Please enter an Access Token

Zabezpieczenia w domu, czyli jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka?

 

Mogłoby się wydawać, że nigdzie nie jest tak bezpiecznie jak we własnym domu. Myślę, że dla większości dorosłych, a z pewnością dla większości dzieci dom jest miejscem, gdzie mogą czuć się swobodnie, spokojnie i bezpiecznie. Niestety ten ostatni aspekt – bezpieczeństwa, nie jest tak oczywisty dla wszystkich i nie każdy ma świadomość tego, jakie zagrożenia mogą czekać na najmłodszych w naszych własnych mieszkaniach.

W 2017 roku portal Zabawkowicz.pl opublikował raport z badania „Postrzeganie bezpieczeństwa dzieci przez ich rodziców”. Badanie na zlecenie firmy Marko przeprowadził Polski Instytut Badań i Innowacji we współpracy z serwisem Zabawkowicz.pl. Wzięło w nim udział 700 rodziców dzieci w wieku 0-8 lat, a jego wyniki pozostawiają wiele do życzenia. Jak się okazało aż jedna trzecia rodziców nie stosuje żadnych zabezpieczeń mających chronić dzieci przed zagrożeniami w domu, a tylko nie wielu rodziców używa elementów takich jak: zabezpieczenia gniazdek elektrycznych, osłony na kanty czy mocowania mebli do ściany. Badanie wykazało też, że większość wypadków z udziałem dzieci miała miejsce właśnie w domu! Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.
Od kilku tygodni w naszym mieście prowadzimy szkolenia dla Mam, na których nie tylko uczymy udzielania pierwszej pomocy dzieciom, ale też mówimy o tym jak ważna jest profilaktyka i zapobieganie zagrożeniom. Niestety opublikowany ponad rok temu raport Zabawkowicza jest cały czas bardzo aktualny. Wielu rodziców nadal nie używa żadnych zabezpieczeń mających ochronić maluchy przed zagrożeniami w domu, niektórzy stosują tylko jeden czy dwa elementy zabezpieczające, a rodziców, którzy korzystają z większej ilości zabezpieczeń jest naprawdę niewielu. Najbardziej popularnymi elementami są: bramki zabezpieczające przejścia, zatyczki do gniazdek elektrycznych i klamki z kluczykami. Elementów zabezpieczających otoczenie dziecka jest znacznie więcej, podobnie jak zagrożeń, z którymi mogą się spotkać nasze dzieci.
Pinit

Jak sprawić, by nasz dom stał się bezpieczny dla dziecka?

Czasem wystarczy spojrzeć na nasze otoczenie oczami dziecka. To, co nam wydaje się bezpieczne, dla niego może być zagrożeniem.1. Chowaj przed dziećmi niebezpieczne przedmioty – zabierz z „pola widzenia” malucha ostre przedmioty, którymi mogłoby się skaleczyć, ale też małe i drobne elementy, które dziecko może sobie włożyć do nosa, do ucha albo może połknąć.
2. Zadbaj o to, aby sprzęty elektroniczne nie znalazły się w zasięgu dziecka, schowaj i zabezpiecz kable, ale też baterie, które mogą być bardzo groźne nie tylko dla malucha.Gniazdka elektryczne zabezpiecz plastikowymi zatyczkami.
3. Pamiętaj,aby jak najdalej od zasięgu dzieci trzymać leki i środki chemiczne – najlepiej jeśli będą one schowane wysoko, w zamykanej szafce (najlepiej na klucz).
4. Korzystaj z zabezpieczeń kuchenki gazowej, elektrycznej, indukcyjnej – zamontuj osłonki zabezpieczające, jeśli masz taka możliwość – gotuj na tylnych palnikach, tak by gorące naczynia nie były w zasięgu dzieci. Zawsze zakręcaj gaz!
5. Rośliny i nawozy przetrzymuj z dala od dzieci – nie kupuj szkodliwych i trujących roślin!
6. Nie zostawiaj włączonych czy podłączonych urządzeń elektrycznych, które mogą mieć kontakt z wodą lub do niej wpaść.
7. Nie zostawiaj rozgrzanego żelazka z dzieckiem sam na sam. Kiedy kończysz prasowanie, wyłącz żelazko i odstaw w bezpieczne miejsce (z dala od dzieci!) do wystygnięcia.
8. Zabezpiecz drzwi balkonowe i okna – tak, by dziecko ich nie otworzyło. Zainwestuj w klamki z zamkiem i kluczykiem, zamontuj bramki bezpieczeństwa (np.przy schodach, przy kominku, przy drzwiach balkonowych)lub barierki, nie stawiaj przedmiotów po których dziecko mogłoby się wspiąć do okna.
9. Zabezpiecz dywany i chodniki taśmą antypoślizgową – tak, aby dziecko nie poślizgnęło się i nie wywróciło.
10. Zabezpiecz meble w domu – zawsze sprawdzaj stabilność mebli, mocuj je odpowiednio do ścian oraz wyjmuj wszystkie kluczyki z drzwi szafek, tak aby dziecko nie mogło ich otworzyć.
11. Pamiętaj o zabezpieczeniu kantów i rogów – np. przy meblach, stolikach, parapetach.
12. Podczas kąpieli dziecka używaj mat antypoślizgowych – nigdy nie zostawiaj dziecka samego w wannie napełnionej wodą.

Zabezpieczenia w domu – z jakich akcesoriów warto korzystać?

Tak ja wcześniej wspomniałam – zabezpieczeń jest tak dużo, jak zagrożeń czyhających na nasze dzieci w domu. I nie są to tylko klamki z kluczykami czy osłonki gniazdek elektrycznych. Ja mam kilka swoich ulubionych elementów zabezpieczających marki Dreambaby, nie są one drogie, a mogą zdziałać naprawdę wiele.
Blokada obrotowa do sprzętu AGD ze wskaźnikiem EZY Check- pasuje do większości piekarników, zmywarek, pralek, suszarek, kuchenek mikrofalowych.
Pinit
Pinit
Pinit
Pinit

Zamknięcie giętkie pętla – banalnie proste w montażu, a trudne w otwarciu przez dzieci. Pasuje na gałki szafek i wiele uchwytów szafkowych.

Pinit

Zamknięcie zabezpieczające do szafek – uniemożliwia dziecku otwarcie drzwi szafek, zapewnia łatwy dostęp osobom dorosłym, ale trudne odblokowanie przez dzieci.

Pinit
Pinit

Regulowana taśma zabezpieczająca EZY-Check to bez wątpienia mój ulubiony element zabezpieczający o wszechstronnym zastosowaniu. Nadaje się do lakierowanych i laminowanych mebli, sprzętu AGD, toalet, luster, drewna okleinowego, drewna, szaf lustrzanych.

Pinit
Pinit
Pinit
Pinit
Pinit

Nakładki na narożniki – pomagają ochronić dziecko i dorosłych przed urazami powstałymi na skutek uderzenia o ostre krawędzie stołów, szafek, komód itp. Do użytku zarówno od górnej, jak i od dolnej strony krawędzi.

Pinit
Pinit
Pinit

 

Takich zabezpieczeń Dreambaby ma znacznie więcej. My już z wielu nie korzystamy, ale niektóre są w ciągłym od lat. Pomimo tego, że Julcio jest już duży i świadomy wielu zagrożeń, to nadal klamki w oknach jego pokoiku są zablokowane, a kluczyk schowany, pod dywanem jest taśma antypoślizgowa, a wszystkie detergenty i leki chowam wysoko w szafce. I nawet teraz mogę Wam powiedzieć, że to wszystko w najbliższym czasie z pewnością się nie zmieni. Dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo!

A czy Wy używacie elementów zabezpieczających w swoich domach i mieszkaniach?

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • Aneta Kowalska
  27 marca, 2018

  Fajnie że są takie zabezpieczenia, choć ja miałam tak grzeczne dzieci że nic z tego nie okazało się potrzebne 😛

 • Aneta S.
  27 marca, 2018

  U nas zabezpieczone są gniazdka, kanty i ostre krawędzie. Sprzęty trzymam poza zasięgiem dzieci, jeśli mogę zawsze gotuję na ostatnich palnikach. Staram się dbać o bezpieczeństwo dzieci w domu i przewidywać różne sytuacje jakie mogą się zdarzyć.

 • ToysFun.pl
  27 marca, 2018

  Bardzo rozsądnie 🙂

 • Anonimowy
  27 marca, 2018

  Kiedy dzieci są małe to faktycznie niewiele trzeba aby coś wykombinowały.

 • Iga i Kamila Pierzchała
  27 marca, 2018

  Oh dom to prawdziwe bojowsiko, jednak jak widzę Wy jesteśćie przezorni, co bardzo się chwali 🙂

 • Marheri Crafts
  28 marca, 2018

  Tak szczerze mówiąc, to ta ilość zabezpieczeń przeraża… Jestem mamą dwulatka i wiem z doświadczenia jak dziecko może zaskoczyć, ale nie chcę z mojego domu robić takiej twierdzy 😉

 • Patrycja Kucharczyk
  28 marca, 2018

  Bezpieczeństwo najważniejsze. Dobrze, że są takie zabezpieczenia. Sama z nich na pewno kiedyś skorzystam. 🙂

 • Agnieszka/Agumama
  2 kwietnia, 2018

  Część z tego typu zabezpieczeń moje dzieci rozgryzły. Miałam i testowałam kilka firm m.in. canpol, ikeowskie czy niemieckie lidlowe. Szkoda, że w sytuacjach, gdy dziecko pokona zabezpieczenie nie można ich reklamować. I nie chodzi tu o zwrot pieniędzy, ale o fakt, że po prostu nie zdały egzaminu z… bezpieczeństwa.

 • Mama pod prąd
  8 kwietnia, 2018

  Bardzo podobają mi się zabezpieczenia marki Dreambaby, które pokazałaś. Miła z nich muszę dokupić (choćby zabezpieczenie piekarnika i toalety). Dzięki za info. 🙂

 • Szczęśliwa Siódemka
  16 kwietnia, 2018

  Bardzo mądre i przydatne rady. Mamy sporo zabezpieczeń, ale też sami uważamy, gdzie nasze dziecko sięga 🙂

Poprzedni
Zerówka w szkole czy w przedszkolu?
Zabezpieczenia w domu, czyli jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka?