Please enter an Access Token

Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w domu? Poznaj 15 prostych sposobów!

Oszczędzanie energii elektrycznej z każdym dniem przybiera na znaczeniu. Codziennie słyszymy o rosnących cenach prądu czy o grożących nam nagłych przerwach w dostawie energii elektrycznej, dlatego poszukiwanie oszczędności jest o wiele bardziej zasadne, niż wcześniej. Teraz, przed zbliżającą się zimą, nie tylko dorośli powinni zwrócić szczególną uwagę na ten problem, ale warto zapoznać z nim również najmłodszych członków rodziny. Dzieci najlepiej uczą się obserwując dorosłych, dlatego już teraz pokażmy im działania ograniczające zużycie energii elektrycznej.

Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w domu?

1. Zamień stare żarówki na żarówki LED. Niektórych może to dziwić, ale w wielu gospodarstwach domowych nadal wykorzystuje się stare żarówki. Żarówki ledowe dłużej działają, są znacznie wydajniejsze, a ich światło jest zdrowsze dla oczu.

2. Nie używaj niepotrzebnie światła. Wydaje się to oczywiste, ale w praktyce różnie bywa. Kiedy wychodzisz z kuchni choćby „na chwilkę”, zgaś światło i zapal dopiero, kiedy do niej wrócisz. Kiedy dziecko wychodzi na „moment” ze swojego pokoju, łazienki czy salonu, przypomnij mu o zgaszeniu światła. Zobaczysz, że zaraz samo się tego nauczy. Bez względu na to czy ta „chwilka” trwa 2 minuty czy 10 minut, to kumulując je w skali roku, może się okazać, że te krótkie momenty trwają łącznie nawet kilka godzin.

3. Korzystaj z naturalnego światła. W ciągu dnia odsłoń okna, podwieś rolety, przesuń zasłony, tak, aby jak najwięcej światła z zewnątrz, trafiło do wnętrz. Nie wiem czy wiecie, ale pojedyncze okno wychodzące na południe może oświetlić od 20 do nawet 100 razy większą powierzchnię niż samo stanowi. Co więcej, słońce wpadające przez szyby, w znacznym stopniu dogrzewa nasze domy i mieszkania.

PinitJak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej

4. Odkurzaj lampy i żarówki LED. Kurz gromadzący się na kloszach i żarówkach, zmniejsza wydajność oświetlenia nawet o połowę, dlatego podczas domowych porządków nie zapominajcie o delikatnym wyczyszczeniu elementów oświetlenia.

5. Wyłączaj z kontaktu nieużywane urządzenia elektroniczne. Czy wiecie, że urządzenia elektroniczne będące trybie czuwania mogą stanowić nawet 10 procent rocznego zużycia energii elektrycznej? Jeśli ich nie używasz, to wyłączaj z kontaktu komputery, konsole do gier, telewizory, radio czy ładowarki do telefonów.

6. Dbaj, aby lodówka była pełna. Pełna chłodziarko-zamrażalka potrzebuje mniej energii elektrycznej, aby utrzymać odpowiednią temperaturę, ponieważ przedmioty znajdujące się w niej utrzymują chłód. Nie musicie kupować niepotrzebnych produktów spożywczych, aby wypełnić lodówkę. Wystarczy wlać do dzbanka wodę i wstawić ją do lodówki. Dzięki temu nie tylko oszczędzicie energię, ale też będziecie mieć zapas zimnej wody.

7. Wyczyść wężyki przy lodówce. O czyszczeniu lodówki wewnątrz nie trzeba nikomu przypominać, ale kto pamięta, żeby wyczyścić również jej zewnętrzne elementy – wężyki, otwory spustowe, rurki. Może się w ich gromadzić nie tylko kurz, ale też resztki jedzenia, tłuszcz czy okruchy. Zabrudzone wężyki zmniejszają wydajność chłodziarko-zamrażalki, przez co zużywamy więcej energii elektrycznej. Pamiętajcie też o czyszczeniu uszczelek przy drzwiczkach lodówki. Szczelne uszczelki pomagają utrzymać chłodne powietrze wewnątrz.

8. Zwróć uwagę na wydajność podczas gotowania. Planując gotowanie, zawsze wybieraj garczek w rozmiarze odpowiednim do zawartości, która się w nim znajdzie. Jeśli gotujesz tylko kilka ziemniaków, zamiast gara, użyj niewielkiego rondelka. Gotując brokuł, nie wkładaj go w całości do gara, a podziel na różyczki, dzięki czemu przyspieszysz jego ugotowanie. Jak najczęściej używaj pokrywek, które również skrócą czas gotowania potrawy.

PinitJak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej

9. Wyłączaj piekarnik przed końcem pieczenia. Piekarnik nie schładza się szybko, dlatego jeśli tylko jest taka możliwość, wyłącz go 10-15 minut przed końcem pieczenia. Urządzenie nie będzie pobierało energii elektrycznej, a potrawa dopiecze się w uzyskanej wcześniej temperaturze.

10. Używaj kuchenki mikrofalowej. Kuchenki mikrofalowe są o wiele bardziej wydajne niż piekarniki, ponieważ zużywają mniej energii, a podgrzanie posiłku zajmuje mniej czasu, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Niektórzy boją się używania kuchenek mikrofalowych, dlatego warto wiedzieć, że Światowa Organizacja Zdrowia zapewnia, że promieniowanie mikrofalówki w żaden sposób nie wpływa negatywnie na ludzki organizm.

11. Nie gotuj pełnego czajnika. Jeśli robisz herbatę dla samych domowników czy nawet tylko dla siebie, wlej do czajnika tylko tyle wody, ile chcesz jej w danym momencie wykorzystać. Jeśli wlejesz jej więcej, czajnik będzie dłużej pracował, woda będzie się dłużej gotowała, a jej nadmiar i tak wystygnie.

PinitJak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej

12. Uruchamiaj tylko pełną pralkę. Pralkę uruchamiaj tylko z pełnym obciążeniem. W bębnie powinno się znajdować tyle rzeczy, aby w jej górnej części była pusta przestrzeń o szerokość dłoni. Pozwoli to nie tylko ograniczyć zużycie energii elektrycznej (mniej cykli prań), ale też zużycie wody. Ciekawostką jest, że pralki ładowane od przodu zużywają mnie energii oraz wody od pralek ładowanych od góry.

13. Pierz ubrania w niższej temperaturze. Nie wszystkie rzeczy muszą być prane temperaturze 40 czy 60 stopni. Czasem wystarczy te same rzeczy nastawić na 30 stopni, żeby efekt prania był taki sam, a koszty zużycia energii nawet o 30 procent niższe. Jeśli ubrania nie są mocno zabrudzone, a nam zależy przede wszystkim na ich „odświeżeniu” to poza wybraniem niższej temperatury, warto zastosować również krótszy program prania (15 czy 30 minut) lub tryb Eco. Pralka nie będzie musiała podgrzewać wody do wysokiej temperatury, a krótszy czas pracy pozwoli zaoszczędzić więcej prądu.

14. Susz pranie na świeżym powietrzu. Suszenie ubrań na kaloryferze znacznie ogranicza rozprzestrzenianie się ciepła w pomieszczeniach, a suszarki bębnowe zużywają bardzo dużo prądu, dlatego warto suszyć pranie na balkonie czy w ogrodzie. Kiedy tylko na zewnątrz pojawi się słońce, powieście ubrania na suszarce i wystawcie ją na świeże powietrze. To nie tylko dobry sposób na oszczędzenie energii elektrycznej, ale też pachnące świeżością ubrania, ręczniki czy pościele.

15. Kupuj sprzęt energooszczędny. Jeśli planujesz zmienić sprzęt RTV czy AGD na nowy, zwróć uwagę nie tylko na design i jego funkcje, ale też na stopień zużycia energii. Klasa energetyczna danego sprzętu pokazuje nam ilość kilowatogodzin, jaką przypuszczalnie zużywa on w ciągu roku. Klas energetycznych jest dziesięć i oznaczane są kolorami, literami oraz znakiem „+” (od A+++ do G). Najbardziej energooszczędna jest klasa A+++, natomiast klasa G zużywa najwięcej prądu.

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Wyprawka do pierwszej klasy. Co musimy kupić sami, a co dzieci otrzymają bezpłatnie.
Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w domu? Poznaj 15 prostych sposobów!