Please enter an Access Token

Rozwój przez zabawę – jak wybrać najlepsze zabawki dla dziecka?

Wielu rodziców wciąż nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak istotnym elementem dla prawidłowego rozwoju ich dziecka, jest zabawa. Maluchy poznają świat w zupełnie inny sposób niż osoby dorosłe. Dlatego dla ich prawidłowego rozwoju zarówno emocjonalnego, jak i ruchowego, duże znaczenie ma zabawa. Obecnie oferta zabawek dla dzieci jest bardzo zróżnicowana, a rodzice często mają problem z doborem odpowiednich produktów, które z jednej strony spodobają się maluchom i wpiszą się w ich zainteresowania, a z drugiej strony pozytywnie wpłyną na ich rozwój. Warto więc wiedzieć, czym kierować się podczas zakupu takich produktów. Jak wybrać najlepsze zabawki dla dziecka? Podpowiadamy.

Czy warto kupować zabawki edukacyjne?

Wybierając najlepsze zabawki dla dziecka, które wpiszą się w jego zainteresowania, a jednocześnie pozytywnie wpłyną na jego rozwój, powinniśmy uwzględnić wiek malucha. Rodzice obecnie bardzo chętnie sięgają po edukacyjne zabawki dla dzieci, dzięki którym maluchy mogą poznawać świat i nabywać nowe umiejętności poprzez zabawę. Pamiętajmy jednak, że różne grupy wiekowe mają odmienne potrzeby rozwojowe. Dlatego decydując się na zakup zabawek edukacyjnych, zawsze dopasowujmy je do wieku dziecka. W przypadku niemowląt świetnie sprawdzą się zwłaszcza zabawki o różnych teksturach, kształtach oraz dźwiękach. Produkty takie stymulują zmysły maluchów i rozwijają ich zdolności poznawcze.

Dla dzieci w wieku przedszkolnym polecane są różnego rodzaju gry, układanki, a także puzzle. Tego typu zabawki edukacyjne wspierają rozwój umiejętności logicznego myślenia, a także koncentracji. Uczą skupienia i cierpliwości. Szukając zabawek dla starszych dzieci, możemy postawić na różnego rodzaju zestawy do eksperymentów, ale też interaktywne gry, na przykład muzyczne zabawki edukacyjne. Ważne jest jednak, by były one dopasowane do zainteresowań dziecka, aby maluch chętnie sięgał po takie zestawy.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru zabawek dla dziecka?

Pamiętajmy, że aby dzieci chętnie korzystały z zabawek i dzięki nim poznawały świat i nabywały nowe umiejętności, produkty takie muszą być dostosowane do ich wieku. Dlatego zawsze sprawdzajmy na opakowaniu zalecenia wiekowe producenta, aby nie kupować produktów przeznaczonych dla starszych dzieci, młodszym maluchom, ponieważ zabawa nimi może być nie tylko dla małych dzieci frustrująca i powodować niechęć do zabawki, ale czasami nawet niebezpieczna. Drobne elementy umieszczone w zestawach dla starszych dzieci, mogą zostać połknięte przez maluchy. Dlatego nie próbujmy na siłę, w nieodpowiedni sposób wspierać rozwoju dzieci.

Podczas wyboru zabawek dla dzieci, zastanówmy się również, jakie umiejętności u maluchów chcemy rozwijać. Zabawki edukacyjne w zależności od rodzaju i przeznaczenia, mogą wspierać rozwój różnych cech. Na przykład układanki i klocki rozwijają zdolność logicznego myślenia, ale także orientację przestrzenną. Puzzle rozwijają koncentrację, a także umiejętność rozpoznawania kształtów i kolorów. Z kolei gry planszowe wspierają rozwój umiejętności społecznych. Interaktywne zabawki edukacyjne zaś mogą stymulować funkcje poznawcze i sensoryczne dziecka, a także rozwój mowy. Dlatego dobór odpowiednich zabawek, może pomóc maluchowi w rozwijaniu umiejętności, które później przydadzą mu się nie tylko w szkole, ale również w dorosłym życiu.

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Koniec z pracami domowymi – za czy przeciw?
Rozwój przez zabawę – jak wybrać najlepsze zabawki dla dziecka?