Please enter an Access Token

Dziecięca alergia – jak się przygotować na wakacyjny wyjazd?

 

Wyjazd na wakacje, a już w szczególności za granicę, to zawsze wielkie wydarzenie zarówno dla nas, jak i naszych dzieci. Jednak, aby urlop faktycznie pozwolił nam odpocząć i przebiegł w sposób bezpieczny oraz przyjemny, powinniśmy się na niego odpowiednio przygotować. Powinniśmy sprawdzić lokalny klimat, zwyczaje czy dostępność infrastruktury medycznej. Nie możemy również zapomnieć o zabraniu ze sobą odpowiednio wyposażonej apteczki.

Co dokładnie powinno się w niej znaleźć? Na co zwrócić uwagę w przypadku dzieci, a na co w przypadku dorosłych? Jakie rzeczy wziąć ze sobą, jeżeli jedziemy na urlop z alergikiem?

 Dziecięca alergia, o której wiemy

Najprostszą do opanowania sytuacją jest ta, gdy zdajemy sobie sprawę z alergii dziecka i jesteśmy w stanie uchronić je przed wystawieniem na czynniki wywołujące niepożądaną reakcję. Dodatkowo w takim przypadku powinniśmy bezwzględnie pamiętać o stosowaniu leków wskazanych przez lekarza. Dobrze jest także sprawdzić, szczególnie w przypadku wyjazdów zagranicznych, czy nie powinniśmy wykonać dodatkowych szczepień lub badań w określonym kierunku, zanim wybierzemy się na urlop. To ostatnie zalecenie dotyczy zarówno dzieci jak i dorosłych, ponieważ przy dalszym wyjeździe poza granice Unii może się okazać, że bez konkretnego zestawu szczepień, nie zostaniemy wpuszczeni na teren kraju, który chcieliśmy zwiedzić.

Dziecięca alergia pojawiająca się nagle

Sytuacja staje się mniej komfortowa w momencie, gdy nie jesteśmy świadomi uczulenia naszego dziecka i reakcja alergiczna pojawi się nagle, na przykład po spożyciu jakiejś egzotycznej potrawy lub ukąszeniu przez owada. W takiej sytuacji sposób postępowania jest zależny od intensywności odpowiedzi organizmu na czynnik wywołujący alergię. Jeżeli wiemy dokładnie co się stało, a pociecha nie wykazuje żadnych podejrzanych objawów, z dużym prawdopodobieństwem wystarczy zastosować jeden z leków przeciwhistaminowych na alergię, dostępnych od ręki w aptece. Jednak w sytuacji, gdy nie wiemy co się stało lub gdy dziecko zaczyna mieć bardzo ciężką reakcję alergiczną, powinniśmy niezwłocznie udać się do najbliższego szpitala lub lekarza ponieważ taki stan może być wręcz zagrożeniem dla życia dziecka. Z tego właśnie względu gdy jedziemy za granicę, dobrze jest posiadać kartę EKUZ lub stosowne ubezpieczenie prywatne, które pokryje koszty takiej nieprzewidzianej „przygody”.

Jak przygotować swoją apteczkę na wyjazd na wakacje

Jeżeli wybieramy się na urlop razem z całą rodziną, powinniśmy zadbać o zabranie ze sobą odpowiednio wyposażonej apteczki. Poza typowymi rzeczami, jak bandaże, woda utleniona czy środki zapobiegające nudnościom podczas jazdy warto również pamiętać o zabraniu środków dostosowanych do miejsca, w które się wybieramy. Leki przeciwhistaminowe na alergię dla dziecka czy te pozwalające pozbyć się dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą się nam bardzo przydać w podróży, szczególnie gdy wybieramy się za granicę do kraju o innym klimacie, kuchni i zwyczajach obchodzenia z żywnością. Nie zapomnijmy też o sobie i wyposażmy apteczkę w taki sposób, aby zabierane rzeczy przysłużyły się także nam, gdy poczujemy się gorzej.

Wakacje to czas odpoczynku i luzu, jednak nie powinniśmy zapominać o zadbaniu o swoje zdrowie. Dlatego jeżeli jedziemy w egzotyczne miejsce lub ktoś z nas jest potwierdzonym alergikiem, powinniśmy zadbać o wyposażenie swojej apteczki w odpowiednie leki i środki, które ułatwią nam opanowanie reakcji alergicznej.

Zachęcam Was do przeczytania również tego wpisu

Dokumenty potrzebne na wyjazd z dzieckiem za granicę

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Chatki Qdłatki nad Jeziorem Czorsztyńskim, idealne na rodzinny wypoczynek!
Dziecięca alergia – jak się przygotować na wakacyjny wyjazd?