Please enter an Access Token

Międzynarodowy Dzień Lego

Międzynarodowy Dzień Lego (International LEGO Day) przypada dokładnie dziś, 28 stycznia. Nie zaskoczę Was pisząc, że jest to „święto”, które my obchodzimy, ale to raczej naturalne, skoro mamy w domu prawdziwego miłośnika duńskich klocków.

Mam wrażenie, że klocki Lego są z nami od zawsze. Dzięki nim można zbudować wszystko, co podpowie wyobraźnia nie tylko dzieci, ale też dorosłych. Przez dziesięciolecia firma Lego wypuściła na rynek tysiące najróżniejszych zestawów klocków (miliardy samych klocków) i specjalnych elementów, które pomagają ożywić naszą wyobraźnię. Dzięki załączonym minifigurkom można zbudować wymarzone światy i wszystko to, co sobie wymyślimy począwszy od domków, pojazdów, po statki pirackie, niezwykłe krajobrazy, sceny z Harrego Pottera, Gwiezdnych Wojen, Hobbita, a nawet filmu Kevin sam w domu!

Historia klocków Lego, czyli jak to się zaczęło

Historia marki Lego rozpoczęła się w 1932 roku za sprawą Ole Kirka Christiansena, stolarza z wioski Billund w Danii, który tworzył drewniane zabawki, w tym drewniane klocki. Ponieważ jego biznes nie był zbyt dochodowy, Christiansen nie zarabiał wielu pieniędzy i często wymieniał swoje zabawki na jedzenie. Pomimo wielu problemów finansowych, nie zaprzestał swojej działalności, a do pomocy przy tworzeniu zabawek zaangażował syna Godtfreda. W 1934 roku Christiansen nazwał swoją firmę „Lego”, co z duńskiego oznacza „baw się dobrze”. Produkcją plastikowych klocków zajął się niewiele później, a dokładnie w 1949 roku na świecie pojawił się pierwszy zestaw Lego: „Automatic Binding Bricks”. Był to pięciokolorowy zestaw klocków, w którym poza podstawowymi elementami 2×2 i 2×4 znalazły się okna, drzwi i dach. Zestaw ten umożliwiał zbudowanie kolorowego domku.

Pinit
Źródło zdjęcia: www.lego.com

Kiedy w 1958 roku po śmierci ojca, kierownictwo nad firmą przejął Godtfred Kirk Christiansen , marka Lego wkroczyła w nową erę, a dokładnie 28 stycznia 1958 roku została opatentowana. Lata sześćdziesiąte to bardzo szybki rozwój firmy, które sprzedaż rozwinęła się m.in. w Stanach Zjednoczonych. W kolejnych latach zaczęły powstawać nowe zestawy, coraz bardziej rozbudowane, kolorowe, dostosowane do użytkowników w każdym wieku. Godtfred Kirk Christiansen tworząć coraz to nowsze zestawy Lego kierował się kilkoma zasadami, m.in.:

  • mają zapewnić nieograniczone możliwości zabawy,
  • mają to być zabawki zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców,
  • mają sprawiać radość zarówno dzieciom, jak i dorosłym,
  • mają stymulować i zapewnić harmonijną zabawę,
  • mają rozwijać kreatywność, wyobraźnię i rozwój,
  • mają być bezpieczne, doskonałej jakości,
  • mają być zawsze „na czasie”,
  • mają zapewnić zabawę przez cały okrągły rok, a im więcej będzie się miało klocków, tym radość tworzenia będzie większa.

Wydaje mi się, że wszystkie te założenia zostały zrealizowane, a klocki Lego cieszą się ogromną popularnością na całym świecie.

My uwielbiamy Lego, całą rodziną, choć Julek szczególnie. Jeśli tylko mamy możliwość staramy się spełniać jego marzenia nie tylko podarowując mu upragnione zestawy klocków, ale też odwiedzając miejsca związane z marką Lego. Zobaczcie sami 🙂

LEGO® Store w Polsce

Lego® Store to oryginalne sklepy duńskiej grupy Lego. To prawdziwy raj dla miłośników klocków. Można tu nie tylko kupić najnowsze zestawy, ale też można kupić stworzoną przez siebie minifigurkę czy pudełeczko wybranych klocków – dokładnie takich, jakich potrzebujemy. To miejsce, w którym można zobaczyć najbardziej zjawiskowe zestawy Lego, ale i można porozmawiać ze specjalistami ds. klocków Lego. Aktualnie w Polsce znajduje się sześć LEGO® Store – w Gdańsku, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu i dwa w Warszawie. My już odwiedziliśmy cztery. Na ten rok zostały nam dwa nowe i kilka powtórek 😉

Wrocławski Lego®Store to pierwszy sklep, który odwiedziliśmy. Zrobił na nas duże wrażenie, szczególnie z tego względu, że był dla nas taką nowością. Nie wiedzieliśmy do końca czego możemy się tu spodziewać (oczywiście poza nowymi zestawami Lego) i dopiero „uczyliśmy” go. Tu tu Julek założył kartę VIP i paszport Lego, które od tamtej pory towarzyszą mu podczas każdego wyjazdu. Tu też wydał całkiem sporą sumę pieniędzy wyjętych ze skarbonki, a w prezencie dostał bardzo fajny zestaw świątecznych elementów Lego.

Pinitlego store

Drugi Lego®Store odwiedzielismy w Gdańsku, w Galerii Forum. Tu już Julek czuł się, jak u siebie. Stworzył kilka minifigurek, kupił dwa zestawy, przybił pieczątki do paszportu. Byliśmy tu w grudniu, w okresie przedświątecznych, a bożonarodzeniowy klimat można było poczuć na każdym kroku.

Pinit

W Warszawie są dwa Lego® Store – w Galerii Westfield Arkadia i w Galerii Westfield Mokotów. Pod koniec stycznia wybraliśmy się do stolicy i odwiedziliśmy zarówno jeden, jak i drugi sklep. Gdybyśmy mieli polecić Wam tylko jeden z nich, to zdecydowanie zachęcamy do wizyty w Lego Store w Galerii Arkadia. Wydaje mi się, że powierzchniowo sklep jest nie tylko większy, ale też lepiej wyposażony. Można w nim spędzić naprawdę dużo czasu.

Pinit

Oprócz oryginalnych sklepów Lego, odwiedzamy też mniej popularne sklepy, w których można znaleźć prawdziwe perełki Lego. Jednym z takich sklepów jest Dom Wiktorii w Krakowie, który Julek znalazł przez Internet i sam nas do niego zaprowadził podczas jednej z wycieczek do grodu Kraka. To niesamowity sklepik, w którym każdy kolekcjoner znajdzie coś dla siebie. Mieści się w piwnicy starej kamiennicy, a właściciel znawca Lego, może naprawdę dużo ciekawego opowiedzieć o swoim małym biznesie. Znajdziecie tu nie tylko pojedyncze elementy klocków – okna, drzwi kółka, śmigła, kostki, cegiełki itp., ale też kolekcjonerskie minifigurki sprzed lat.

Pinit

W Polsce jest tez kilka wystaw Lego. My byliśmy na jednej w Gdańsku, która ogromnie polecamy. Była to „Wystawa Budowli z Klocków LEGO®”, na której oglądaliśmy np. makietę Star Wars, stację kolejową, bliźniacze wieże World Trade Center, średniowieczną wioskę, zimowa wioskę, imponującą szkołę magii i czarodziejstwa w Hogwarcie, gdański Długi Targ z cudnymi kamieniczkami, ale też Batmana i jego pojazd, postacie z bajek Disney’a czy światowej sławy polskiego koszykarza Marcina Gortata.

Pinit

W Krakowie byliśmy w Bricks & Figs, gdzie oglądaliśmy naprawdę imponującą kolekcję oryginalnych zestawów zbudowanych z klocków LEGO® i Minifigurek, obejmującą zarówno limitowane edycje, jak i szeroko dostępne elementy.

Takich miejsc związanych z marka Lego w Polsce jest znacznie więcej. Niektóre są zdecydowanie warte odwiedzenia, inne troszkę mniej, ale bez wątpienia warto do większości z nich zaglądać. Przed nami jeszcze kilka takich wizyt i z pewnością będziemy uzupełniali ten post po kolejnych wycieczkach do miejsc związanych z naszymi ulubionymi duńskimi klockami.

Zapraszam Was do zobaczenia tego wpisu:

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Prezent dla podróżnika do 50 zł
Międzynarodowy Dzień Lego