Please enter an Access Token

Zielnik, czyli jak samodzielnie stworzyć dziennik roślin!

 

Początek jesieni to bardzo fajny czas na założenie Zielnika. Teraz liście zaczynają mienić się najróżniejszymi barwami, dzięki czemu mamy możliwość stworzenia naprawdę atrakcyjnego i kolorowego atlasu. Jestem pewna, że tworzenie takiego zbioru na każdym jego etapie, sprawi dużo radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Nasz Zielnik początkowo miał się nazywać Inwentarzem liści, jednak znalazły się w nim nie tylko liście, ale również kwiaty, krzewy i zioła, dlatego zdecydowaliśmy się nazwać go Zielnikiem, samodzielnie wykonanym zbiorem ususzonych roślin.

Aby stworzyć Zielnik, będą potrzebne:

 • liście i kwiaty,
 • gruba książka,
 • blok techniczny,
 • ozdobne kartki, papier kolorowy,
 • kawałek sztywnej folii,
 • klej,
 • nożyczki,
 • długopis.
  1. Zbieramy liście i kwiaty, które zamierzamy umieścić w Zielniku.
  2. Zebrane liście i kwiaty wkładamy pomiędzy karty grubej książki, a tę przygniatamy kolejnymi książkami i przez kilka dni suszymy.
  3. Kartki bloku technicznego (u nas A4) składamy na pół i każda połowa to jedna strona zielnika.
  4. W pierwszej stronie zielnika, która jest jednocześnie okładką wycinamy prostokąt. Pod wycięty otwór przyklejamy folię przezroczystą, tworząc „okienko”.
  5. Z papieru kolorowego lub innych ozdobnych kartek wycinamy napis „ZIELNIK”, a następnie przyklejamy go na samej górze okładki, nad okienkiem.
  6. Wyjmujemy z książki spłaszczone, lekko ususzone liście i przyklejamy je na kolejnych stronach zielnika. Na jednej stronie powinien znajdować się jeden gatunek danej rośliny, np. dwa liście jarzębiny, kilka liści jabłoni, liście i kwiaty poziomki, kwiat i liście róży. Ponieważ nasz zielnik nie zmieści kasztanów, żołędzi czy jarzębiny, warto obok wklejonych liści narysować lub namalować owoce danego drzewka czy krzaczka.
  7. Każdą stronę Zielnika podpisujemy odpowiednią nazwą. Przyznam się Wam, że my po zebraniu wszystkich liści i kwiatów do zielnika troszkę się pogubiliśmy. Zebraliśmy ich naprawdę dużo i kiedy rozłożyliśmy wszystkie na stole, zdecydowaliśmy się wspomóc grafiką umieszczoną w sieci i atlasem przyrodniczym, dzięki czemu podpisaliśmy wszystkie nasze zbiory tak jak należy 🙂 Jeśli macie w domu inwentarz kwiatów lub liści, atlas drzew czy dowolny atlas przyrodniczy, możecie wykorzystać go jako ściągawkę podczas podpisywania Waszych roślin w Zielniku. Wiele ciekawych publikacji przyrodniczych zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych znajdziecie m.in. TUTAJ.

Tak powstały Zielnik może pozostać w formie, w jakiej go stworzyliście, ale możecie go też stale uzupełniać nowymi okazami przyrodniczymi, do czego ogromnie Was zachęcam. Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć, jak powstałam nasz Zielnik.

Pinitzielnikzielnikzielnikzielnikzielnikzielnikzielnikzielnikzielnik

Zachęcam Was do odwiedzenia również tego wpisu:

354 rewelacyjne gry i zabawy przyrodnicze

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Wszawica w szkole – jak ją rozpoznać, jak się jej pozbyć i jak jej uniknąć!
Zielnik, czyli jak samodzielnie stworzyć dziennik roślin!