Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzychach to obowiązkowy punkt do odwiedzenia podczas odkrywania Kaszub. My spędziliśmy w nim pół dnia i gdyby nie czas, który nas ograniczał, zostalibyśmy znacznie dłużej. To kolejne wyjątkowe miejsce, które odwiedziliśmy we współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną „Serce Kaszub”. Spójrzcie, jak tu pięknie!
Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach powstał w 1906 roku z inicjatywy Izydora i jego żony Teodory Gulgowskich. Było to pierwsze muzeum na ziemiach polskich na świeżym powietrzu. Jego twórcy początkowo urządzili niewielki skansen w XVIII-wiecznej gburskiej chałupie. To tam zbierali swoją kolekcję – obrazy z ceramiki, haftowane złotem czepce, wyroby z ceramiki czy starodawne sprzęty gospodarskie i domowe. Dziś obszar muzeum zajmuje 22 ha. Znajdują się tu stare chałupy, zagrody, wiatraki, dwory, jest dawna szkoła, kaczma, kuźnia i uroczy kościółek. W muzeum możemy podziwiać kilkadziesiąt obiektów z Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich. Warto poświęcić na zwiedzanie przynajmniej jeden dzień.
Stara szkoła z końca XIX wieku. Obecnie w szkole odbywają się warsztaty, podczas których można się nauczyć pisać gęsim piórem albo gryflem na kamiennej tabliczce, można poznać alfabet kaszubski i podstawy języka kaszubskiego, ale też można zobaczyć, jak to jest klęczeć na grochu. Myślę, że w obecnych czasach jest to trudne nawet do wyobrażenia.
Niewielki, niesamowicie uroczy drewniany Kościół pw. Św. Barbary ze Swornegaci (powiat chojnicki) został stworzony w1742 roku, a do skansenu we Wdzychach trafił pod koniec XX wieku. We wnętrzach znajduje się oryginale wyposażenie – ołtarz główny z pierwszej połowy XVII wieku, późnobarokowa chrzcielnica, rokokowa ambona (z 1795 r.), stół komunijny czy ołtarz boczny wykonany przez Johanna Carla Biereichela.
Każdego roku, 4 grudnia w dniu patronki kościoła ze Swornegaci odbywają się tu msze święte, które gromadzą tłumy nie tylko miejscowych, ale i turystów.
Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny – informacje praktyczne
Godziny otwarcia:
* styczeń, luty, marzec: 10:00 – 15:00 od poniedziałku do soboty
* kwiecień: 9:00 – 16:00 od poniedziałku do niedzieli
* maj, czerwiec: 9:00 – 16:00 od poniedziałku do piątku,
10:00 – 18:00 w soboty i niedziele
* lipiec, sierpień: 10:00 – 18:00 od poniedziałku do niedzieli
* wrzesień, ,październik: 9:00 – 16:00 od poniedziałku do niedzieli
* listopad,, grudzień: 10:00 – 15:00 od poniedziałku do soboty
Ceny biletów:
Normalny – 22 zł / Ulgowy – 16 zł / Specjalny – 10 zł
Adres: ul. T. i I. Gulgowskich 68, 83-406 Wdzydze
Wpis powstał we współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną „Serce Kaszub”
Zobacz też:
Kaszuby rodzinnie, czyli co warto zobaczyć i gdzie się zatrzymać
A ty co o tym myślisz?