Please enter an Access Token

Sprawdź, jak przygotować się do porodu i połogu

Choć w opinii niektórych osób ciąża trwa 36 tygodni, to w praktyce należy pamiętać o nieco innym zakresie czasu. Prawidłowo okres ciąży wynosi 40 tygodni, a im dłużej on trwa, tym większe szanse na prawidłowy rozwój dziecka. Jak przygotować się do porodu i okresu po porodzie?

Pierwsze emocje związane z pozytywnym wynikiem testu ciążowego mijają bardzo szybko. Wraz z ich upłynięciem rozpoczynają się liczne badania, obawy i prognozy, które dla obojga rodziców potrafią być bardzo stresujące. Mniej więcej od 7 miesiąca trwania ciąży rozpoczyna się czas, kiedy zaczynamy rozmyślania o porodzie i przygotowania do narodzin. O czym warto wówczas pamiętać i jak przygotować się do tych ostatnich dni?

Wiele mam z trudem odnajduje się w nowej sytuacji związanej z nadejściem dziecka. Przygotowania do nowej roli utrudnia złe samopoczucie, różne objawy fizjologiczne i stres przed bólem porodowym. Tymczasem, im więcej czasu poświęcimy na przygotowanie się do porodu, tym lepiej przejdziemy przez to całe bolesne doświadczenie.

Zobacz też: Witaminy dla kobiet w ciąży, o których trzeba pamiętać! – Dziecięce Inspiracje (dziecieceinspiracje.pl)

Na początek, warto zastanowić się nad wyborem dobrej szkoły rodzenia, w której otrzymamy niezbędne informacje dotyczące samego porodu, ale także opieki nad niemowlakiem. W szkołach rodzenia możemy pojawić się w obecności partnera, któremu również przyda się pakiet niezbędnej wiedzy.

Po odbyciu kilku przydatnych lekcji i wskazówkach od położnej, można powoli rozpocząć zakupy wyprawkowe. Każda mama wybierająca się do szpitala będzie potrzebowała koszuli do karmienia – najlepiej w kilku egzemplarzach, biustonosza do karmienia, podomki oraz klapek pod prysznic i kapci do chodzenia po szpitalu. Jedna z koszul może być nieco starsza i w nie zawsze idealnym stanie. Założysz ją do porodu, a w razie ewentualnego zabrudzenia wyrzucisz bez wyrzutów sumienia do kosza.

To jednak nie wszystko, ponieważ dla świeżo upieczonej mamy przyda się do porodu i na czas pobytu w szpitalu także woda w butelce typu niekapek, laktator, który będzie wsparciem do karmienia noworodka, czy też coś słodkiego do przekąszenia.

Do wyprawki warto także dorzucić podkłady na łóżko, majtki siateczkowe idealne do noszenia wówczas, gdy goi się rana oraz wkładki poporodowe. W tym pierwszym momencie może bowiem wystąpić dość nieprzyjemne krwawienie będące wynikiem gojenia się ran poporodowych. Zobacz TUTAJ, co jeszcze się sprawdzi!

Przygotowanie do porodu i wyprawka dla dziecka
Aby uniknąć stresu poporodowego i ułatwić sobie opiekę nad maluchem, warto już wcześniej przygotować komplet ubranek dla dziecka. W tym zakresie na pewno sprawdzi się kilka wygodnych pajacyków, body, dresów, czy śpiochów.

Nie przesadzaj jednak z ich liczbą. Dziecko bardzo szybko rośnie w tym pierwszym okresie życia, a rozmiary ubranej szybko będą ulegać zmianie. Początkowo warto skompletować kilka zestawów w rozmiarach 56 cm. Powoli można też zacząć przygotowywać się do zakupu rozmiaru 62.

Zobacz też:  Dlaczego każda świeżo upieczona mama powinna posiadać laktator?

Połóg – jak przygotować się do czasu po wyjściu ze szpitala?
Moment, w którym mama pojawia się ze swoim maluchem w domu to czas, kiedy przede wszystkim potrzeba odpoczynku i spokoju. Warto wówczas uzbroić się przede wszystkim w cierpliwość, dzięki której wspólnie zaakceptujemy wszystkie zmiany i wdrożymy się w nowy schemat działania.

Na czas połogu dobrze jest zadbać o to, by i dziecko i matka mieli własny kąt. W domowym zaciszu zorganizuj zatem miejsce dla łóżeczka, przygotuj wózek oraz przedmioty niezbędne do kąpieli malucha. Pamiętaj, że dziecko będzie teraz wymagało nie tylko poświęcenia mu sporo uwagi, ale przede wszystkim prawidłowej opieki. Niemowlaki uwielbiają, gdy ich dzień jest przepełniony rytuałami. Im więcej rutyny i przewidywalności tym dla dziecka lepiej! Co będzie Ci potrzebne na czas połogu? Sprawdź TUTAJ!

Każda ciąża i okres połogu przebiegają inaczej. Nie martw się zatem na zapas, że złe przeświadczenia koleżanki muszą powtórzyć się również Tobie. Spraw, by te pierwsze chwile z maluszkiem były niezapomniane!

Zachęcam Wam do odwiedzenia również tego wpisu:

Wyjątkowa moda ciążowa dla przyszłej mamy

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Zaplanuj rodzinne wakacje na Zakynthos!
Sprawdź, jak przygotować się do porodu i połogu