Please enter an Access Token

Wydma Czołpińska w Słowińskim Parku Narodowym

Wśród malowniczych krajobrazów naszego wybrzeża ukrywa się jedno z niezwykle fascynujących miejsc – Wydma Czołpińska. To prawdziwa przyrodnicza perełka znajdująca się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, która przyciąga miłośników przyrody i podróżników z całego świata. Nic więc dziwnego, że i my postanowiliśmy ją odwiedzić.

Wydma Czołpińska leży na wschód od Ustki i na zachód od Łeby. Jest drugą pod względem wysokości wydmą Słowińskiego Parku Narodowego. Przewyższa ją Wydma Łącka, która jest częściej odwiedzana przez turystów, jednak przez to jest bardziej oblegana i już nie taka samotna. My wybraliśmy się na wydmę na początku kwietnia i praktycznie cały czas mieliśmy ją tylko dla siebie. To było niezwykłe doświadczenie!

Na Wydmę Czołpińską dojdziemy czerwonym szlakiem rozpoczynającym się przy parkingu leśnym w Czołpinie. Przy parkingu jest budka SPN, w której kupimy bilety wstępu do Parku. Bilety można też kupić online – TUTAJ. W 2024 r. jednorazowy bilet normalny kosztuje 9,00 zł, natomiast bilet ulgowy – 4,50 zł. Warto wiedzieć, że na terenie Parku obowiązuje całkowity zakaz wprowadzania psów.

Pinitwydma czołpińska

Wędrówka na wydmę jest bardzo przyjemna. Wiedzie szeroką szutrową drogą przez las i trwa ok.20-30 minut. Po drodze mijamy cudnie pachnące sosny powyginane w najróżniejsze strony świata, bagna i mokradła. Po przejściu 2 km docieramy do ścieżki, która wprowadza nas na Wydmę Czołpińską i wiedzie aż do morza.

PinitWydma Czołpińska
Pinit
Pinitwydma czołpińska
PinitWydma Czołpińska

Wydma Czołpińska powstała około 4500 lat temu w wyniku naturalnych procesów geologicznych i klimatycznych. Głównymi czynnikami, które przyczyniły się do jej powstania były silne wiatry i fale, stopniowo transportujące drobny piasek z plaży w głąb lądu. To właśnie ten proces ukształtował unikalną strukturę wydmy i on sprawia, że wydma stale się zmienia. Szereg naturalnych procesów takich jak: działanie wiatru, ruchy wydm, prądy morskie, fale, zmiany temperatury powietrza czy opady w dużym stopniu wpływają na jej kształt i lokalizację. My zamierzamy wrócić tu za jakiś czas i już jesteśmy ciekawi jak bardzo zmieni się Wydma Czołpińska przez ten czas.

PinitWydma Czołpińska
PinitWydma Czołpińska
PinitWydma Czołpińska

Wydmy Słowińskiego Parku Narodowego (tzw. „ruchome piaski”) są jednymi z najbardziej imponujących zjawisk przyrodniczych na polskim wybrzeżu. Ich złociste wzniesienia kontrastujące z błękitem nieba i morza, tworzą niezapomniany obraz. Spacer po szczytach wydm daje poczucie wolności i bliskości natury, pozwalając na chwilę oderwać się od codzienności i zanurzyć się w pięknie otaczającego świata. Czuć tu potęgę natury, jej piękno i niezwykłą magię!

PinitWydma Czołpińska
PinitWydma Czołpińska
PinitWydma Czołpińska


Wspinanie się na „ruchome wydmy” może być nie tylko fascynującym doświadczeniem dla dorosłych, ale również dla dzieci. Bez wątpienia stanowi doskonałą okazję do nauki o procesach geologicznych i ekosystemach przybrzeżnych. Dzieci mogą dowiedzieć się, jak powstają wydmy, jak wpływają na nie wiatry i fale, oraz jakie rośliny i zwierzęta tam występują. To też idealna okazja do spędzenia czasu z rodziną i tworzenia wspólnych wspomnień.

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Jak wybrać najlepsze buty dla dziecka? Poznaj 5 wskazówek!
Wydma Czołpińska w Słowińskim Parku Narodowym