Wśród malowniczych krajobrazów naszego wybrzeża ukrywa się jedno z niezwykle fascynujących miejsc – Wydma Czołpińska. To prawdziwa przyrodnicza perełka znajdująca się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, która przyciąga miłośników przyrody i podróżników z całego świata. Nic więc dziwnego, że i my postanowiliśmy ją odwiedzić.
Wydma Czołpińska leży na wschód od Ustki i na zachód od Łeby. Jest drugą pod względem wysokości wydmą Słowińskiego Parku Narodowego. Przewyższa ją Wydma Łącka, która jest częściej odwiedzana przez turystów, jednak przez to jest bardziej oblegana i już nie taka samotna. My wybraliśmy się na wydmę na początku kwietnia i praktycznie cały czas mieliśmy ją tylko dla siebie. To było niezwykłe doświadczenie!
Na Wydmę Czołpińską dojdziemy czerwonym szlakiem rozpoczynającym się przy parkingu leśnym w Czołpinie. Przy parkingu jest budka SPN, w której kupimy bilety wstępu do Parku. Bilety można też kupić online – TUTAJ. W 2024 r. jednorazowy bilet normalny kosztuje 9,00 zł, natomiast bilet ulgowy – 4,50 zł. Warto wiedzieć, że na terenie Parku obowiązuje całkowity zakaz wprowadzania psów.
Wędrówka na wydmę jest bardzo przyjemna. Wiedzie szeroką szutrową drogą przez las i trwa ok.20-30 minut. Po drodze mijamy cudnie pachnące sosny powyginane w najróżniejsze strony świata, bagna i mokradła. Po przejściu 2 km docieramy do ścieżki, która wprowadza nas na Wydmę Czołpińską i wiedzie aż do morza.
Wydma Czołpińska powstała około 4500 lat temu w wyniku naturalnych procesów geologicznych i klimatycznych. Głównymi czynnikami, które przyczyniły się do jej powstania były silne wiatry i fale, stopniowo transportujące drobny piasek z plaży w głąb lądu. To właśnie ten proces ukształtował unikalną strukturę wydmy i on sprawia, że wydma stale się zmienia. Szereg naturalnych procesów takich jak: działanie wiatru, ruchy wydm, prądy morskie, fale, zmiany temperatury powietrza czy opady w dużym stopniu wpływają na jej kształt i lokalizację. My zamierzamy wrócić tu za jakiś czas i już jesteśmy ciekawi jak bardzo zmieni się Wydma Czołpińska przez ten czas.
Wydmy Słowińskiego Parku Narodowego (tzw. „ruchome piaski”) są jednymi z najbardziej imponujących zjawisk przyrodniczych na polskim wybrzeżu. Ich złociste wzniesienia kontrastujące z błękitem nieba i morza, tworzą niezapomniany obraz. Spacer po szczytach wydm daje poczucie wolności i bliskości natury, pozwalając na chwilę oderwać się od codzienności i zanurzyć się w pięknie otaczającego świata. Czuć tu potęgę natury, jej piękno i niezwykłą magię!
Wspinanie się na „ruchome wydmy” może być nie tylko fascynującym doświadczeniem dla dorosłych, ale również dla dzieci. Bez wątpienia stanowi doskonałą okazję do nauki o procesach geologicznych i ekosystemach przybrzeżnych. Dzieci mogą dowiedzieć się, jak powstają wydmy, jak wpływają na nie wiatry i fale, oraz jakie rośliny i zwierzęta tam występują. To też idealna okazja do spędzenia czasu z rodziną i tworzenia wspólnych wspomnień.
A ty co o tym myślisz?