Please enter an Access Token

11 powodów, dla których warto zapisać dziecko na obóz harcerski

 

Nie wyobrażam sobie lepszych wakacji dla dziecka niż te spędzone na obozie harcerskim. Ja sama jeździłam na obozy jako dziecko, nastolatka, kadra młodzieżowa, a od wielu lat jestem instruktorem i organizatorem obozu harcerskiego w Krynicy Morskiej (zobacz TUTAJ). Julek niedawno skończył 11 lat, a ma za sobą już 12 obozów harcerskich.. Każdego roku niecierpliwie odlicza miesiące, a później dni do kolejnego wyjazdu, bo uwielbia obozy! Dlatego, jeśli zastanawiacie się, czy warto zapisać dziecko na obóz harcerski, zostawiam Wam kilka argumentów, które powinny rozwiać Wasze wątpliwości.

Oczywiście obozy harcerskie różnią się od siebie. Różnią się lokalizacją, ofertą zajęć, specyfiką uczestników, kadrą i zwyczajami, ale jest wiele cech wspólnych, które łączy tego rodzaju wypoczynek. Zobaczcie, jak wyglądają wakacje na naszym obozie harcerskim w Krynicy Morskiej i przekonajcie się, że warto zapisać dziecko na taki wyjazd!

11 powodów, dla których warto zapisać dziecko na obóz harcerski

1. Obóz może być nie tylko dla harcerzy. Niektóre obozy są skierowane tylko dla harcerzy, ale są też takie, których uczestnikami mogą być tzw. „cywile”. My organizujemy wypoczynek, którego uczestnikami są zarówno harcerze, jak i osoby niezrzeszone (dzieci mieszkające w naszym mieście, województwie, bliższych i dalszych okolicach). Dzięki temu uczestnicy, którzy wcześniej nie wiedzieli, jak wygląda harcerstwo, mają możliwość poznania naszych zwyczajów, obrzędów, form pracy i spędzania czasu. Nie rzadko się zdarza, że dzieci wcześniej nie mające nic wspólnego harcerstwem, po obozie chcą dołączyć do drużyny.

2. Nawiązują nowe znajomości i przyjaźnie na całe życie. Obóz harcerski to idealne miejsce na poznanie rówieśników, na zawarcie niezwykle pięknych znajomości. Dzieci wspólnie się bawią, śpiewają, przygotowują do festiwali i kabaretów, grają w planszówki, biorą udział w olimpiadzie sportowej, opowiadają sobie dowcipy, spędzają czas przy ognisku, w namiocie czy na stołówce. Obóz to doskonałe miejsce do wspólnych doświadczeń, które budują silne przyjaźnie na całe życie!

Pinit

3. Uczą się przezwyciężać tęsknotę za domem. Każdego roku spotykamy się z dziećmi, które bardzo tęsknią za bliskimi, co jest naturalne. Jest to szczególnie widoczne w pierwszych dnia obozu, kiedy dzieci dopiero się poznają, zawierają znajomości, uczą życia obozowego. Po dwóch dniach smutek zamienia się w radość, wygłupy i zabawę, a dzieci nie tylko przestają dzwonić do rodziców, ale też niezbyt chętnie odbierają telefony zatroskanych opiekunów, tłumacząc, że są zajęte. Dzieci już nie mają czasu tęsknić za domem, biorą udział w zajęciach, śpiewają, tańczą, grają, rozmawiają, spędzają czas z przyjaciółmi. I uwierzcie, że dzieci, którym na początku zdarza się zapłakać za rodzicami, pod koniec obozu również płaczą, ale tym razem tylko dlatego, że obóz harcerski tak szybko się kończy!

4. Aktywnie spędzą czas. Jest  to naprawdę ważne, szczególnie w obecnych czasach, kiedy wszyscy tak dużo czasu spędzamy przed ekranami. Na obozie dzieci mogą biegać po lesie, kąpać się w morzu, grać w piłkę na plaży, skakać, tańczyć, wspinać się, strzelać z łuków, grać w ping-ponga. Wszystko to jest dla nich o wiele zdrowsze niż symulowane rozgrywki na PlayStation.

Pinitobóz harcerski
Pinit

5. Odkrywają nowe pasje. To tu dzieci mogą robić rzeczy, których inaczej mogłyby nie doświadczyć. Bo nawet, jeśli dziecko nigdy wcześniej nie pomyślało o strzelaniu z łuku, to z obozu może wrócić „zarażone” łucznictwem. A może po pierwszym występie kabaretowym odkryje zajawkę aktorską?

6. Stają się bardziej samodzielne. Podczas wakacji na obozie harcerskim, dzieci muszą zadbać nie tylko o siebie, ale też o swoje rzeczy. Muszą samodzielnie pościelić swoje łóżko i umyć naczynia po posiłku. Muszą samodzielnie wybrać ubranie odpowiednie do pogody, pamiętać o kąpieli i umyciu zębów. Być może po raz pierwszy muszą nauczyć się zarządzać własnymi pieniędzmi, aby nie wydać całego kieszonkowego w ciągu kilku dni. Każdego dnia dzieci zdobywają nowe doświadczenia i umiejętności, które sprawiają, że są bardziej samodzielnie.

7. Uczą się rozwiązywać pierwsze trudności. Na obozach zdarzają się najróżniejsze „wypadki”, które dla dorosłych mogą wydawać się błahe, a dla dzieci są wielką katastroą. Co takiego może się zdarzyć na obozie? Dzieci mogą zgubić ręcznik albo kubek. Mogą im przemoknąć buty. Mogą zapomnieć posmarować się kremem przed wyjściem na plażę. Mogą zedrzeć kolano. Ale to wszystko pokazuje, że w życiu nie zawsze wszystko nam wychodzi. Pomimo tego, że coś się nie uda, to nadal będzie dobrze. Z każdym problemem można sobie poradzić. Nawet, jeśli nie samodzielnie, to z pomocą opiekuna, kolegi czy koleżanki. Zawsze będą osoby, które chcą pomagać i wspierać. Dzieci przekonają się, że małe niepowodzenia nie są końcem świata.

8. Zdobywają nowe umiejętności. Podczas obozu harcerskiego uczestnicy są delegowani do różnych zadań. Mają warty, podczas których pilnują obozu i „służby” w kuchni, podczas których dbają o stołówkę i pomagają w przygotowaniu posiłków. Rodzice często są zaskoczeni, kiedy po powrocie do domu ich pociechy są chętne do obierania ziemniaków, mycia warzyw czy nalegają na posprzątanie po obiedzie. Podczas zajęć dzieci uczą się też pionierki obozowej (np. tworzą totemy, budują suszarnię na ubrania czy regał na buty), uczestniczą w zajęciach przyrodniczych, rękodzielniczych, survivalowych, uczą się udzielania pierwszej pomocy.

Pinit

Przeczytaj także: Co spakować na obóz harcerski?

9. Próbują nowych posiłków. Ja wiem, że są dzieci, które jedzą „wszystko”, ale z doświadczenia wiem też, że jest bardzo dużo dzieci, które je tylko ulubione dania i niechętnie próbuje nowości. Na obozie harcerskim uczestnicy nie dostają przed posiłkiem menu, z którego mogą wybrać ulubione danie, ale jedzą to, co przygotuje Pani kucharka. Dzięki temu dzieci odkrywają, że „nowe” jest naprawdę dobre, a Wy macie w domu już znacznie większe pole do popisu 🙂

10. Odkrywają nowe miejsca na mapie Polski. Bez względu na to, gdzie dzieci wyjadą na obóz, mają szanse poznania nowego miejsca w kraju. W Krynicy Morskiej zabieramy dzieci nie tylko na plażę czy do centrum miasteczka, ale też zwiedzamy Wielbłądzi Garb, Górę Pirata, Rezerwat Kormoranów czy Przekop Mierzei Wiślanej. Co więcej, podczas każdego obozu organizujemy wycieczkę do Trójmiasta, podczas której zwiedzamy np. Gdańsk, Gdynię, Westerplatte czy Sopot.

Pinitobóz harcerski

11. Przeżyją niezapomnianą przygodę. Wakacje na obozie harcerskim, w środku lasu, pod namiotem, z grupą rownieśników to wsaniała przygoda, którą dzieci zapamiątają na całe życie. To tu będą się uczyć, doświadczać, eksperymentować, wygłupiać, przezwyciężać swoje słabości, a przede wszystkim będą świetnie się bawić!

Zobacz też:

Co musisz wiedzieć przed wysłaniem dziecka na obóz?

 

 

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Jak wybrać idealną sukienkę na wesele dla małej damy?
11 powodów, dla których warto zapisać dziecko na obóz harcerski