Please enter an Access Token

Harcerska Wyprawa Pamięci na Monte Cassino 2024

Harcerska Wyprawa Pamięci na Monte Cassino to wyprawa całkowicie różniąca się od tych, które dotąd publikowałam. To niezwykła przygoda, w której mogliśmy uczestniczyć dzięki harcerstwu, z którym jesteśmy bardzo mocno związani. To piękna, patriotyczna i przejmująca wyprawa, która na zawsze zostanie w naszej pamięci.

Zobacz też: Czym jest harcerstwo i co robią harcerze w obecnych czasach?

W połowie maja reprezentacja naszej drużyny harcerskiej, w tym ja i Julek wybrała się na Harcerską Wyprawę Pamięci, którą zorganizowała Chorągiew Kielecka ZHP. Wraz z prawie sześćdziesięcioma uczestnikami wyprawy spędziliśmy we Włoszech fantastyczny tydzień, który jeszcze długo będziemy wspominać. Zwiedziliśmy przepiękną Wenecję (zobacz tutaj: Wenecja w jeden dzień), odwiedziliśmy Rzym i Watykan, zobaczyliśmy urokliwe Terracinę i Latinę, ale przede wszystkim uczestniczyliśmy w obchodach 80 rocznicy bitwy o Monte Cassino. To był najważniejszy punkt naszej wyprawy – udział w uroczystościach i oddanie hołdu żołnierzom 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa.

Główne uroczystości rocznicowe odbywały się w sobotę 18 maja 2024, ale my na Monte Cassino wybraliśmy się już kilka dni wcześniej. Zwiedziliśmy założony w VI wieku przez Świętego Benedykta Klasztor na Monte Cassino, pierwszy i najpotężniejszy klasztor we Włoszech. W czasie II wojny światowej został zniszczony przez alianckie bombardowania, a po zakończeniu wojny został odbudowany. Dziś jest jest ważnym miejscem pielgrzymkowym oraz centrum kultury i edukacji benedyktyńskiej.

Pinit
Pinit
Pinit

Odwiedziliśmy też niezwykle przejmujący Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino, przy wejściu, do którego widnieje napis: „Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”.

To tu zostało pochowanych ponad tysiąc żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, a także sam generał Władysław Anders, którego ostatnią wolą było pragnienie, by spocząć wśród swoich żołnierzy. Jego grób znajduje się w centralnym punkcie cmentarza.

PinitHarcerska Wyprawa Pamięci
Pinit
Pinit
Pinit

Przeszliśmy się Szlakiem Polskich Saperów, górską ścieżką natarć i bitew stoczonych na wzgórzach Cassino przez żołnierzy generała Władysława Andersa i odwiedziliśmy Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego na Monte Cassino.

PinitHarcerska Wyprawa Pamięci
Pinit
PinitHarcerska Wyprawa Pamięci
PinitHarcerska Wyprawa Pamięci
Pinit
PinitHarcerska Wyprawa Pamięci

Najważniejszym elementem naszej wyprawy do Włoch był udział w uroczystościach 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Obchody odbyły się na wspomnianym Polskim Cmentarzu Wojskowym. W uroczystościach wzięli udział ostatni świadkowie zdarzeń, weterani i kombatanci, którzy walczyli za naszą wolność właśnie tu, na Monte Cassino. Ich obecność była dla nas ogromnie wzruszająca.

W sobotnich obchodach wzięli również udział: Prezydent RP Andrzej Duda wraz z żoną, Prezydent Włoch Sergio Mattarella, Jej Królewska Wysokość Sofia Księżna Edynburga, ambasador RP we Włoszech – Anna Maria Anders, marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell, burmistrz Cassino Enzo Salera oraz szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła. Możliwość uczestniczenia w uroczystościach obok tak ważnych osób była dla nas dużym wyróżnieniem.

PinitHarcerska Wyprawa Pamięci

Uroczystości na Monte Cassino rozpoczęła Msza Święta Polowa, następnie odczytany został Apel Poległych, nie zabrakło również licznych przemówień. Bez wątpienia jednym z najbardziej wzruszających dla nas momentów było odśpiewaniu Hymnu Polski w tak ważnym dla nas Polaków miejscu, a także wysłuchanie utworu „Czerwone Maki” w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Jesteśmy dumni, że mogliśmy uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu, że mogliśmy pełnić warty honorowe przy grobach żołnierzy walczących o Polskę, że mogliśmy spotkać weteranów 2. Korpusu Polskiego, którzy przybyli na obchody rocznicy bitwy o Monte Cassino. To był doniosły, wzruszający i bardzo ważny dla nas czas.

Pinit
PinitHarcerska Wyprawa Pamięci
PinitHarcerska Wyprawa Pamięci

Harcerska Wyprawa Pamięci na Monte Cassino była nie tylko hołdem złożonym bohaterom walczącym o wolność Polski, ale również okazją do refleksji nad wartościami, takimi jak: braterstwo, służba i odpowiedzialność. Wróciliśmy do Polski z poczuciem dumy i zobowiązania do pielęgnowania pamięci o tych, którzy oddali życie za nas i naszą ojczyznę.

Kiedyś usłyszałam, że każdy harcerz, każdy instruktor powinien przynajmniej raz w życiu wybrać się na Monte Cassino i dziś w zupełności się z tym zgadzam. Sama mam nadzieję jeszcze tu wrócić, być może na kolejne rocznice, tak ważnego dla nas wydarzenia.

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Co spakować na obóz harcerski?
Harcerska Wyprawa Pamięci na Monte Cassino 2024