na jego niezadowolenie. Otulacz niemowlęcy nie może być też zbyt duży, gdyż po prostu nie będzie dobrze sprawował swojej funkcji.

Otulacze mogą być wykonane z różnych materiałów i o różnej przepuszczalności termicznej. Grubość otulacza powinniśmy dostosować do pory roku oraz do temperatury, którą mamy w domu, tak żeby dziecku nie było w nim zbyt zimno lub zbyt gorąco, gdyż wszystko to wpłynie na jego komfort.

Pinit
Zalety otulaczy dla dzieci

Tak jak wspomniano wcześniej – podstawową zaletą otulaczy jest to, że są one dużo bezpieczniejsze dla najmłodszych dzieci niż kocyk czy kołderka. A w końcu każdemu z nas zależy, żeby nasze dziecko było bezpieczne, również w trakcie snu. Decydując się na otulacz sami mamy duży komfort psychiczny, wiedząc, że naszemu dziecku nic nie grozi.

Jeżeli nasze dziecko śpi w otulaczu nie musimy się również martwić o to, że będzie mu zimno w nocy, gdyż samo nie jest w stanie się z tego otulacza wydostać czy odkryć. W przypadku kocyka istnieje ryzyko, że dziecko się odkryje i będzie mu zimno, co przełoży się na gorszą jakość jego snu i częstsze pobudki.

Dodatkową zaletą otulaczy jest to, że z reguły dziecko śpi w nich dużo lepiej i spokojniej niż dziecko, które nie używa otulaczy. Częściowo wynika to z tego, że u małych dzieci występuje tak zwany „odruch moro”, czyli niekontrolowane wyrzucenie rączek do góry.

Bardzo często zdarza się on wtedy, gdy dziecko zaczyna przysypiać, a ten ruch go wybudza. W otulaczu dziecko ma rączki unieruchomione blisko ciała, więc nie ma z tym żadnego problemu.

Podsumowanie

Jeśli jesteś na etapie kompletowania wyprawki dla Twojego dziecka, to otulacz jest jedną z rzeczy, która koniecznie powinna się w niej znaleźć. Po pierwsze, zapewni on bezpieczne warunki podczas snu dla Twojego dziecka, a po drugie korzystnie wpłynie na komfort dziecka, co z pewnością przełoży się na długość snu i rzadsza pobudki.

 

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Ebooki dla dzieci – 5 bestsellerów wydawniczych
Otulacz niemowlęcy – jaki wybrać?