Please enter an Access Token

Jak chronić się przed komarami?

Ostatnie zimy nie są u nas szczególnie mroźne i coraz częściej słyszy się prognozy na wiosenno-letnie ataki komarów.  Dziś pokażę Wam kilka sposobów na to, jak sobie z nimi poradzić, jak ochronić dziecko przed ukąszeniami i co zrobić, gdy komar już zaatakuje.

Na początek kilka całkowicie naturalnych sposobów, jak się przed komarami oraz innymi owadami

1. Ponieważ wieczorami jest więcej komarów niż w dzień, staraj się więcej czasu spędzać poza domem, gdy jest jeszcze jasno. Komary są najbardziej aktywne o zachodzie i wschodzie słońca.
2. Załóż odpowiednie ubranie. Podczas spaceru z niemowlęciem, okryj je w wózeczku delikatną pieluszką. Jeśli to tylko możliwe i temperatura pozwoli, staraj się zakładać dzieciom w każdym wieku nieco dłuższe ubranie, dłuższe skarpetki. Pamiętaj również o nakryciu głowy dziecka kapeluszem, czy cienką czapeczką. Komary atakują również tę część ciała. Ubieraj siebie i dziecko w jasne, neutralne kolory. Czerń i ciemne barwy przyciągają komary i kleszcze.
Pamiętaj też, że kolor pomarańczowy i żółty odstraszają komary, za to przyciągają meszki, pszczoły i osy.
3. Zapach potu przyciąga owady, dlatego też, jeżeli tylko masz możliwość, staraj się chociaż raz dziennie wykąpać i odświeżyć dziecko.
4. Wybierając się na spacer z dzieckiem w wózku pamiętaj, aby zabrać ze sobą moskitierę, którą w razie potrzeby okryjesz wózek. Moskitiery zamontuj również w mieszkaniu – w oknach i drzwiach balkonowych.
5. Najwięcej komarów spotkamy przy zbiornikach wodnych, na podmokłych łąkach, w ternach wilgotnych. Kleszcze częściej spotkamy w zaroślach, parkach i lasach liściastych. O ile to możliwe, staraj się unikać tych miejsc.
6. Naturalne olejki roślinne odstraszające owady to : lawendowy, waniliowy, miętowy, tymiankowy, bazyliowy, eukaliptusowy, z trawy cytrynowej, pomarańczowy, z kopru włoskiego. Pamiętaj jednak, że mimo, iż są to naturalne środki, nie do końca są bezpieczne, ze względu na swoje silne właściwości. Dlatego też należy je bardzo ostrożnie stosować szczególnie u dzieci i kobiet w ciąży. Olejki zawsze powinny być rozcieńczone przed nałożeniem na skórę.
Niestety jest grono osób, które nawet naturalne substancje silnie uczulają.
Nie zawsze jednak te naturalne, ekologiczne sposoby pozwalają naszej rodzinie czuć się bezpiecznie poza domem i czasami sięgamy również po sklepowe preparaty odstraszające komary.
Bez względu na to, na jaki środek się zdecydujesz, musisz pamiętać o podstawowych zasadach. Środki odstraszające komary, które zastosujesz u dziecka, muszą być wytworzone na bazie naturalnych składników, nie mogą podrażniać skóry, muszą być wolne od DEET (owadobójczego związku chemicznego). Skóra dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego zawsze czytaj ulotki i informacje zawarte na opakowaniach. Sprawdzaj atesty, badania, aby mieć pewność, że mogą być stosowane u dzieci.
SPRAY, MLECZKO, KREM
Wiele firm stworzyło dla dzieci preparaty odstraszające insekty, głównie komary.
Ponieważ różnią się one składem, ilością środka działającego, pamiętaj, żeby zawsze sprawdzić,od jakiego wieku można stosować dany preparat. Kolejną ważną rzeczą jest to, aby stosować je z umiarem. Krem, mleczko nakładamy w niewielkiej ilości na skórę dziecka, natomiast sprayem spryskujemy włosy, czy ubranka, zważając, aby środek nie dostał się do oczu i ust maluszka. Tego typu preparaty bardziej sprawdzą się u większych dzieci. Maluszki nie do końca potrafią zrozumieć, że nie należy posmarowaną rączką dotykać buzi czy oczu. A takie działanie jest niebezpieczne dla dziecka. Na szczęście i dla tych najmłodszych są inne możliwości.
 PLASTRY ODSTRASZAJĄCE KOMARY
Plasterki najczęściej nasączone są olejkami lawendowymi, eukaliptusowymi lub z trawy cytrynowej, które swoim zapachem odstraszają komary. Możesz przykleić je na ubranku w pobliżu odsłoniętych części ciała dziecka. Możesz też umieścić je w pobliskim otoczeniu dziecka – na wózku, przy łóżeczku czy namiocie.
Jest to wygodna forma zabezpieczenia przed insektami. Nie trzeba smarować ciała, ani spryskiwać rożnymi preparatami.
OPASKI ODSTRASZAJĄCE KOMARY
To kolejne środki odstraszające komary, które nie muszą mieć bezpośredniej styczności ze skórą. Opaski można przywiesić do torebki, do wózka i do przedmiotów w pobliskim otoczeniu dziecka. Starsze dzieci mogą nosić je na rączkach, natomiast maluszkom lepiej założyć opaskę na nóżki, gdyż zawarty w niej olejek, mógłby podrażnić dziecku oczka, gdyby się na przykład zatarło. Opaski w zależności od składu działają od kilku do kilkunastu dni.
OCHRONA W DOMU
Niestety komary atakują nas nie tylko na świeżym powietrzu. Zdarza się, że wlatują do domów oraz mieszkań i atakują wszystkich domowników. Na naszym rynku jest kilka produktów, które mogą być używane w pomieszczeniach i są bezpieczne dla dzieci. W sklepach znajdziemy lampki, wkłady elektryczne, urządzenia ultradźwiękowe odstraszające komary.

Pierwsza Pomoc, gdy komar już zaatakuje

Jeśli już komar ukąsi dziecko, pojawi się bąbel i swędzenie.
Skóra dzieci i cieńsza i bardzo wrażliwa. Dlatego maluszki silniej odczuwają swędzenie, piecznie spowodowane ukąszeniem. Dzięki dostępnym preparatom, możemy złagodzić nieprzyjemne uczucie i dyskomfort jaki odczuwa dziecko.
Jak w przypadku wszystkich środków, o których pisałam również i w tym przypadku najważniejsze jest bezpieczeństwo i zachowanie ostrożności przy podawaniu środka łagodzącego ból.
     Jeśli nie mamy nic pod ręką, zróbmy zimny okład  na ukąszone  miejsce.
     Jeżeli reakcja alergiczna utrzymuje się na skórze dziecka dłużej, rumień jest większy, pojawia się wysypka na całym ciele, gorączka, dziecku doskwiera brak apetytu, jest niespokojne, możemy podejrzewać, że maluch jest uczulony. W takiej sytuacji koniecznie trzeba zabrać dziecko do przychodni, aby obejrzał je lekarz.

 

 

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 Komentarz
  • Michal Flok
    2 maja, 2016

    Super artykuł nie wiedziałam że jest tyle rzeczy i preparatów,, Monika Flok

Poprzedni
Po co dziecku plac zabaw
Jak chronić się przed komarami?