Please enter an Access Token

Góry Świętokrzyskie – 5 propozycji na wędrówkę z dzieckiem

Jeśli jeszcze nie chodziliście z dziećmi po górskich szlakach, to wybierzcie się w Góry Świętokrzyskie. Są idealne na pierwsze rodzinne wędrówki. To najniższe polskie góry, niezwykle atrakcyjne, z pięknymi widokami i łagodnymi szlakami. Mam dla Was 5 propozycji na krótkie wędrówki (do 3 km w jedną stronę), które mogą sprawić, że Wasze dzieci „załapią bakcyla” i pokochają polskie szlaki!

Nowa Słupia – Święty Krzyż (594 m n.p.m.)

Dystans: 2,9 km Czas przejścia: 1:10 godz. Suma podejść: 288 m Suma zejść: 1 m

To jeden z najpopularniejszych szlaków w Górach Świętokrzyskich i bez względu na to, o jakiej porze dnia czy roku się tu wybierzecie, zawsze spotkacie innych turystów. Wędrówkę na Święty Krzyż, czyli Łysą Górę rozpoczynamy w Nowej Słupi przy kamiennej figurce Emeryka, świętokrzyskiego pielgrzyma, a następnie przechodząc przez bramę Świętokrzyskiego Parku Narodowego wchodzimy na niebieski szlak i tzw. Drogę Królewską, która zaprowadzi nas na Święty Krzyż. Szlak prowadzi przez piękne tereny pierwotnej Puszczy Jodłowej, nie jest trudny, ani wymagający, a dość mocno urozmaicony. Wędrujemy po leśnych ścieżkach, pokonujemy drewniane schody i kamieniste podejścia, a po drodze podziwiamy rosnący nieopodal szlaku Buk Jagiełły, rzeźbione w drewnie stacje Drogi Krzyżowej, fragmenty kopca kamiennego poświęconego Adamowi Czartoryskiemu czy Grotę Matki Boskiej. Po około godzinnej wędrówce docieramy na łąkę pod klasztorem, gdzie nie tylko możemy odpocząć, ale też zrobić pamiątkowe zdjęcie z pięknym Sanktuarium w tle.

Huta Szklana – Święty Krzyż (594 m n.p.m.)

Dystans: 2,3 km Czas przejścia: 0:50 godz. Suma podejść: 129 m Suma zejść: 29 m

To najłatwiejszy i najkrótszy szlak wiodący na Święty Krzyż. Najczęściej wybierają go rodzice z dziećmi w wózkach i rowerzyści, a to dlatego, że cały wiedzie asfaltową drogą, która prowadzi przez Świętokrzyski Park Narodowy wśród przepięknych jodeł i buków. Cały czas idziemy łagodnie pod górę i po niespełna godzinie docieramy na Łysą Górę mierzącą 594 m.n.p.m. Na górze mijamy Gołoborze, 143-metrową wieżę radiowo-telewizyjną, Muzeum Przyrodniczo-Leśne Świętokrzyskiego Parku Narodowego i docieramy do Klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokonanej, Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Tutaj przeczytacie więcej o naszej zimowej wędrówce tym szlakiem: Huta Szklana – Święty Krzyż. Propozycja na wędrówkę o każdej porze roku.

Pinit
Święta Katarzyna-Łysica (614 m n.p.m)

Dystans: 1,9 km Czas przejścia: 0:55 godz. Suma podejść: 252 m Suma zejść: 2 m

Pomimo tego, że Łysica (zwana również Górą Świętej Katarzyny) jest najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich, to jej zdobycie nie stanowi problemu nawet dla dzieci. Jest to też najniższy szczyt Korony Gór Polski i może od niego warto zacząć zdobywanie polskich szczytów? Odwiedzając ten rejon polski, koniecznie trzeba się wybrać w Góry Świętokrzyskie!

Czerwony szlak ze Świętej Katarzyny wiedzie przez Świętokrzyski Park Narodowy i Puszczę Jodłową. Już na samym początku mijamy bramę ŚPN, miejsca pamięci narodowej, mogiły z czasów II Wojny Światowej, groby żołnierzy Armii Krajowej, kapliczkę Stefana Żeromskiego, źrodełko i kapliczkę Świętego Franciszka. Następnie wędrujemy kolejno drewnianym pomostem, szerokimi leśnymi ścieżkami, kamienistymi wzniesieniami prowadzącymi na szczyt Łysicy, gdzie według dawnych legend urządzane były sabaty czarownic. Ponieważ zarówno szlak, jak i sam szczyt góry są mocno zalesione, to nie powinniśmy spodziewać się zachwycających krajobrazów. Mimo to wędrówka na Łysicę sprawi dużo przyjemności i frajdy zarówno dzieciom, jak i rodzicom.

Pinit
Pokrzywianka Górna – Chełmowa Góra (351 m n.p.m.)

Dystans: 1 km Czas przejścia: 0:25 godz. Suma podejść: 89 m Suma zejść: 12 m

Chełmowa Góra jest najniższym szczytem Korony Gór Świętokrzyskich, a także najkrótszą i najłatwiejszą propozycją na pierwszą wędrówkę w tym zestawieniu. Startujemy z Pokrzywianki Górnej, gdzie zostawiamy auto na poboczu. Wchodzimy na czarny szlak i przechodząc prze trawy, krzaki i zarośla, dochodzimy do niewielkiego strumyku, który trzeba przeskoczyć. I to jest ten pierwszy punkt, który sprawia dzieciom ogromną frajdę! Po kilku minutach spaceru dochodzimy do bramy ŚPN z napisem „Uroczysko Chełmowa Góra”, a po kolejnym kwadransie jesteśmy na szczycie góry. Szlak jest bardzo przyjemny, łagodny, otoczony modrzewiami i bukami, niezwykle atrakcyjny pod względem przyrodniczym. Ciekawostką jest, że Chełmowa Góra słynie również z ponad 500 wielkich mrowisk mrówki rudnicy, które znajdują się na jej wzniesieniach.

Pinit
Pinit
Stary Skoszyn – Szczytniak (554 m n.p.m)

Dystans: 2,8 km Czas przejścia: 1:05 godz. Suma podejść: 240 m Suma zejść: 4 m

Szczytaniak to drugi za Łysicą najwyższy szczyt należący do Korony Gór Świętokrzyskiech. Najłatwiejszy i najkrótszy szlak na Szczytniak prowadzi ze Starego Skoszyna. Tuż przed wejściem na szlak znajduje się parking, na którym możemy zostawić samochód. Wędrówkę zaczynamy wśród wiejskich gospodarstw, a po kilku minutach wchodzimy na leśny szlak. My się wybraliśmy na Szczytniak wiosną, kilka dni po deszczu i nie da się ukryć, że na szlaku było bardzo mokro, ślisko i błotniście, co sprawiało ogromną frajdę najmłodszym członkom wyprawy. Szlak długo wiedzie przez las, początkowo jest bardzo łagodny, a jedyne strome podejście czeka nas przed gołoborzem. Po pokonaniu góry potężnych kamieni docieramy na szczyt. Gołoborze, po którym musimy się wspiąć jest świetną atrakcją dla dzieci. Trzeba uważać wspinając się po kamieniach i jeszcze bardziej schodząc po nich, ale dla dzieci to świetna motywacja i nie da się ukryć – wyzwanie. Góry Świętokrzyskie kryją w sobie jeszcze więcej takich wyjątkowych miejsc!

Zachęcam Was do odwiedzenia również tego wpisu:

10 propozycji na rodzinną wycieczkę w Góry Świętokrzyskie

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Bloom Hair, czyli sposób na zdrowe i piękne włosy!
Góry Świętokrzyskie – 5 propozycji na  wędrówkę z dzieckiem