Please enter an Access Token

Upoważnienie dla babci do opieki nad dzieckiem

Upoważnienie dla babci do opieki nad dzieckiem to dokument bardzo istotny w wielu życiowych sytuacjach, jednak niewielu rodziców zaprząta sobie nim głowę z odpowiednim wyprzedzeniem. To błąd. Dlaczego warto zadbać o tego rodzaju formalności, powierzając opiekę nad swoją pociechą dziadkom? Sprawdź, kiedy wypełniony formularz określający odpowiedzialnych za dziecko jest niezbędny?

Dlaczego w sytuacji, gdy rodzice powierzają sprawowanie opieki nad dzieckiem innej osobie, warto wybrać właśnie babcię? Przemawia za tym fakt, że nie jest to osoba obca dla twojej pociechy. To ktoś, kogo dziecko doskonale zna i darzy uczuciem.

Upoważnienie dla babci do opieki nad dzieckiem

Chcąc sporządzić dokument formalizujący przekazanie sprawowania opieki prawnej, warto wykorzystać gotowy wzór: tutaj pobierzesz gotowe do uzupełnienia upoważnienie dla babci do opieki nad dzieckiem w formacie PDF i DOC.

Co powinno znajdować się w formularzu? Niezbędne są takie dane jak:

  • dane rodzica / rodziców (w zależności od tego czy oboje, czy jeden z rodziców sprawuje władzę rodzicielską) lub opiekuna prawnego wyrażającego zgodę na przekazanie opieki babci – imiona, nazwiska, numery dokumentów tożsamości,
  • dane dziecka – imię i nazwisko, numer pesel,
  • określenie czasu, w jakim babcia będzie upoważniona do sprawowania opieki.

Dodatkowo można określić, jakiej sytuacji dotyczy tymczasowe powierzenie opieki – być może to konkretny wyjazd, chociażby wakacyjny.

Kiedy wypełnić upoważnienie do opieki nad dzieckiem?

Nawet gdy prawni opiekunowie dziecka sprawują nad nim opiekę na co dzień, zdarzają się sytuacje, gdy trzeba tę odpowiedzialność scedować na kogoś innego. Niekoniecznie musi to być sądowe ustanowienie opieki prawnej – wystarczy przygotować formalne pisemne oświadczenie. Szczególnie często jest ono wykorzystywane, gdy zachodzi konieczność:

  • wyjazdu rodziców / opiekunów prawnych do pracy poza granicami Polski,
  • wakacyjnego zagranicznego wyjazdu rodziców / opiekunów prawnych,
  • chwilowego, zaplanowanego wyjazdu poza miejsce zamieszkania,
  • nagłego wyjazdu rodziców / opiekunów bez dziecka,
  • sprawowania wakacyjnej opieki nad dzieckiem przez babcię.

Jak widać, ustanowienie opiekunem babci może mieć charakter nagły, dlatego formularz upoważnienia warto pobrać i zachować na dysku komputera, by skorzystać z niego w dowolnym momencie.

Kiedy upoważnienie do opieki nad dzieckiem jest niezbędne?

Zdarzają się także sytuacje, gdy formalne powierzenie opieki jest wręcz niezbędne. Rodzice dziecka powinni przygotować upoważnienie, chociażby na wypadek pobytu w szpitalu, gdy podjąć trzeba będzie decyzje odnośnie do procedur medycznych. Dotyczy to leczenia szpitalnego oraz zabiegów dentystycznych, w tym leczenia urazów, zabiegów operacyjnych czy szczepień. Wyłączone z przepisu są jedynie sytuacje bezpośredniego zagrożenia życia.

Wystarczy wyobrazić sobie, że w czasie wakacji dziecko złamie nogę lub dozna innego urazu, a rodzice lub opiekunowie prawni dziecka znajdą się kilkaset, jeśli nie kilka tysięcy, kilometrów od miejsca zdarzenia. Problem będzie ogromny. Podobnie jest w przypadku zwyczajnej anginy czy innej choroby.

Jeżeli dziecko będzie przebywać pod opieką dziadków w miejscu swojego zamieszkania, taką pisemną zgodę na sprawowanie opieki prawnej najlepiej złożyć w przychodni, do której jest zapisane i ma tam swojego lekarza pierwszego kontaktu. Dzięki temu będzie mogło bez problemu korzystać ze wszystkich świadczeń zdrowotnych.

Dodatkowo opiekun i pediatra zaoszczędzą czas: lekarz nie będzie musiał przed podjęciem czynności kontaktować się z opiekunem prawnym dziecka.

Dokument taki okaże się również kluczowy, gdy mowa o sprawach związanych z edukacją. Wystarczy do bezproblemowego odbioru malucha z przedszkola lub starszaka ze szkoły. Co ważne jednak podejmowanie istotnych decyzji związanych z przyszłością wymaga notarialnego upoważnienia lub sądowego orzeczenia.

Pinit
Sprawowanie opieki podczas pobytu za granicą

Zdarzają się sytuacje, gdy babcia lub dziadek chce zabrać wnuka na wyjazd zagraniczny. W tym przypadku powierzenie opieki nad niepełnoletnim wymaga wydania upoważnienia. Dokument w postaci zgody na wyjazd z kraju będzie potrzebny na granicy czy podczas odprawy na lotnisku. Niewykluczone także, że trzeba go będzie przedstawić podczas kontroli policyjnej.

Lepiej zaopatrzyć się w takie potwierdzenie wcześniej, aby zaoszczędzić sobie nerwów i zapewnić bezproblemowy przebieg wyprawy.

Prawna opieka nad dzieckiem

Zdarzają się również w życiu trudniejsze momenty, gdy nie chodzi tylko o chwilowe sprawowanie opieki nad dzieckiem, ale o powierzenie pociechy na dłużej w celu zapewnienia jej najlepszej opieki. Aby ten proces przebiegł bezproblemowo, koniecznie trzeba uzyskać sądowy dokument potwierdzający taką zmianę.

Aby go uzyskać, należy w pierwszej kolejności wypełnić wniosek, którego ważną część stanowi krótki opis sytuacji życiowej. Następnie składa się go w wydziale rodzinnym sądu rejonowego.

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Pierwsze samodzielne wakacje, czyli czy warto zapisać dziecko na obóz lub kolonię?!
Upoważnienie dla babci do opieki nad dzieckiem