Please enter an Access Token

8 powodów, dla których powinniśmy monitorować aktywność dziecka w sieci

Rodzice, którzy kontrolują aktywność swoich pociech w sieci, dość często posądzani są o naruszanie prywatności dziecka czy o brak zaufania. Czy rzeczywiście tak jest? Ja również monitoruję działania mojego synka w internecie, co wiąże się tylko i wyłącznie z zapewnieniem mu bezpieczeństwa. Jeśli jeszcze nie założyliście na urządzeniu dziecka kontroli rodzicielskiej, po przeczytaniu tego wpisu, będziecie chcieli to zrobić.

Oto 8 powodów, dla których rodzice powinni monitorować aktywność dziecka w sieci:

  1. Ochrona dzieci przed nieznajomymi w sieci. Dzieci nie mają świadomości, jak niebezpieczne może być zawieranie znajomości przez internet i są podatne na rozmowy z nieznajomymi. Przestępcy internetowi korzystają z różnych popularnych platform i portali, zagadują dzieci poruszając „wspólne” tematy, zaprzyjaźniają się z nimi, zdobywają ich zaufanie, dbają o wspólne relacje, „wyciągają” informacje, aż w końcu proponują spotkanie w realnej rzeczywistości. Dzieci wierzą, że rozmawiają w sieci z „przyjacielem”, nie są świadomie jego prawdziwych intencji, łatwo nimi manipulować. Rozmowy z nieznajomymi powinni być nie tylko kontrolowane, ale i ograniczone przez rodziców.
  2. Zapobieganie uzależneniu od internetu (mediów społecznościowych, gier, filmików, portali). Nie da się ukryć, że w ostatnim czasie Facebook czy Instagram stały się coraz bardziej popularne nie tylko wśród nastolatków, ale równiez młodszych dzieci. Nasze pociechy coraz wcześniej dostają swoje pierwsze smartfony, które przede wszystkim powinny służyć do komunikowania się z nami. Dla dzieci jednak jest to nowa „zabawka”, dzięki której mogą pograć, porozmawiać i powygłupiać się kolegami z klasy, obejrzeć filmik na YouTube. Zbyt długie spędzanie czasu przed ekranem może skutkować uzależnieniem, a to wiąże się z zaburzeniami relacji społecznych, nerwowością, zaburzeniami koncentracji, problemami w nauce, trudnościami w zasypianiu, brakiem motywacji. Główną przyczyną uzależnienia od internetu jest brak limitów i nieograniczony dostęp do gier czy mediów społecznościowych.
  3. Zapobieganie szkodliwym dla dzieci treściom. W internecie znajdują się treści na każdy temat, a dzieci mają do nich bardzo łatwy dostęp (do tego darmowy). Nieodpowiednie treści są łatwo dostępne dla każdego bez względu na wiek. Jeśli dzieci mają dostęp do stron internetowych bez żadnych ograniczeń, narażamy je na oglądanie szkodliwych dla nich treści. Kontrola rodzicielska nie tylko zablokuje niepożadane strony, na które dziecko może trafić w sieci, ale też nie pozwoli otworzyć szkodliwych treści wysłanych do dziecka.
  4. Zapobieganie cyberprzemocy. Cyberprzemoc w obecnych czasach nie jest rzadkością i dotyka coraz większej liczby osób, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Cyberprzemoc w sieci jest niezwykle niebezpieczna, a bez odpowiedniego nadzoru nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy nasze pociechy nie są zastraszane, poniżane czy szantażowane online. Kontrola rodzicielska pozwoli również nam montitorować zachowania naszych dzieci (nie da się ukryć, że każde dziecko pozostawione bez nadzoru, pod wpływem różnych czyników, może zachowywać się niewłasciwie).
  5. Zapobiegnie rozpraszaniu dzieci podczas nauki. Nie wszystkie dzieci zaraz po powrocie ze szkoły odrabiają lekcje, żeby mieć wolne popołudnie. Czasem musimy im przypominać o odrobieniu lekcji, a z telefonem czy tabletem w dłoni nie są w stanie skupić się na nauce. Zanim dzieci otworzą zeszyty i książki, muszą odłożyć wszelkie ekrany, aby te nie rozpraszały ich podczas zajęć. Kontrola rodzicielska umożliwia rodzicom wyłączenie dostępu do sieci w konkretnym czasie (np. podczas odrabiaia lekcji).
  6. Poprawienie jakości snu dziecka. Przed snem każdy człowiek, a tym bardziej dziecko potrzebuje spokoju i wyciszenia z daleka od zbędnych bodźców. Jeśli nie ograniczymy dziecku dostępu do internetu, wieczór może spędzić w mediach społecznościowych czy grając w gry online. To z pewnością nie wpłynie korzystnie na jego sen. Jeśli zamienimy czas spędzony prze ekranem na wspólne rozmowy czy książkę, mózg dziecka będzie nam za to wdzięczny, a nasza pociecha spokojnie prześpi noc.
  7. Możliwość sprawdzenia, gdzie jest dziecko. Aplikacje rodzicielskie coraz częściej umożliwiają namierzenie telefonu dziecka za pomocą GPS. W każdej chwili możemy sprawdzić, gdzie jest nasze dziecko – czy jest w mieszkaniu, w szkole, na placu zabaw czy w drodz do domu. Celem urządznia GPS nie jest śledzenie dziecka, a zapewnienie mu bezpieczeństwa – lokalizowanie telefonu czy alarmowanie rodziców, kiedy dziecko znajdzie się poza wcześniej ustaloną strefą bezieczeństwa.
  8. Możliwość tworzenia kopii zapasowych. Jest dość istotne szczególnie w obecnych czasach, kiedy większość uczniów ma styczność z nauką zdalną. Dzieci korzystają z internetu, aby ukończyć projekty szkolne, wysłać prace domowe, połączyć się z nauczycielem czy kolegą. Ważne jest, aby tworzyć kopie zapasowe ich danych w bezpiecznym miejscu. W internecie jest wiele bezpłatnych programów i aplikacji, gdzie można przechowywać ważne pliki (np. projekty, zdjęcia, dokumenty). Warto robić kopie zapasowe również dla zachowania wspomnień, np. filmików, zdjęć czy emaili, których nie chcemy stracić.

Zachęcam Was do odwiedzenia również tego wpisu:

Dlaczego dzieci powinny uczyć się kodowania

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Dlaczego dzieci powinny uczyć się kodowania
8 powodów, dla których powinniśmy monitorować aktywność dziecka w sieci