Wybierając się na Kaszuby warto odwiedzić miejsca, w których można spróbować tradycyjnych regionalnych potraw. Kuchnia Kaszubska jest dość skromna i prosta w przyrządzeniu, za to niezwykle smaczna i syta. Jeśli chcecie prawdziwie odkryć Kaszuby, nie możecie pominąć kaszubskiej kuchni.
My na Kaszubach spędziliśmy cztery dni podczas, których nie tylko odkrywaliśmy piękno regionu, tamtejsze atrakcje turystyczne, kaszubską gwarę, ale też próbowaliśmy regionalnych potraw, które zachwycają smakiem. W poniższym wpisie zobaczycie naszą relację z podróży na Kaszuby:
Kaszuby rodzinnie, czyli co warto zobaczyć i gdzie się zatrzymać
O kuchni kaszubskiej pisze Lokalna Organizacja Turystyczna „Serce Kaszub”, która oprowadzała nas po tym niezwykłym regionie Polski. Z tego wpisu dowiadujemy się m.in. że: „poszczególne składniki kaszubskich potraw miały dla ludowej obyczajowości swoje znaczenie. Wypieki z mąki zapewniały pomyślność w nadchodzącym roku. Kłosy zbóż stanowiły źródło życiodajnej mocy. W rybach widziano odniesienia religijne, jednak ludność przypisywała im także wpływ na płodność i rodzące się życie. Groch ponoć chronił przed chorobami, a w połączeniu z kapustą zapewniał urodzaj. Grzyby pomagały w nawiązywaniu kontaktów ze światem zmarłych. Jabłka były “lekiem” przeciwko choremu gardłu, a miód gwarantował przychylność sił nadprzyrodzonych”.
Tutaj (KLIK) znajdziecie rekomendowane przez LOT „Serce Kaszub” restauracje, tawerny i gospody oferujące regionalne przystawki, zupy, dania główne czy desery. Nam udało się odwiedzić trzy z polecanych miejsc i w każdym z nich znaleźliśmy coś dla siebie.
Kuchnia Kaszubska, czyli gdzie spróbujemy regionalnych potraw
Stare Polaszki 13
Stare Polaszki 13 zdecydowanie najbardziej rozpieściły nas kaszubską serdecznością, krajobrazami, ciszą, spokojem i właśnie regionalną kuchnią. To tu spróbowaliśmy tradycyjnego kaszubskiego deseru – ruchanek z konfiturą owocową i lodami, tu jedliśmy pyzy cioci Justyny i najlepszą leśną pierś z kopytkami. Całe menu restauracji w Starych Polaszkach 13 znajduje się na jednej karcie (zobacz TUTAJ), a wypełnione jest wszystkim, co najlepsze. Znajdziecie tu dania klasyczne i dania staropolskie podane w oryginalny sposób. Wszystkie potrawy przygotowywane są z sercem i duchem dawnych przepisów, z ksiąg kucharskich kaszubskich babć i prababć. Na miejscu wypiekane jest domowe pieczywo, własne mięsa i wędliny, tworzone są konfitury i gotowane kompoty, a produkty do tamtejszych potraw pochodzą z przydomowego sadu i od lokalnych dostawców.
Nas kuchnia Starych Polaszek 13 oczarowała. Tu jest pysznie, aromatycznie, domowo.
Restauracja Tawerna Szarlota
Do Tawerny Szarlota wybraliśmy się tylko na obiad, a zostaliśmy nieco dłużej… Tawerna znajduje się w niezwykle urokliwym miejscu, nad samym jeziorem Osuszyno. Warto zostać tu na kawę, na deser, na spacer, na wizytę w mini ZOO, na zachód słońca i delektowanie się przyrodą.
Restauracja oferuje dania kuchni polskiej, dania tradycyjne i regionalne. Zamówiliśmy każde z nich 🙂 Dziecko wybrało bardzo smaczne stripsy z kurczaka z frytkami i marchewką, a my, już bardziej wyszukane potrawy. Ja skusiłam się na krem borowikowy, a Tomek zupę gulaszową. Obie doskonałe. Drugie dania również polecamy – schabowy z kapustą zasmażaną (ta znacznie różni się od naszej świętokrzyskiej – jest inna, ale równie smaczna) i grillowana pierś z kurczaka z ogromną ilością fasolki szparagowej (zjedliśmy we trojkę ;)). Po obiedzie spróbowaliśmy deserów z gablotki, które doskonale komponowały się z tamtejszą kawą.
Restauracja Rzemyk w Kościerzynie
Restauracja Rzemyk znajduje się przy kościerskim rynku. Nowoczesna architektura lokalu wtopiona jest w zabudowę starego miasta, zachęcając do odwiedzenia i spędzenia czasu w miasteczku, a aranżacja wnętrza inspiruje do zapoznania się z historią Kościerzyny.
Restauracja oferuje dania cateringowe, w większości można znaleźć klasyczne potrawy kuchni polskiej, choć są i typowo kaszubskie propozycje, m.in.: kluska wdzydzka z mięsem, polędwiczki po kaszubsku, ruchanki z cukrem pudrem, żur kaszubski z kiełbasą i ziemniakami, czy śledź po kaszubsku.
Jest niedrogo i smacznie. Zdecydowanie możemy polecić polędwiczki po kaszubsku podawane z ziemniaczkami i ogórkiem kwaszonym.
Kuchnia kaszubska nie jest lekka, za to jest pyszna i syta. My lubimy domowe, swojskie potrawy, dlatego zdecydowanie przypadła nam do gustu. Nie udało nam się spróbować wszystkiego czego chcieliśmy (nie było szans tego zmieścić ;)), ale przy kolejnej wizycie nie odmówimy sobie potraw z żurawiną, kaszubskim miodem, pieczonych ziemniaczków, pajdy ze smalcem i wędzonej sielawy – ryby, którą można spotkać w kaszubskich jeziorach.
Wpis powstał we współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną „Serce Kaszub„
A ty co o tym myślisz?