Please enter an Access Token

7 powodów, dla których warto jechać nad polskie morze zimą

Posted on

Za kilka dni zaczynamy ferii zimowe i znów pojawimy się nad Bałtykiem. Lubimy tu wracać o każdej porze roku. Pomimo tego, że do Gdańska mamy ponad 500 km, to staramy się odwiedzać Trójmiasto i bałtyckie plaże kilka razy w roku, również poza sezonem. Nie straszna nam brzydka pogoda, wiatr, deszcz czy śnieg. Mamy znacznie więcej argumentów, które mówią nam, że warto jechać nad polskie morze zimą!

1. Zimą nad morzem jest cicho, spokojnie, bardzo klimatycznie. O tej porze roku nie ma tu tłumu wczasowiczów, a na plażach można spotkać jedynie kilkoro spacerujących turystów czy mieszkańców nadmorskich miejscowości. Momentami może się wydawać, że mamy całą plażę dla siebie. Spacerując brzegiem morza można poczuć ten wyjątkowy spokój, pooddychać świeżym morskim powietrzem, wsłuchać się w szum fal i delektować widokami, które są równie piękne, a może i piękniejsze niż latem.

2. Nadmorskie powietrze od lat słynie z korzystnego wpływu na nasze zdrowie. Nie bez powodu tak często poleca się rodzinom kilkutygodniowe wczasy w nadbałtyckich uzdrowiskach. Woda morska zawiera wiele mikroelementów, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, a poza sezonem, szczególnie w wietrzne dni, gdy fale rozbijają się o brzeg, tych mikroelementów jest znacznie więcej niż latem. Na szczególną uwagę zasługuje jod, pierwiastek, który odpowiada za zdrowie tarczycy, wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego, wspomaga pracę serca i układu oddechowego. Wdychanie jodu działa leczniczo na stany zapalne płuc i oskrzeli, łagodzi objawy astmy i reakcje alergiczne, naturalnie podnosi odporności zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Zimowe spacery wzdłuż Bałtyku to doskonałe kuracje zdrowotne, na których efekty nie trzeba długo czekać.

3. Nie wiem czy wiecie, ale to właśnie zimą można zobaczyć tu niezwykłe zjawiska przyrodnicze. Bez wątpienia jednym z nich jest szron, który tworzy niesamowite krajobrazy. Kiedy temperatura spada poniżej zera, woda z morza unosząc się w powietrzu zamienia w maleńkie kryształki lodu, które pokrywają fragmenty plaży i roślinność. Dal dzieci jest to naprawdę magiczny widok!

4. Warto jechać nad polskie morze zimą również ze względu na bogactwo przyrody morskiej. Dzieci uwielbiają zbierać muszelki, bursztyny, szukać skarbów na plaży, ale też obserwować mewy, kormorany, a nawet foki, które czasami pojawiają się na brzegu. Jednym z takich miejsc, gdzie można zobaczyć foki w ich naturalnym środowisku jest Rezerwat Przyrody Mewia Łacha na Pobrzeżu Gdańskim. Co ciekawe, to właśnie na przełomie lutego i marca na świat przychodzą maleńkie foki szare, które można spotkać na polskich plażach.

5. Jednym z najważniejszych powodów, dla których warto jeździć nad polskie morze zimą są wspomnienia, które tworzymy wspólnie z dziećmi. Za kilkanaście lat nasze pociechy będą wspominać te wyjazdy z uśmiechem na twarzy, nawet jeśli teraz troszkę pomarudzą na śnieg, na deszcz czy długie spacery. Wspólnie spędzony czas, odpoczynek, wędrówki, rozmowy, zbieranie muszelek czy poszukiwanie bursztynów, na długo pozostaną w pamięci naszych dzieci.

6. Bałtyk poza sezonem jest tańszy. Zimą raczej nie zobaczymy tu „paragonów grozy„, ponieważ ceny są niższe, bardziej przystępne dla turystów. Większość nadmorskich hoteli, pensjonatów czy prywatnych kwater wynajmowana jest w sezonie letnim, co przekłada się na wyższe ceny. Zimą jednak sytuacja zmienia się, ponieważ mniejsze zainteresowanie wypoczynkiem nad morzem sprawia, że ceny spadają. Dlatego zimą można cieszyć się urokami Bałtyku bez przepłacania.

7. Zimą przyjemniej odwiedza się atrakcje turystyczne. Oprócz pięknych plaż i urokliwych miejscowości, nad polskim morzem można znaleźć wiele interesujących atrakcji turystycznych, takich jak: latarnie morskie, muzea, centra nauki, centra rozrywki, zamki, tarasy widokowe, które tylko czekają na odwiedzających. Zimą nie ma kolejek do kas, nie ma tłumów w obiektach turystycznych, można spokojnie i komfortowo odkrywać nowe miejsca, a poza sezonem bilety wstępu zazwyczaj też są niższe. Dodam jeszcze, że np. na słynne Sopockie Molo poza sezonem (od października do kwietnia) wejście się darmowe.

Udało mi się przekonać Was, że warto odwiedzić polskie morze również zimą? Grudzień, styczeń i luty to doskonałe miesiące na spokojną, piękną nadmorską, zimową przygodę. Dajcie sobie i dzieciom szansę na chwile relaksu, odłączcie się od codziennego zgiełku i pozwólcie sobie odkryć inne oblicze polskiego wybrzeża. My powolutku pakujemy się do Gdańska!

Zachęcam Was do odwiedzenia również tego wpisu:

Rok w Gdańsku, czyli jak spędzić każdy z 12 miesięcy w Trójmieście

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Rozwój przez zabawę – jak wybrać najlepsze zabawki dla dziecka?
7 powodów, dla których warto jechać nad polskie morze zimą