Please enter an Access Token

Góry to nie tylko wędrówki, czyli co można robić w Pieninach

Jesień w Pieninach jest naprawdę piękna i magiczna. Złote liście na drzewach, kolorowe krzewy i malownicze widoki gór sprawiają, że ta pora roku jest niezwykle urocza, dlatego to właśnie jesienią wybraliśmy się w Pieniny. Zatrzymaliśmy się w jednym z najpiękniejszych pienińskich miejsc noclegowych – w Schronisku PTTK Trzy Korony, które jest położone tuż przy szlaku prowadzącym na Trzy Korony, a z którego widok z okien dosłownie zapiera dech w piersiach.

Pomimo tego, że kochamy góry i uwielbiamy górskie wędrówki to podczas naszego jesiennego pobytu w Pieninach za wiele nie chodziliśmy. Troszkę zwiedzaliśmy, ale przede wszystkim odpoczywaliśmy, cieszyliśmy się wspólnie spędzonym czasie i napawaliśmy jesiennym krajobrazem. Tego było nam teraz trzeba.

Zobacz tutaj: Schronisko PTTK Trzy Korony w jesiennej odsłonie

Pinit

Co można robić w Pieninach poza górskimi wędrówkami? Możliwości jest naprawdę wiele i każdy znajdzie coś dla siebie niezależnie od swoich zainteresowań. Oczywiście jeśli zatrzymacie się w Schronisku PTTK Trzy Korony, to zdecydowanie polecam wdrapać się na szczyt Trzech Koron, ale jeśli zamierzacie odpocząć bardziej leniwie niż aktywnie, to zostawiam Wam kilka miejsc, które warto odwiedzić.

Pinit
Pinit

Muzeum Parku Pienińskiego w Sromowcach Niżnych

Muzeum Parku Pienińskiego jest miejscem poświęconym historii i przyrodzie Pienińskiego Parku Narodowego. Spodoba się nie tylko dorosłym, ale i młodszym turystom. W muzeum zobaczymy wystawy dotyczące flory i fauny Pienin, historii PPN oraz tradycji i kultury góralskiej. Co jakiś czas poza wystawami stałymi, przy muzeum odbywają różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i edukacyjne, takie jak warsztaty, koncerty czy spotkania z lokalnymi twórcami. Muzeum Parku Pienińskiego w Sromowcach to idealne miejsce dla miłośników przyrody i historii, którzy chcą lepiej poznać dziedzictwo Pienin, a znajduje się zaledwie 5 min. spacerem od Schroniska PTTK Trzy Korony. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Pinit
Pinit
Pinit

Spacer do Czerwonego Klasztoru na Słowacji

Czerwony Klasztor, po słowacku Červený kláštor, to zabytkowy kompleks klasztorny położony tuż przy granicy z Polską. Budowla ta została założona przez cystersów w XIII wieku i pełniła funkcję klasztoru aż do początków XIX wieku. Czerwony Klasztor jest jednym z najważniejszych zabytków architektury sakralnej na Słowacji. Charakteryzuje się malowniczym położeniem na pograniczu gór i lasów, co sprawia, że jest ulubionym miejscem turystycznym dla miłośników przyrody i historii.

W klasztorze zachowały się liczne zabytki, takie jak gotycka kaplica z XIV wieku, barokowy kościół z XVII wieku oraz klasztorne budynki mieszkalne. Czerwony Klasztor zasłynął również z bogatego zbioru ksiąg i rękopisów, które były przechowywane w jego bibliotece.

Ze Schroniska PTTK Trzy Korony dojdziemy tu w ciągu 30-40 minut, dlatego warto zostawić samochód przy schronisku i wybrać się na spacer, który prowadzi przez słynną pienińską kładkę na Dunajcu.

Pinit
Pinit
Pinit
Pinit
Pinit
Pinit

Spływ Dunajcem z Flisakami

Jeśli będziecie w Pieninach, koniecznie wybierzcie się na spływ Dunajcem tradycyjnymi tratwami z Flisakami. Spływ jest dość długi, ponieważ trwa ok. 2,5 godziny, podczas których pokonujecie ponad 25 km, ale to naprawdę niesamowite przeżycie. Płynęliśmy pomiędzy Polską a Słowacją, mijaliśmy kaczki, łabędzie i czaplę siwą. Mieliśmy przed oczami niesamowity widok m.in. na Trzy Korony, Sokolicę, Ostrą Skałę, Góry Aksamitki, gdzie przebywał Janosik czy Ślimakową Skałę z gniazdem bociana czarnego. Flisak, sterujący naszą tratwą był jednocześnie naszym przewodnikiem, który opowiadał nam wiele zabawnych ciekawostek i anegdot. Naprawdę warto.

Pinit

Wycieczka nad Jezioro Czorsztyńskie

Jezioro Czorsztyńskie jest przepięknym zbiornikiem u podnóża Pienin. Przy jednym jego brzegu znajduje się Zamek w Czorsztynie, a przy drugim Zamek w Niedzicy. Po jeziorze kursują gondole, statki wycieczkowe, żaglówki. Można też tu wypożyczyć kajak, łódkę albo rowerek wodny i podziwiać średniowieczne zamki i piękne malownicze krajobrazy, nawet z samego środka Jeziora Czorsztyńskiego.

Może jesień nie jest najlepszym czasem na pływanie po jeziorze, warto jednak wybrać się na spacer po Zaporze w Niedzicy. To najwyższa zapora ziemna w Polsce z centralnym uszczelnieniem glinowym. Ma wysokość 56 m, a długość wynosi prawie pół kilometra. Z zapory widać Zamek w Niedzicy, który jesienią jest jeszcze piękniejszy, a po drugiej stronie Zamek w Czorsztynie, panoramę Pienin i majestatycznych Tatr.

Pinit
Pinit
Pinit
Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Schronisko PTTK Trzy Korony w jesiennej odsłonie
Góry to nie tylko wędrówki, czyli co można robić w Pieninach