Please enter an Access Token

Badania sportowe dla dzieci a rozwój małych sportowców – dlaczego należy monitorować zdrowie aktywnych dzieci

Sport niesie wiele korzyści dla ogólnego rozwoju dzieci – nie tylko fizycznego, ale też psychicznego i społecznego. Należy jednak pamiętać o tym, że aby młody sportowiec trenował bezpiecznie, konieczne jest monitorowanie wpływu uprawiania sportu na jego zdrowie. Dowiedz się, dlaczego jest to tak ważne i sprawdź, gdzie można wykonać badania sportowe dla dzieci.

Jakie zagrożenia dla zdrowia dziecka może nieść sport?

Pomimo wielu korzyści, jakie dla dzieci niesie aktywność fizyczna, zbyt intensywny, przekraczający możliwości organizmu dziecka trening i brak zbilansowanej diety, bogatej we właściwą ilość najważniejszych substancji odżywczych mogą powodować pewne problemy zdrowotne, takie jak m.in.:

 • niedobory witamin i minerałów;
 • choroby układu krążenia;
 • zaburzenia funkcji nerek i wątroby;
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Czy to oznacza, że należy zniechęcać dziecko do trenowania ulubionej dyscypliny sportu? Absolutnie nie! Warto natomiast regularnie wykonywać badania sportowe dla dziecina podstawie wyników lekarz będzie w stanie ocenić stan zdrowia małego sportowca i wydać właściwe zalecenia w zakresie diety oraz intensywności treningu. Stosując się do nich, aktywne dziecko znacznie obniży ryzyko kontuzji, efektu przetrenowania i ewentualnych schorzeń, które mogą być skutkiem nadmiernej eksploatacji organizmu oraz niedostatecznej ilości ważnych składników odżywczych w diecie.

Kiedy i gdzie wykonać badania sportowe dla dzieci?

Badania sportowe warto wykonać u dziecka, jeszcze zanim na poważnie rozpocznie ono uczęszczanie na treningi wybranej dyscypliny. Badania powinny być powtarzane każdorazowo przed okresem wzmożenia intensywności zajęć treningowych. Pozwoli to ocenić, czy mały sportowiec jest gotowy na kolejne wyzwania.

Badania sportowe dla dzieci można wykonać w ALAB sport. Dostępny jest tam pakiet badań Mały sportowiec, który zawiera najistotniejsze badania, umożliwiające monitorowanie różnych parametrów organizmów dzieci uprawiających sport. Skorzystać mogą z niego mali przedstawiciele wielu dyscyplin, m.in.:

 • sportów zimowych;
 • sportów walki;
 • konkurencji lekkoatletycznych;
 • gier zespołowych;
 • pływania;
 • tenisa i innych gier rakietowych;
 • kolarstwa;
 • sportów siłowych;
 • sportów wodnych, np. wioślarstwa, żeglarstwa itp.

Możliwe jest też skorzystanie z konsultacji z lekarzem (w ramach dodatkowej usługi). Prawidłowa interpretacja wyników pomoże dostosować dietę i obciążenie treningowe do możliwości małego sportowca i uniknąć ryzyka przetrenowania, kontuzji lub innych problemów ze zdrowiem.

Pomóż dziecku przygotować się do badań sportowych

Aby lekarz mógł dokonać oceny zdrowia małego sportowca, należy uzyskać niezafałszowane wyniki badań. W tym celu należy pamiętać o tym, aby dziecko przystąpiło do pobrania krwi na czczo, ok. 8 godzin od ostatniego posiłku (dziecko może wypić maksymalnie 2 szklanki wody niegazowanej), a także wyspane i wypoczęte (krew do badań pobiera się między 7 a 9 rano)

Do wykonania badań sportowych oprócz próbki krwi potrzebna jest też próbka moczu. Należy dopilnować, aby dziecko oddało odpowiednią ilość moczu do specjalnego pojemnika, który można znaleźć w każdej aptece, bądź do zestawu dostępnego w Punktach Pobrań ALAB laboratoria.

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Pomysły na wielkanocne prezenty dla dziecka w każdym wieku. Podpowiadamy, co podarować na zajączka!
Badania sportowe dla dzieci a rozwój małych sportowców – dlaczego należy monitorować zdrowie aktywnych dzieci