Please enter an Access Token

10 powodów, dla których warto podróżować z dzieckiem

Od zawsze uwielbiałam podróże. Kiedy byłam małą dziewczynką, rodzice zabierali mnie i siostry w najróżniejsze miejsca w Polsce i za granicą i to oni sprawili, że teraz nie mogę „wysiedzieć” na miejscu. Jestem ogromną szczęściarą, ponieważ i mój mąż i mój syn podzielają tę pasję i każdego roku wspólnie odkrywamy kilkadziesiąt nowych miejsc w bliskiej i dalekiej okolicy. Uwielbiam nie tylko samo podróżowanie, ale też obserwowanie tego, jak moje dziecko poznaje nowe miejsca, jak dostrzega piękno natury, jak potrafi zauważyć to, czego my możemy nie dostrzec. Podróżowanie z dzieckiem (szczególnie małym) nie zawsze jest łatwe, ale zawsze warte, a poniższe powody podpowiedzą Wam dlaczego tak jest.

10 powodów, dla których warto podróżować z dzieckiem

1. Umacniamy więzi rodzinne

To jest najważniejszy powód naszych podróży. Kiedy jesteśmy „na miejscu”, każdy z nas ma coś do zrobienia, każdy ma swoje obowiązki. Praca, szkoła, zajęcia dodatkowe, sprzątanie, gotowanie, zakupy…. wcale nie wzmacniają rodzinnych więzi. Wspólne wycieczki zmuszają każdego z nas do zapomnienia o codzienności, o porzuceniu rutyny i przejściu na nowy poziom zaufania i relacji. Więcej rozmawiamy, razem podejmujemy decyzje, razem się śmiejemy i wygłupiamy, wspólnie spędzamy czas na zabawie, wędrówkach, przy planszówkach, wspólnie zachwycamy się widokami, wspólnie odkrywamy nowe miejsca i razem doświadczamy tego, co daje nam taki wyjazd. Znika presja, a każde z nas może być po prostu sobą.

Pinit

2. Doświadczamy nowego

Każdy wyjazd poza miejsce zamieszkania, bez względu na to czy jest długi czy krótki, owocuje nowymi doznaniami: nowymi widokami, nowymi miejscami, nowymi zapachami, nowymi potrawami, nowymi znajomościami, a przede wszystkim nowymi wspomnieniami. Zdając sobie sprawę, że nowe pomysły powstają w wyniku tworzenia nowych połączeń w naszym mózgu, a im więcej nowych doświadczeń zdobywają nasze dzieci, tym coraz lepsze i coraz bardziej kreatywne są ich pomysły.  Zresztą dotyczy to nie tylko dzieci, ale każdego z nas, prawda?

3. Zbieramy wspomnienia na całe życie

Nie potrafię nawet zliczyć naszych rodzinnych rozmów, które zaczynały się od słów „A pamiętasz, kiedy byliśmy…”. czy „A pamiętasz, jak wyjechaliśmy….”. Wspólne podróże zawsze przynoszą wspomnienia, które bez względu na to czy wyjeżdżamy tylko za miasto czy na drugi koniec świata, zostają w naszej pamięci i w pamięci naszych dzieci. Podczas podróży utrwalamy nasze wspomnienia nagrywając filmiki i robiąc zdjęcia, a po powrocie do domu tworzymy z nich dzienniczki wypraw, albumy z podróży, fotoksiążki i prezentacje, do których z przyjemnością wracamy.

Pinit

4. Jesteśmy „bliżej” z przyjaciółmi

Jak zapewne zauważyliście, bardzo dużo podróżujemy nie tylko rodzinnie, ale również  z przyjaciółmi i każdy taki wyjazd jest dla nas na wagę złota. Podczas każdej naszej podróży lepiej się poznajemy, spędzamy godziny na rozmowach, na zwiedzaniu, na odkrywaniu, a dzieci nie tylko mogą spędzać czas na zabawie z rówieśnikami, ale przede wszystkim nawiązują przyjaźnie na całe życie.

5. Podróżowanie pomaga „oderwać się” od nowych technologii

Nie zrozumcie mnie źle, ale to, że wybieramy się na rodziną wycieczkę, wcale nie oznacza, że ​​moje dziecko nie zabiera ze sobą telefonu i nie korzysta z niego. Podczas podróży samochodem czy pociągiem nie tylko podziwia widoki za oknem, ale też spędza czas oglądając film na YouTube czy grając w jakąś grę na Nintendo. Nie da się jednak ukryć, że nowe otoczenie pomaga każdemu z nas (a przede wszystkim dzieciom) „oderwać się” od ekranów i podczas podróży smartfon przydaje się głównie do robienia pamiątkowych zdjęć i nagrywania filmików. Kiedy jesteśmy w nowym miejscu i pojawiają się nowe rzeczy do zobaczenia i zrobienia, nowe technologie zdecydowanie schodzą na dalszy plan.

6. Pozwalamy dzieciom odkrywać nowe pasje

Zabierając dzieci w nowe miejsca, pozwalając im doświadczać tego co nowe, pokazując Polskę i świat, pozwalamy im odkrywać nowe zainteresowania i pasje. Być może rodzinne ferie w górach zaowocują miłość do narciarstwa albo wędrowania po górskich szlakach, a wakacje nad morzem sprawią, że nasza pociecha zainteresuje się tworzeniem wyrobów z bursztynu czy budową statków. Może otaczające nas widoki obudzą w dziecku pasję do fotografowania albo degustowania, a następnie przyrządzania nowych potraw. Być może dziecko zechce odkrywać Polskę i kiedyś stworzy własny przewodnik czy album z podróży. Możliwości jest naprawdę wiele.

7. Podróże kształcą

Już przygotowując się do wyjazdu, pokazujemy dziecku na mapie dokąd się wybieramy. Pokazujemy trasę, miejsca, które zamierzamy odwiedzić po drodze i miejsce docelowe. Odwiedzając nowe miejsca odkrywamy to, z czego ono słynie, co je wyróżnia, co sprawiło, że je wybraliśmy. Zwiedzamy miasta, zamki, pałace, parki rozrywki, centra edukacji, ścieżki przyrodnicze, parki narodowe, pomniki przyrody, muzea, miejsca pamięci narodowej….Każda nasza podróż to doskonała lekcja sztuki, historii czy geografii.

Pinit

8. Pokazujemy różnorodności

Każdego roku wyjeżdżamy w różne miejsca. Odwiedzamy góry, morze, jeziora, miasta i wsie. Każde z tych miejsc jest inne, ale każde jest wyjątkowe. Zatrzymujemy się w różnych miejscach. Czasami śpimy w niezwykle atrakcyjnych hotelach i pensjonatach z szeregiem zorganizowanych atrakcji dla dzieci, a czasami zatrzymujemy się w niewielkich agroturystykach, domkach na wsi, schroniskach górskich czy polach namiotowych. Lubimy wszystkie te miejsca i każde z nich gwarantuje nam nowe doświadczenia i piękne wspomnienia.

Na wakacje last minute możecie polecieć np. z ITAKĄ.

Odwiedzając różne regiony kraju pokazujemy dziecku, że nie wszędzie jest tak samo. Że w różnych miejscach w Polsce ludzie mają swoje tradycje, że mogą mówić inna gwarą, że mają swoje stroje regionalne czy tradycyjne potrawy. Są tereny biedniejsze i bogatsze. Są miejsca głośne, przepełnione turystami i atrakcjami dostarczającymi najróżniejszych bodźców, ale też miejsca ciche, spokojne, zachwycające pięknem przyrody. Polska jest piękna, niezwykle różnorodna i warto pokazać ją najmłodszym członkom rodziny!

Pinit

9. Uczymy dzieci odpowiedzialności

Nawet coś tak prostego, jak: „Jesteś odpowiedzialny za spakowanie własnej walizki i upewnienie się, że zmieści się w bagażniku samochodu”, uczy dzieci odpowiedzialności. Nam może się to wydawać błahe, ale dla dziecka będzie niezwykle ważne i jestem pewna, że każdy mały podróżnik będzie chciał się wykazać jak najlepiej. Jeszcze trudniejszym zadaniem może być powierzenie dziecku zaplanowania wspólnego dnia podczas wyjazdu czy wybrania miejsca na rodziny obiad. To nie tylko wzbudzi w dziecku poczucie odpowiedzialności, ale też wzmocni jego umiejętność podejmowania decyzji.

10. Pokazujemy, że podróżowanie jest możliwe. Nie musi być tylko marzeniem.

Wiem, że nie każdy lubi podróżować do nowych miejsc i nie każdy lubi podróżować z rodziną. Ale wiem też, że jest wiele osób, które chcą podróżować, ale nigdy tego nie robią. Z wielu powodów podróże są bardziej marzeniem niż rzeczywistością. Ja od zawsze podróżowałam ze swoimi rodzicami i siostrami i to oni zrodzili we mnie tę pasję. Teraz wyjeżdżam ze swoją rodziną i już widzę, że Julek pokochał odkrywanie nowych miejsc dokładnie tak, jak ja będąc małą dziewczynką.  Ponieważ od zawsze wyjeżdżamy razem, moje dziecko wie, że jest to możliwe i wie, jak zaplanować i urzeczywistnić to w swoim życiu.

Zachęcam Was do odwiedzenia również tego wpisu:

Nie każde dziecko musi lubić podróże

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Prezent dla babci i dziadka – czekoladki DIY w 30 minut
10 powodów, dla których warto podróżować z dzieckiem