Please enter an Access Token

Zobaczcie, czego można się nauczyć podróżując z PKP Intercity!

Podróże kształcą i jestem prekonana, że każdy z nas o tym wie. Podróże uczą nas m.in. geografi, języków obcych, kultury, tolerancji, postrzegania świata, odkrywania nowych smaków czy zaradności. Uczymy się nie tylko odwiedzając nowe miejsca, ale też docierając do nich i tak jest np. podczas podróżowania koleją. Zobaczcie sami, czego można się nauczyć podróżując z PKP Intercity.

W którą stronę jedzie pociąg?

Podróżowanie uczy nas oreintacji w terenie. Teraz śmiejemy się tego, ale kiedy zaczynaliśmy podróżować z PKP Intercity, nie raz zadawaliśmy sobie pytanie: Z której strony przyjedzie nasz pociąg albo W którą stronę jedzie? Nie ukrywam, że do dziś zdarza nam się nad tym chwilkę zastanowić, ale teraz zdecydowanie lepiej orientujemy się w terenie, a to jest ważna umiejętność. Wiemy, z której strony jest Warszawa, z której strony jest Gdańsk, a w którą stronę jedzie pociąg do Krakowa. Jesteśmy w tym coraz lepsi i jak dotąd, nie zdarzyło nam się wsiąść do niewłaściwego pociągu 😉

Pinit
Skąd odjeżdza nasz pociąg?

Uczymy się szukać informacji, poprawnie czytać komunikaty. Żeby wsiąść w dobry pociąg trzeba nie tylko wiedzieć, z którego dworca on odjeżdża, ale też z którego peronu i toru. A żeby trafić na właściwy peron, warto zajrzeć na żółtą tablicę informacyjną (żółta to odjazdy, biała- przyjazdy) lub komunikaty wyświetlane na elektronicznych tablicach paletowych na dworcu. Kiedy już wiemy, z jakiego peronu odjeżdza nasz pociąg, musimy jeszcze tam dojść, a tu potrzebna jest umiejętność czytania tablic informacyjnych i orientacja w terenie. My już sobie z tym radzimy, a dzieci na dworcu czują się, jak ryba w wodzie 😉

Latem wybraliśmy się z przyjaciółmi pociągiem do Torunia (naszą relację zobaczycie tutaj: Co zobaczyć w Toruniu, czyli trzy dni w mieście Kopernika i … piernika). Nigdy wcześniej tu nie byliśmy i zaraz po wyjściu z pociągu, potrzebowałyśmy z Anetką kilku chwil, żeby się zorientować gdzie jesteśmy i dokąd powinniśmy iść. Chłopcy znacznie szybciej od nas odnaleźli się na dworcu i perfekcyjnie poprowadzili nas do mieszkania, w którym zatrzymaliśmy się na weekend. Dzieci zdecydowanie szybciej uczą się od dorosłych.

Pinit

Jak się zachować w pociągu?

Podróżowanie koleją uczy dobrych manier. Wydaje się to takie oczywiste, a jednak nie każdy potrafi odpowiednio zachować się w pociągu, dlatego warto poznać zasady kulturalnego podróżowania. Nasze dzieci nie mają z tym problemu, a to dlatego, że dużo podróżują z PKP Intercity i każda podróż jest dla nich doskonałą lekcją etykiety. Zresztą, dla nas dorosłych również.

Pinit

O czym warto pamiętać podróżując pociągiem?

  • Zanim wsiądziemy do pociągu, powinniśmy poczekać aż stojący przy drzwiach pasażerowie wysiądą z niego. Nie musimy się bać, że pociąg ruszy bez nas. Maszynista poczeka, aż każdy pasażer wsiądzie do wagonu.
  • Wsiadając do przedziału, w którym są inni podróżni powinniśmy się tradycyjnie przywitać słowami: Dzień dobry. Jeśli podróżujemy pociągiem bez przedziałów, przywitajmy się z osobą, obok której zajmujemy miejsce.
  • W pociągu nie hałasujemy i nie przeszkadzamy innym pasażerom. Jeśli mamy ochotę obejrzeć film na laptopie,posłuchać muzyki czy audiobooka, powinniśmy użyć do tego słuchawek.
  • Podczas podróży unikamy długich i głośnych rozmów telefonicznych. Oczywiście możemy w pociągu załatwić ważne sprawy przez telefon (np.wychodząc na korytarz), ale plotkowanie i opowiadanie historii swojego życia nie jest wskazane.
  • Spożywamy przekąski i posiłki nie powodujące dyskomfortu u wspołpasażerów. Wybierajmy raczej mniej aromatyczne przekąski, bardziej neutralne i takie, przy których nie pobrudzimy się. Kiedy chcemy zjeść ciepły posiłek, warto skorzystać z wagonu restauracyjnego, który jest do tego przeznaczony. Menu znajdujące się w WARSie podejrzycie TUTAJ.
  • Nie zdejmujemy butów. Ze wględów higienicznych i estetycznych buty przez całą podróż powinny znajdować się na nogach swoich właścicieli.
  • Zajmujemy tylko swoje miejsce. Nie rozkładajmy na wolnych obok nas siedzeniach nóg, torebek, plecaków, kurtek itp.
  • Dbamy o czystość i porządek. Wszystkie papierki, śmieci, kubeczki czy butelki powinny znaleźć się w koszu na śmieci. Nie zostawiamy w przedziale śmieci, a jeśli nie mieszczą sie one w niewielkich pociągowych koszach, to zabierzmy je ze sobą i wrzućmy do kosza na dworcu już po wyjściu z pociągu.
Pinitpkp
Takie pyszności można kupić w wagonie restauracyjnym

Jak dobrze się spakować?

Uczymy się pakować tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Kiedy wyjeżdamy na dłuższe wakacje czy nawet krótki weekend samochodem, zazwyczaj pakujemy do bagażnika: wszystko to, co będzie nam z pewnością potrzebne, to co pewnie się przyda (ale jeśli nie spakujemy, też się nic nie stanie), to co może się przydać, a kiedy nadal mamy miejsce w bagażniku, dorzucamy jeszcze coś zupełnie zbędnego. Kiedy jednak wybieramy się w podróż pociągiem, pakowanie walizki wygląda zupełnie inaczej, a to dlatego, że mamy świadomość, że nikt inny nie będzie jej za nas dźwigał 🙂 Zabieramy ze sobą tylko napotrzebniejsze rzeczy – ubrania, kosmetyki, buty, dokumenty. Przed wyjazdem zawsze sprawdzam, czy w hotelu/apartamencie/mieszkaniu, w którym się zatrzymamy są ręczniki, jest suszarka do włosów czy przybory kuchenne. Kiedy wiem, że bedziemy mieć je na miejscu, juz nie musimy ich pakować. Z każdym wyjazdem nasza walizka jest coraz lepiej spakowana, a my uczymy się ją dobrze pakowć i zabierać niepotrzebnych rzeczy.

Pinit
Uwierzycie, że w tej niewielkiej walizce znajdują się wszystkie moje i Julka rzeczy na trzydniowy pobyt w Toruniu?! 😉

Kiedy trzeba dłużej poczekać na pociąg….

Uczymy się cierpliwości. Bo czasem wcześnie wyjechaliśmy z domu i wcześniej jesteśmy na dworcu, bo czasem jest opóźnienie pociagu, czasem mamy dłuższą przesiadkę. Czasem czytam na różnych grupach na Fb, jak pasażerowie narzekają, że pociąg się spóżnił… Ale czy samoloty nie mają opóźnień? A czy podróżując samochodem nie zdarza Wam się stać w korku. My jeszcze nigdy nie czekaliśmy na pociąg dłużej niż godzinę, a i to spowodowane było nie opóźnieniem, a przesiadką. Czas oczekiwania na pociąg wykorzystujemy na na toaletę, na spacer, na kawę i herbatę, a czasem nawet szybki obiad.

Kiedy można podróżować taniej…

Podróżowanie koleją uczy też oszczędności. Teraz, kiedy wiemy, jak taniej podróżować, naprawdę dużo oszczędzamy. PKP Intercity oferuje dużo możliwości tańszego podróżowania, np. my zawsze kupujemy bilet rodzinny albo bilet objęty promocja „Taniej z bliskimi”, które pozwalają nam wszystkim skorzystać ze zniżek, ale też korzystamy z ofert Promo.

Zobaczcie sami, podróżowanie koleją to nie tylko przyjemna i komfortowa podróż, ale też piękne widoki, doskonałe smaki, lekcje przedsiębiorczości czy nauka orientacji w terenie. Dla nas każda kolejna podróż z PKP Intercity jest doskonałą lekcją niemalże każdej dziedziny życia i cieszymy się, że kolejne takie lekcje jeszcze są przed nami.

Ten, który powraca z podróży nie jest tym samym, który wyjechał” – przysłowie chińskie

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
11 listopada w Gdańsku
Zobaczcie, czego można się nauczyć podróżując z PKP Intercity!