Please enter an Access Token

Dlaczego dzieci powinny uczyć się kodowania

Nie da się ukryć, że świat ogromnie się zmienił odkąd my byliśmy dziećmi. Nasze dzieci od najmłodszych lat potrafią korzystać ze smartfonów, tabletów i  komputerów. Potrafią poruszać się po witrynach internetowych, korzystać z aplikacji edukacyjnych i najróżniejszych gier, podczas gdy ja w pierwszej klasie liceum uczyłam się włączać komputer „ruchem jednostajnym prostoliniowym”. Do dziś się z tego śmiejemy 🙂

Temat nauki kodowania jest nam bardzo bliski. Julek już od dłuższego czasu wiąże swoją przyszłość z programowaniem, a od jedno i drugie ma ze sobą wiele wspólnego. Czasami wydaje mi się to wręcz nieprawdopodobne, że dziewięciolatek już doskonale wie, czym chciałby zająć się w przyszłości, podczas gdy ja wybierając kierunek studiów nadal nie wiedziałam, co chcę robić. Tak czy inaczej, mamy w domu przyszłego programistę, który już teraz zaczyna przygotowywać się do zawodu.

Kodowanie czy programowanie jeszcze jakiś czas temu wydawało się być zajęciem tylko dla wysoce wyspecjalizowanych programistów, którzy wydawali się magikami, a teraz niemal w każdym mieście znajdzimy szkolenia i kursy programowania dla dzieci w każdym wieku. Nie mam wątpliwości, że rozpoczęcie przez dziecko nauki kodowania jest doskonałą decyzją, która pomoże mu w rozwijaniu logicznego myślenia, pobudzi jego kreatywność, pomoże w nauce i co najważniejsze, sprawi wielką frajdę.

Dlaczego warto uczyć dzieci kodowania

1. Pomaga dzieciom w nauce matematyki. Matematyka jest obecna podczas kodowania czy programowania i np. przy tworzeniu nawet prostych gier, nie rzadko wykorzystuje się zagadnienia algebraiczne czy arytmetyczne. W bardziej zaawansowanych programach istotną rolę pełnią też statystyki, wektory, macierze czy rachunek prawdopodobieństwa. Kodowanie pozwala ćwiczyć każdą z tych dziedzin, rozwija myślenie matematyczne i zachęca do nauki.

2. Rozwija kreatywność dziecka. Poprzez eksperymentowanie, wymyślanie i pisanie własnych kodów do tworzenia różnych projektów, gier i stron internetowych, dzieci pobudzają komórki mózgowe, a to pozwala im rozwijać kretywne myślenie. Kodowanie pobudza ciekawość i sprawia, że pomysły najmłodszych przeradzają się w rzeczywistość.

3. Wzmacnia pewność siebie u najmłodszych. Dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z kodowaniem już na samym początku mają przed sobą najróżniejsze zadania, podczas których nie raz muszą poradzić sobie z problemem czy z jakąś trudnością. Dzięki temu uczą się krytycznego myślenia, ćwiczą swoją wytrwałość i cierpliwość, uczą się przezwyciężać niepowodzenia. Dzięki rozwiązywaniu problemów poprzez kodowanie, nabierają pewności siebie i są lepiej przygotowane do radzenia sobie z problemami, które mogą napotkać w przyszłości.

4. Kodowanie to nauka nowego języka. Nie da się ukryć, że poprzez kodowanie dzieci wzmacniają umiejętności werbalne, a także pisemne. Język kodowania to nowy język, który niedługo będzie tak ważny, jak np. jezyk angielski. W miarę jak świat się rozwija, jak korzysta z nowych technologii i komputerów w życiu codziennym, zrozumienie języka, który napędza te urządzenia, staje się coraz bardziej oczywiste. Kodowanie już niedługo bedzie jedną z podstawowych umiejętności czytania i pisania w epoce cyfrowej i ważne jest, aby dzieci rozumiały otaczającą je technologię i potrafiły z niej korzystać.

5. Pozwala przygotować się do życia zawodowego. Opanowanie tego nowego, choć trudnego języka w młodym wieku, pozwala dzieciom doskonalić się w dowolnej wybranej przez nich dziedzinie! Nie powinien być zaskoczeniem fakt, że już teraz coraz więcej firm poszukuje pracowników z doświadczeniem w programowaniu, a za pięć, dziesięć czy dwadzieścia lat zapotrzebowanie to, będzie tylko rosło. Rozpoczęcie nauki programowania w młodym wieku pomoże dziecku lepiej opanować umiejętności poszukiwane przez pracodawców na całym świecie.

6. Nauke kodowania można rozpocząć w domu. Pomimo tego, że oferta stacjonarnych szkoleń i warsztatów z kodowania jest coraz większa, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć naukę programowania czy kodowania w dowolnym miejscu z dostępem do internetu. Myślę, że pierwsze lekcje w domowym zaciszu nie tylko pozwolą dzieciom poczuć się bardziej komfortowo, ale też zniwelują stres związany z nowym miejscem.

7. Kodowanie pomaga poprawić koncentrację i skupienie. Kodowanie wymaga nie tylko od dzieci, ale również od dorosłych, skupienia i  koncentracji, co dla niektórych osób może nie być łatwe. Nauka kodowania wręcz „zmusza” dzieci do ćwiczenia koncentracji, ponieważ tylko w ten sposób będą mogły sworzyć kod, który zadziała.

8. Kodowanie to świetna zabawa. Programowanie i kodowanie to doskonały pomysł na zajęcia, które nie tylko pomogą dzieciom rozwinąć zarówno twarde, jak i miękkie umiejętności, nauczą je praktycznej wiedzy, ale przede wszystkim sprawią dużo radości. A stworzenie własnego kodu czy programu bedzie dla nich ogromny powodem do dumy!

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Odkurzacz Jimmy JV85 – nasz przedświąteczny pomocnik
Dlaczego dzieci powinny uczyć się kodowania