Ferie zimowe to czas, kiedy wiele osób wyjeżdża w góry, aby cieszyć się urokami zimy, śniegiem, aktywnością na stokach narciarskich i na górskich szlakach. Jest to doskonała okazja do aktywnego spędzenia czasu, jednak, aby były on udany, nie możemy zapominać o zasadach bezpieczeństwa. W tym wpisie podpowiemy Wam, jak przygotować się na zimowe aktywności na szlakach i jakich zasad przestrzegać, aby ferie w górach były naprawdę udane!
Ferie w górach – odpowiednia odzież zimowa
Niezależnie od tego, czy planujemy jazdę na nartach, snowboardzie, wędrówki po szlakach, czy dowolną zabawę na świeżym powietrzu, odpowiednia odzież to podstawa. Wybierając się na ferie w góry, spakuj do walizki:
- Odzież termoaktywną, która skutecznie odprowadza wilgoć i utrzymuje ciepło ciała, zmniejszając ryzyko wyziębienia organizmu. Odzież/bieliznę termoaktywną zakładamy jako pierwszą wewnętrzną warstwę odzieży.
- Kurtkę i spodnie narciarskie, które dobrze się sprawdzą nie tylko na nartach, ale podczas każdej zimowej aktywności (podczas jazdy na sankach, lepienia bałwana, wędrówkach po ośnieżonych szlakach). Kupując Kurtkę czy spodnie narciarskie, wybierajmy modele wodoodporne i wiatroszczelne.
- Zimowe buty. Ciepłe, dobrze dobrane buty są niezbędne zarówno na stoku, jak i podczas wędrówek czy zabawy na śniegu. Warto zainwestować w buty, które zapewnią przyczepność i nie będziemy się w nich ślizgać (powinny mieć antypoślizgowe podeszwy), które będą wodoodporne i nie będą przemakać, które zagwarantują nam ciepło (powinny mieć ocieplone cholewki i podeszwy).
- Czapka, szalik/komin, rękawiczki, które zapewnią ciepło i wygodę podczas górskich aktywności. Warto zwrócić uwagę, aby czapka i szalik (komin) były wykonane z ciepłych, ale oddychających materiałów (np. wełny merino), a rękawiczki były cieple, nieprzemakalne i nieograniczające ruchów dłoni.
Ferie w górach – sprzęt na narty, snowboard i wędrówki
Jeśli posiadacie własny sprzęt narciarski lub snowboardowy, koniecznie sprawdźcie jego stan przed wyjazdem. Upewnijcie się, że narty są naostrzone, a wiązania działają prawidłowo. W przypadku braku własnego sprzętu, skorzystajcie z profesjonalnej wypożyczalni, gdzie można liczyć na fachową pomoc.Poza nartami, deską i butami, pamiętajcie, aby spakować:
- Kask: Niezależnie od tego, czy jeździcie na nartach, czy snowboardzie, kask jest obowiązkowy. Dobrze dopasowany kask może uratować życie w przypadku upadku. Wybór kasku zimowego zarówno dla dziecka, jak i dorosłego jest istotny, ponieważ ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa. Wybierając kask zwróćcie uwagę na jego rozmiar (powinien dokładnie przylegać do głowy), wagę (zbyt ciężki kask może być niewygodny i zniechęcać do noszenia), materiał, wentylację, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Sprawdź, czy kask posiada odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa, takie jak: CE EN 1077 lub ASTM 2040.
- Gogle/Okulary narciarskie, które chronią oczy przed promieniowaniem UV, wiatrem, zimnem oraz śniegiem, co jest istotne podczas jazdy na stoku, ale też pomagają zapobiegać urazom oczu, które mogą być spowodowane uderzeniami śniegu, lodu lub innymi przedmiotami.
- Kije trekkingowe, które znacząco poprawiają bezpieczeństwo i komfort wędrówek – zapewniają dodatkowe wsparcie (co jest szczególnie ważne na śliskich lub nierównych nawierzchniach, takich jak zaśnieżone szlaki), pozwalają odciążyć stawy, zwłaszcza kolana (co jest istotne podczas schodzenia w dół) pomagają utrzymać równowagę, ale też mogą być używane np. do sprawdzania głębokości śniegu.
Zasady bezpieczeństwa na stoku
Jeśli jesteście początkującymi narciarzami, albo Wasze dzieci dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportami zimowymi, warto wykupić kilka lekcji u profesjonalnych instruktorów, którzy pomogą postawić pierwsze kroki na nartach bądź snowboardzie. Instruktorzy posiadają odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie, dzięki czemu mogą nauczyć podstawowych technik jazdy na nartach czy desce, ale też mogą pomóc w doskonaleniu już posiadanych umiejętności.
Bez względu na to, czy jesteście doświadczonymi czy początkującymi narciarzami, pamiętajcie o przestrzeganiu zasad, które obowiązują na stokach.
Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa na stoku:
Zasady bezpieczeństwa podczas zimowej wędrówki
Ferie w górach nie muszą być spędzone na stoku. Nie każdy lubi sporty zimowe, takie jak. narty czy snowboard. Będąc w górach zimą, warto wybrać się chociaż na krótką wędrówkę po ośnieżonych szlakach – jest to świetny sposób na wspólne spędzenie czasu, ale też podziwianie bajkowych krajobrazów.
Wybierając się na wędrówkę powinniśmy zaplanować trasę odpowiednio do możliwości wszystkich członków wyprawy – dzieci i dorosłych. Sprawdźmy wcześniej, czy szlak jest przystosowany do zimowych warunków i upewnijmy się, że jest oznakowany. Wybierając się na wędrówkę z dziećmi, warto wybrać szlak przy którym znajduje się schronisko górskie, a w nim np. szarlotka i gorąca czekolada – to doskonała motywacja do dalszej wędrówki, nie tylko dla maluchów!
Przed wyjściem na szlak, spakujmy plecaki tak, aby niczego nam nie brakowało podczas wędrówki(szczególnie, kiedy wybieramy się z dziećmi). Wskazówki, co spakować na zimowy wypad w góry, znajdziecie w tym wpisie:
Ferie w górach, czyli co spakować na zimową wędrówkę?
Zimowe wędrówki po górach to doskonały sposób na spędzenie czasu z bliskimi. To czas, kiedy wspólnie możemy tworzyć piękne zimowe wspomnienia. Jednak, aby taka wyprawa była udana i bezpieczna, warto pamiętać o kluczowych zasadach, które pomogą uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Zimowe warunki mogą być nieprzewidywalne, dlatego odpowiednie przygotowanie jest niezwykle istotne. Zadbajmy o to, by każdy członek rodziny czuł się komfortowo i bezpiecznie, a to pozwoli nam w pełni cieszyć się zimą w górach. Poznajcie zasady, które uczynią górską przygodę nie tylko ekscytującą, ale i bezpieczną.
Bezpieczeństwo podczas zimowej wędrówki
Pamiętając o zasadach bezpieczeństwa i odpowiednim przygotowaniu, możemy być pewni, że będziemy cieszyć się zimowymi przygodami zarówno na stoku, jak i na szlaku. Nie zapominajmy, aby przed każdym wyjazdem zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, by móc w pełni korzystać z uroków górskiej zimy i wrócić z samymi pięknymi wspomnieniami.
A ty co o tym myślisz?