Please enter an Access Token

Jak dbać o wrażliwą skórę dziecka?

Wbrew powszechnej opinii, nie tylko niemowlęta zmagają się z podrażnioną, atopową czy swędzącą skórą. Problem ten dotyczy zarówno małych dzieci, starszaków, nastolatków, jak również dorosłych.

Kiedy Julek był malutki jego skóra była aksamitna. Sporadycznie pojawiały się potówki, ale nigdy nie musiałam martwić się podrażnieniami czy egzemą. Kilka miesięcy temu to się zmieniło.  Na skórze twarzy, na ramionach, a nawet na dłoniach dziecka wystąpiły problemy, które wymagały konsultacji dermatologicznej. Skóra bywała chropowata, podrażniona i zaczerwieniona. Według lekarza takie dolegliwości mogą pojawić się w każdym wieku i nie należy ich lekceważyć, aby nie pogłębić problemu.

Od lutego Julek jest pod opieką lekarza dermatologa i  efekty terapii zaczęły być coraz bardziej widoczne. Problemy skórne leczymy nie tylko przepisaną przez specjalistę maścią, ale również kremem do podrażnionej skóry i dietą, która opiera się przede wszystkim na ograniczeniu soli, ostrych przypraw i produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Zmieniły się też nasze nawyki związane z pielęgnacją skóry Julcia i zmieniły się kosmetyki, których używamy zarówno do mycia, nawilżania, jak i łagodzenia podrażnień.

Mogłoby się wydawać, że jeśli dziecko w wieku niemowlęcym cieszy się gładką i zdrową skórą, to tak już będzie zawsze. Nic bardziej mylnego. U dziecka w każdym wieku mogą się pojawić podrażnienia, pokrzywka, piekące zaczerwienienie i inne dolegliwości skórne. Niektóre z nich można bardzo szybko zauważyć, inne rozwijają się stopniowo i w początkowym okresie można je przegapić, dlatego warto być czujnym i zwracać uwagę na wszystkie niepokojące nas objawy. Wrażliwa skóra może reagować nie tylko na kontakt z detergentami, kosmetykami, jedzeniem, lekarstwami czy zabawkami, ale może reagować również na zmiany temperatury, wiatr, mróz czy mocne słońce, którego ostatnio u nas nie brakuje. Trudności z jakimi zmaga się wrażliwa skóra dziecka to np. piekące zaczerwienienia, świąd, pokrzywka, pękające naczynka, przesuszenie, wypryski i najróżniejsze podrażnienia.

Pinit
Jakich kosmetyków używać do podrażnionej skory?

Odkąd u Julcia zostały zdiagnozowane problemy skórne, zmieniliśmy wszystkie kosmetyki, których dotychczas używaliśmy zarówno do mycia, jak pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Nasze wybory okazały się trafne, ponieważ dolegliwości nie wzrastają, a skóra na buzi, ramionach i dłoniach staje się coraz zdrowsza.

Kremów i maści do skóry wrażliwej jest bardzo dużo i wybierając się do apteki czy drogerii stoimy przed trudnym zadaniem. My zdecydowaliśmy się na nową polską markę kosmetyków dla osób zmagających się z podrażnieniami skóry o różnym podłożu – CynkoKrem®.

Pinitcynkokrem

Zarówno CynkoKrem®, jak i CynkoKrem GO!® są łagodnymi preparatami, które można stosować od pierwszych dni życia dziecka. Są delikatne, łagodzą egzemę, chronią przez podrażnieniami, pieluszkowym zapaleniem skóry i odparzeniami. My pierwsze efekty stosowania CynkoKrem® zauważyliśmy już trzeciego dnia, a teraz po kilku tygodniach od pierwszego użycia kremu, skóra mojego dziecka jest znacznie zdrowsza, gładsza i co jest niezwykle ważne dla Julka – nie swędzi! CynkoKrem® swoje kojące i chroniące skórę działania zawdzięcza kilku prostym składnikom, które odgrywają w nim kluczową rolę. Jest to:

  • Tlenek cynku, działający osłaniająco i łagodząco. Tworzy on na skórze cienką warstwę izolacyjną, która chroni przed czynnikami drażniącymi i rozwojem bakterii, wspiera regenerację skóry i zmniejsza produkcję sebum,
  • Pantenol i olej ze słodkich migdałów, które działają kojąco na podrażnioną skórę, redukują zaczerwienienia oraz zmniejszają uczucie pieczenia w miejscach podrażnionych,
  • Lanolina, posiadająca silne właściwości nawilżające i zmiękczające,
  • Wosk pszczeli, który wspomaga utrzymanie prawidłowego nawilżenia poprzez ochronę przed utratą wilgoci.
Pinit
Pinitcynkokrem

Co pomaga nam dbać o wrażliwą skórę dziecka?

  • Odpowiednia dieta. Warto zrezygnować z soli, ostrych przypraw, wysoce przetworzonych produktów, cukru i produktów o wysokim indeksie glikemicznym, takich jak: płatki śniadaniowe, chipsy, frytki, rogaliki francuskie, białe pieczywo, napoje gazowane,
  • Systematyczne nawadnianie organizmu sprzyja szybszemu nawilżeniu i regeneracji skóry w każdym wieku,
  • Rezygnacja z tradycyjnego mydła, które działa wysuszająco i podrażniająco na wrażliwą skórę na korzyść kosmetyków z emolientami,
  • Dostosowane do skóry wrażliwej kosmetyki o prostym, bezpiecznym składzie i właściwościach łagodzących, pielęgnujących, ochronnych np. CynkoKrem®,
  • Kremy chroniące przed czynnikami zewnętrznymi – słońcem, wiatrem, mrozem,
  • Oddychająca, przewiewna odzież z naturalnych materiałów. Warto unikać ubrań mocno przylegających do skóry dziecka, tych z poliestru, „drapiącej” wełny i akrylu, a zastąpić je odzieżą bawełnianą, lnianą, z lyocellu czy wiskozy.
Pielęgnacja wrażliwej skóry dziecka nie jest trudna i wystarczy znać kilka podstawowych zasad, aby nie tylko leczyć podrażnienia, ale również im zapobiegać. My już znaleźliśmy sposób na walkę z problemami skórnymi Julka i mam nadzieję, że wkrótce całkowicie się ich pozbędziemy.
Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Klocki dla małych zapaleńców konstruowania – Mini Waffle Konstruktor Expert
Jak dbać o wrażliwą skórę dziecka?