Please enter an Access Token

Pielęgnacja skóry dziecka – zadbaj o nią od pierwszych dni

Dziecko w wielu aspektach jest dużo delikatniejsze od osoby dorosłej, dlatego warto wiedzieć jak pielęgnować skórę dziecka już od pierwszych dni życia, tak, aby, jak najlepiej zadbać o jego komfort. Zdrowa skóra jest bowiem barierą, która ma chronić maluszka przed czynnikami zewnętrznymi, a także drobnoustrojami. Sprawdź jakie kosmetyki dla dzieci wybrać i jak ich używać.

Płód pokrywa się pierwszą warstwą skóry w 40 dniu ciąży. Jest to delikatna błona, która ma chronić rozwijające się organy, mięśnie i kości. W 22 tygodniu ciąży wytwarza się skóra właściwa, która bardzo szybko zaczyna pokrywać się mazią płodową, która ma chronić delikatny naskórek przed wodami płodowymi. Co więcej, WHO zaleca pierwszą kąpiel noworodka nie wcześniej niż 6 godzin po porodzie. Właśnie po to, aby przeciwciała znajdujące się w mazi mogły wniknąć w głąb skóry i do krwiobiegu maluszka. Również późniejsza pielęgnacja skóry dziecka powinna być poprowadzona odpowiednio, by nie zetrzeć bariery ochronnej.

Kiedy pierwsza kąpiel po porodzie?

Coraz więcej szpitali uwzględnia w planie porodu możliwość odroczenia pierwszej kąpieli dziecka zgodnie z zaleceniami WHO. Wtedy też tuż po urodzeniu dziecko jest jedynie przecierane z krwi i zabrudzeń, a pierwsza kąpiel po porodzie odbywa się nie wcześniej niż 24 godziny po nim. Inaczej jest w przypadku dzieci mocno zabrudzonych krwią i smółką. Te po porodzie przeciera się, a następnie kąpie po około 6 godzinach. Ważne jest, aby w czasie tej pierwszej kąpieli pominąć kosmetyki dla dzieci. Dlaczego? Właśnie po to, aby nie naruszyć warstwy ochronnej, jaką tworzy maź płodowa. Skóra noworodka nie umie jeszcze wytworzyć bariery lipidowej, co powoduje, że po umyciu jest ona narażona na czynniki zewnętrzne.

Produkty do pielęgnacji skóry dziecka – jakie wybrać?

Jakie produkty do pielęgnacji skóry dziecka wybrać? Najlepiej takie, z naturalnym składem, który jest bardzo krótki. Każdy składnik może bowiem powodować podrażnienia i reakcje alergiczne. Im mniej kosmetyków będziemy używać, tym łatwiej będzie nam kontrolować stan skóry dziecka. W pierwszych tygodniach życia maluszka odradza się używanie emulsji i mydełek do kąpieli. Te możemy wprowadzić około pierwszego miesiąca. Wcześniej do kąpieli warto używać jedynie ciepłej wody (w temperaturze do 37°C) z ewentualnym dodatkiem olejku. Również po kąpieli warto wybrać naturalny olejek do ciała, który nakładamy na mokrą skórę dziecka i delikatnie wmasowujemy. Dopiero po tym ją osuszamy, delikatnie przykładając ręcznik do skóry (nie pocieramy!).

Co na podrażnienia dla niemowlaka?

Czas kąpieli i tuż po niej najlepsze są do dokładnego sprawdzenia stanu skóry dziecka. Skupmy się wtedy na obejrzeniu główki dziecka, czy nie pojawiła się ciemieniucha, która jest wynikiem niewyregulowanej gospodarki gruczołów łojowych. Jeśli zauważymy brunatno-żółte strupy na głowie dziecka, pamiętajmy, by po kąpieli użyć olejku na ciemieniuszkę, a rano warto rozczesać włoski i wymasować skórę dziecka specjalną, miękką szczotką. Podczas kąpieli dokładnie obejrzyj również pośladki i pachwiny dziecka, czy nie pojawiają się otarcia lub odpieluszkowe zapalenie skóry. Aby go unikać, warto stosować pieluszki wielorazowe, zamiast jednorazowych. Skóra dziecka dużo lepiej w nich oddycha, a częstsza zmiana pieluszki chroni przed zbyt długim kontaktem z moczem. Jeśli pojawią się podrażnienia lub zaczerwienienie zastosuj odpowiedni krem ochronny dla dzieci oraz częste wietrzenie, czyli leżenie

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Dyniowa Planeta w Kielcach
Pielęgnacja skóry dziecka – zadbaj o nią od pierwszych dni