Please enter an Access Token

Czym jest harcerstwo i co robią harcerze w obecnych czasach?

Posted on

Dziś harcerstwo wygląda zdecydowanie inaczej niż w czasach wojennych. Wiem, że nadal są osoby, które uważają, że harcerze to osoby, które tylko stoją pod pomnikami podczas uroczystości patriotycznych albo przeprowadzają starsze osoby przez ulicę. Rzeczywiście pamiętamy o ważnych wydarzeniach historycznych, o bohaterach narodowych, chętnie pomagamy słabszym i niesiemy pomoc, ale harcerstwo to coś znacznie więcej, dlatego na przykładzie naszej drużyny pokażę Wam, co dziś robią harcerze.

Co robią harcerze w obecnych czasach?

Systematycznie spotykają się na zbiórkach, podczas których rozmawiają o zbliżających się wydarzeniach, śpiewają, przygotowują się do rajdów, wędrówek czy obozu, poznają „harcerstwo” – jego historię, zwyczaje, zasady panujące w drużynie, grają na gitarze, zdobywają sprawności, gotują, grają w ping-ponga, uczą się zasad udzielania pierwszej pomocy, wygłupiają się i nawiązują przyjaźnie.

Chodzą na rajdy harcerskie. My z drużyną czasami wybieramy się na rajdy, jako uczestnicy, gdzie rywalizujemy z innymi zespołami o tytuł najlepszego patrolu, natomiast w czerwcu każdego roku sami prowadzimy V trasę Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego, podczas którego to my oceniamy przybyłe do nas zespoły. Nie ukrywam, że Harcerski Rajd Świętokrzyski jest moim ulubionym rajdem harcerskim, a to dlatego, że:

  • odbywa się w czerwcu, kiedy zazwyczaj mamy już piękną pogodę i możemy się nią cieszyć przebywając na świeżym powietrzu,
  • nasze góry świętokrzyskie są wyjątkowo piękne (szczególnie na przełomie wiosny i lata),
  • daje nam szansę odkrycia uroczych świętokrzyskich wiosek (a w tych można się zakochać!),
  • to chyba jedyny rajd harcerski, podczas którego jeszcze można spać w stodołach,
  • przyjeżdzają do nas drużny harcerskie z całej Polski (to najstarszy rajd harcerski w Polsce),
  • nawiązują się tu niezwykłe przyjaźnie!
Pinit
Pinit

Wyjeżdzają na obozy. Każdego roku organizujemy obóz pod namiotami w Krynicy Morskiej, na który zapraszamy nie tylko harcerzy, ale też osoby niezrzeszone. Taki obóz to niezapomniana przygoda, wspaniała zabawa i cudowne wakacje dla dzieci i młodzieży! Tutaj znajdziecie: 11 powodów, dla których warto zapisać dziecko na obóz harcerski (KLIK) i troszkę naszych obozowych zajęć.

Pinitobóz
Pinit

Chodzą na wędrówki, organizują krótkie biwaki. Kilka razy w roku spotykamy się poza naszą harcówką tylko po to, aby spędzić razem czas odrobinę inaczej. Co wtedy robimy? Wybieramy się na krótkie wędrówki, bawimy się przy ognisku, zdobywamy sprawności i kolejne stopnie harcerskie, rozmawiamy, śpiewamy i zwyczajnie spędzamy wspólnie czas!

Pinit
Pinit
Pinit

Uczestniczą w ważnych uroczystościach patriotycznych. Harcerze z naszej drużyny kilka razy w roku uczestniczą w ważnych uroczystościach miejskich i państwowych po to, aby uczcić pamięć bohaterów narodowych, okazać szacunek, ale też lepiej poznać naszą historię. Harcerze stoją na warcie przy pomnikach, odbierają kwiaty od przybyłych gości, zapalają znicze, uczestniczą m.in. w obchodach Narodowego Święta Niepodległości, obchodach uchwalenia Konstytucji 3 Maja czy rocznicach wybuchu II Wojny Światowej, ale też mniej znanych uroczystościach.

Pinit

Niosą Betlejemskie Światło Pokoju, czyli płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, który przemierza wszystkie kraje i kontynenty niosąc radosną nowinę. Polscy harcerze odbierają ogień od słowackich skautów, uczestnicząc jednego roku we Mszy Świętej w Polsce, a kolejnego na Słowacji. Odebrane światełko przewozimy do Starachowic, gdzie dzielimy się nim z rodziną, przyjaciółmi, mieszkańcami miasta, zanosimy je do szkół, urzędów i instytucji. Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi: „Światło dla Ciebie”.

Pinit
Pinit

Działają na rzecz społeczności lokalnej. Co to oznacza? My w drużynie organizujemy np. zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci z naszego miasta, ale też dla dzieci z Ukrainy. Zajęcia takie odbywają się np. podczas imprez miejskich, takich jak Dni Starachowic, ale też podczas letnich półkolonii.

Pinit

Dbają o środowisko naturalne. Nie tylko uczestniczymy w akcjach sprzątania świata czy sprzątania miasta, ale też sadzimy drzewka! Podczas tych wszystkich akcji, nasi harcerze nie zapominają o zdobywaniu kolejnych sprawności.

Pinit
Pinit

Podróżują, zwiedzają, odkrywają. Podróże i odkrywanie najpiękniejszych zakątków naszego kraju (i nie tylko) to jedna z naszych ulubionych aktywności. Życzcie nam takich, jak najwięcej!

Pinit
Pinit

Odpowiedzi na pytanie: Co robią harcerze w obecnych czasach? napewno jest dużo więcej, dlatego warto wstąpić w harcerskie szeregi, aby poznać je lepej. Jestem przekonana, że każdy harcerz i każda harcerska doda tu coś od siebie 🙂

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Starożytne Hierapolis – niezwykłe miasto nad Pamukkale
Czym jest harcerstwo i co robią harcerze w obecnych czasach?