Please enter an Access Token

Do czego służą różne rodzaje kredek?

 

Zbliża się połowa sierpnia, a dla nas to już jest najwyższy czas na kompletowanie wyprawki szkolnej Julka. W tym roku jest nad zdecydowanie łatwiej, ponieważ po pierwszej klasie jesteśmy już troszkę doświadczeni. Wiemy, co jest niezbędne w szkole, z czego można zrezygnować, a co może nie jest niezbędne, ale warto kupić.

Na stronie internetowej naszej szkoły znajduje się lista, dzięki której jesteśmy w stanie skompletować Julkowi pełną wyprawkę. Pewnie bez listy też byśmy sobie jakoś poradzili, ale dzięki niej jest nam zdecydowanie łatwiej. Nie da się ukryć, że zarówno w przedszkolu, jak i szkole jednymi z podstawowych elementów wyprawki plastycznej są kredki! Najczęściej kupujemy kredki ołówkowe (grube, cienkie, albo trójkątne), kredki świecowe i pastele. Ale kredek jest znacznie więcej i warto dowiedzieć się o nich więcej, aby nie tylko nie przepłacać, a kupić takie kredki, z których dzieci z pewnością skorzystają!

Do czego służą różne rodzaje kredek?

Kredki ołówkowe to najpopularniejsze typy kredek. Kupujemy je maluszkom, przedszkolakom i uczniom. Przydają się zawsze i wszędzie i to najczęściej od nich dzieci rozpoczynają swoją przygodę z rysowaniem i kolorowaniem. Pomimo tego, że wydają się to być najprostsze kredki, to zawartość każdego opakowania może się od siebie różnić. Kredki ołówkowe bywają okrągłe, trójkątne, a nawet kwadratowe! Są cienkie i grube, miękkie i twarde, delikatne albo niezwykle kolorowe! Ten typ kredek świetnie się sprawdza podczas rysowania, kolorowania, a nawet cieniowania!

Kredki świecowe bardzo często mylone są z kredkami woskowymi. Rzeczywiście są podobne, jednak to dwa różne typy kredek.  Kredki świecowe, jak sama nazwa wskazuje przypominają w dotyku świecę, a to dlatego, że wykonane są z parafiny. Dzieci uwielbiają nimi „malować” ponieważ są wodoodporne, miękkie i bardzo wytrzymałe, a rodzice doceniają je za to, że z łatwością można je zmyć z mebli, drzwi, a nawet ścian! Kredki mogą być długie lub krótkie, cienkie i grubsze, mogą mieć kształt klasycznych kredek, ale też kamyków, stożków albo zabawnych figurek! Kredki woskowe wykonane są wosku pszczelego, dzięki czemu ich kolory są mocno nasycone, świetnie się ze sobą łączą i bardzo szybko można uzyskać „pełen” rysunek, a do tego pięknie pachną miodem!

Kredki akwarelowe nie są tak popularne, jak kredki ołówkowe czy świecowe, a szkoda, ponieważ można dzięki nim tworzyć naprawdę piękne prace! Są to dość uniwersalne kredki, ponieważ można je stosować tak, jak kredki ołówkowe na sucho, ale też można ich używać na mokro, zwilżając powstały wcześniej rysunek mokrym pędzlem lub gąbeczką zmoczoną w wodzie.

Kredki pastelowe również nie są nam obce. Są grubsze od klasycznych kredek, bardziej miękkie, a co więcej, łatwo i przyjemnie się rozcierają. Idealnie nadają się do malowania pejzaży, wschodów i zachodów słońca, przyrody. Rysunki powstałe dzięki pastelom bardzo często przypominają te namalowane farbami! Kredki pastelowe mogą być suche lub mokre. Suche stworzone są z glinki, kredy lub gipsu, natomiast mokre czyli olejne, powstały z glinki i wosku.

Są jeszcze kredki plastikowe i artystyczne. O ile artystyczne przeznaczone są raczej dla profesjonalistów, tak kredki plastikowe doskonale nadają się dla dzieci. Są twarde, nie posiadają obudowy, ani papierowej owijki, są trwałe i bardzo wydajne! Maluchy je lubią ponieważ troszkę się ślizgają i można nimi „szybko” malować po papierze, czasami delikatnie połyskują i mają różnorodne, intensywne kolory!

 

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Weekend na Roztoczu, czyli co warto zobaczyć!
Do czego służą różne rodzaje kredek?