Please enter an Access Token

Wady wzroku u dzieci – jak spowolnić ich rozwój?

Krótkowzroczność, nazywana również miopią, to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Jak wskazują lekarze medycyny rodzinnej, z jej powodu cierpi już blisko połowa dzieci w Europie! Wśród innych wad, jakie występują u najmłodszych, występuje także dalekowzroczność i astygmatyzm. Zastanawiasz się jak spowolnić rozwój wad wzroku u swojej pociechy? Poznaj porady Ekspertów!

Krótkowzroczność – najczęstsza wada wzroku u dzieci 

Krótkowzroczność, czyli miopia, to jedna z powszechniej diagnozowany wad refrakcji u dzieci, zwłaszcza w wieku szkolnym. Obecnie występuje u 4 na 10 dzieci. W przypadku tej wady dochodzi do nieprawidłowego skupiania promieni świetlnych. Skupiane są one przed siatkówką, a nie jak u zdrowych osób na siatkówce. W związku z tym zaburzeniem dochodzi do nieprawidłowego widzenia obiektów znajdujących się na znacznej odległości. 

Jak wskazują okuliści, do przyczyn krótkowzroczności zaliczamy predyspozycję rodzinną, ale także i codzienne nawyki. Niestety, w dzisiejszych czasach – w dobie cyfryzacji, kiedy to na każdym etapie życia otaczamy się sprzętem elektronicznym, to właśnie te drugie czynniki mają coraz większe znaczenie. Częste spędzanie czasu przed komputerem (zarówno dla nauki, jak i zabawy), brak regularnych przerw od ekranu przyczyniają się do nadmiernego napięcia mięśni skośnych gałki ocznej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej wadzie wzroku, zajrzyj tutaj: https://mamwzrokok.pl/terapia-widzenia-w-krotkowzrocznosci-co-warto-o-niej-wiedziec/.

Jak spowolnić krótkowzroczność?

Podstawą do spowolnienia rozwoju zaburzeń widzenia zawsze jest odpowiednia diagnoza. Dokładne badanie wzroku, wykonywane przez okulistę, pozwoli ocenić poziom nasilenia wady. Następnie kolejny krok to wizyta u optyka, który dobierze odpowiednie szkła i oprawki dla naszej pociechy. Poszukując dobrych specjalistów, warto wybrać się do tych, którzy mają doświadczenie w pracy z dziećmi. Spis polecanych optyków znajdziesz tutaj: https://mamwzrokok.pl/ok-szukam-optyka/.

Następnie, chcąc spowolnić rozwój właśnie tej wady wzroku u naszej pociechy, należy zadbać o to, aby regularnie nosiła okulary korekcyjne. Co więcej, warto zadbać o odpowiednie warunki do nauki i zabawy. Jeśli dziecko korzysta z komputera lub czyta książkę, obraz nie powinien znajdować się bliżej twarzy, niż 40 cm. Należy zwrócić uwagę także na odpowiednie oświetlenie. Źródło światła nie powinno razić dziecko w oczy, ale również powinno dobrze oświetlać np. czytaną książkę.

Na czym polega dalekowzroczność i astygmatyzm u dzieci?

Dalekowzroczność i astygmatyzm to wady wzroku, które zdecydowanie rzadziej występują u dzieci. W przypadku dalekowzroczności istota wady polega, podobnie jak w krótkowzroczności, na zaburzonym skupianiu promieni świetlnych, jednakże tym razem ogniskowane są one za siatkówką. W konsekwencji występuje trudność z widzeniem obiektów znajdujących się w zasięgu ręki, np. czytania książki czy tekstu na ekranie telefonu.

Jeszcze inne zaburzenia wzroku mają miejsce w astygmatyzmie. Ta wada refrakcji objawia się nieostrym widzeniem i zniekształceniem obrazu. Zarówno astygmatyzm, jak i dalekowzroczność to wady, o których wystąpieniu w znaczącym stopniu decyduje predyspozycja genetyczna. W przeciwieństwie do krótkowzroczności, styl życia odgrywa coraz mniejszą rolę.

Czy można spowolnić rozwój dalekowzroczności i astygmatyzmu?

Warto wiedzieć, że o ile nie mamy zbyt dużego wpływu na wystąpienie dalekowzroczności i astygmatyzmu, o tyle możemy modyfikować przebieg rozwoju tych wad wzroku w ciągu życia dziecka. Niewątpliwie, najważniejszą i podstawową kwestią jest przestrzeganie zaleceń lekarza okulisty. Jeśli naszemu dziecku zostaną przepisane okulary, ich noszenie jest konieczne. Inaczej może dojść do szybszej progresji wady, a także utrudnionego codziennego funkcjonowania i nauki.

Następnie, podobnie jak w krótkowzroczności, należy zadbać o odpowiednią higienę wzroku. Podstawą będzie regularne wysypianie się, unikanie spędzania nadmiernej ilości czasu przed komputerem czy smartfonem. Warto zachęcać dziecko do zabawy bez telefonu i na świeżym powietrzu.

Podsumowując, diagnoza wady wzroku to nie wyrok. Pomimo jej obecności, nasze dziecko nadal może rozwijać się prawidłowo. To, o co należy jednak zadbać, to stosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego i optyka – nosić indywidualnie dobrane okulary korekcyjne i regularnie uczęszczać na zalecane wizyty kontrole. Warto również uczyć swoje dziecko odpowiedniej higieny wzroku, czyli spędzania czasu na świeżym powietrzu czy unikania nadmiernej ilości czasu przed ekranem tabletu, telefonu czy komputera.

Bibliografia:

  • Medycyna praktyczna. 2,5 mld krótkowidzów na świecie w 2020 r. Informacja prasowa z 31.12.2018.
  • Oleszczyńska-Prost. Krótkowzroczność. Część I – patogeneza w świetle aktualnego stanu wiedzy. Klinika Oczna 2018, 120 (3): 168 – 172.
  • Kanclerz i Jacek Świeczka. Krótkowzroczność u dzieci w wieku szkolnym – epidemiologia, czynniki ryzyka oraz metody zapobiegania progresji. Forum Medycyny Rodzinnej 2021;15(1):44-52.
  • Leszczyńska. Astygmatyzm regularny – czynniki wpływające na wielkość i charakter wady refrakcji. Ophtherapy 2014; 1:2:2:128 – 133.
Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Zacznij planować Baby Shower, dzięki tym prostym pomysłom!
Wady wzroku u dzieci – jak spowolnić ich rozwój?