Mogłoby się wydawać, że nigdzie nie jest tak bezpiecznie jak we własnym domu. Myślę, że dla większości dorosłych, a z pewnością dla większości dzieci dom jest miejscem, gdzie mogą czuć się swobodnie, spokojnie i bezpiecznie. Niestety ten ostatni aspekt – bezpieczeństwa, nie jest tak oczywisty dla wszystkich i nie każdy ma świadomość tego, jakie zagrożenia mogą czekać na najmłodszych w naszych własnych mieszkaniach.
Jak sprawić, by nasz dom stał się bezpieczny dla dziecka?
2. Zadbaj o to, aby sprzęty elektroniczne nie znalazły się w zasięgu dziecka, schowaj i zabezpiecz kable, ale też baterie, które mogą być bardzo groźne nie tylko dla malucha.Gniazdka elektryczne zabezpiecz plastikowymi zatyczkami.
3. Pamiętaj,aby jak najdalej od zasięgu dzieci trzymać leki i środki chemiczne – najlepiej jeśli będą one schowane wysoko, w zamykanej szafce (najlepiej na klucz).
4. Korzystaj z zabezpieczeń kuchenki gazowej, elektrycznej, indukcyjnej – zamontuj osłonki zabezpieczające, jeśli masz taka możliwość – gotuj na tylnych palnikach, tak by gorące naczynia nie były w zasięgu dzieci. Zawsze zakręcaj gaz!
5. Rośliny i nawozy przetrzymuj z dala od dzieci – nie kupuj szkodliwych i trujących roślin!
7. Nie zostawiaj rozgrzanego żelazka z dzieckiem sam na sam. Kiedy kończysz prasowanie, wyłącz żelazko i odstaw w bezpieczne miejsce (z dala od dzieci!) do wystygnięcia.
8. Zabezpiecz drzwi balkonowe i okna – tak, by dziecko ich nie otworzyło. Zainwestuj w klamki z zamkiem i kluczykiem, zamontuj bramki bezpieczeństwa (np.przy schodach, przy kominku, przy drzwiach balkonowych)lub barierki, nie stawiaj przedmiotów po których dziecko mogłoby się wspiąć do okna.
9. Zabezpiecz dywany i chodniki taśmą antypoślizgową – tak, aby dziecko nie poślizgnęło się i nie wywróciło.
10. Zabezpiecz meble w domu – zawsze sprawdzaj stabilność mebli, mocuj je odpowiednio do ścian oraz wyjmuj wszystkie kluczyki z drzwi szafek, tak aby dziecko nie mogło ich otworzyć.
11. Pamiętaj o zabezpieczeniu kantów i rogów – np. przy meblach, stolikach, parapetach.
12. Podczas kąpieli dziecka używaj mat antypoślizgowych – nigdy nie zostawiaj dziecka samego w wannie napełnionej wodą.
Zabezpieczenia w domu – z jakich akcesoriów warto korzystać?
Zamknięcie giętkie pętla – banalnie proste w montażu, a trudne w otwarciu przez dzieci. Pasuje na gałki szafek i wiele uchwytów szafkowych.
Zamknięcie zabezpieczające do szafek – uniemożliwia dziecku otwarcie drzwi szafek, zapewnia łatwy dostęp osobom dorosłym, ale trudne odblokowanie przez dzieci.
Regulowana taśma zabezpieczająca EZY-Check to bez wątpienia mój ulubiony element zabezpieczający o wszechstronnym zastosowaniu. Nadaje się do lakierowanych i laminowanych mebli, sprzętu AGD, toalet, luster, drewna okleinowego, drewna, szaf lustrzanych.
Nakładki na narożniki – pomagają ochronić dziecko i dorosłych przed urazami powstałymi na skutek uderzenia o ostre krawędzie stołów, szafek, komód itp. Do użytku zarówno od górnej, jak i od dolnej strony krawędzi.
Takich zabezpieczeń Dreambaby ma znacznie więcej. My już z wielu nie korzystamy, ale niektóre są w ciągłym od lat. Pomimo tego, że Julcio jest już duży i świadomy wielu zagrożeń, to nadal klamki w oknach jego pokoiku są zablokowane, a kluczyk schowany, pod dywanem jest taśma antypoślizgowa, a wszystkie detergenty i leki chowam wysoko w szafce. I nawet teraz mogę Wam powiedzieć, że to wszystko w najbliższym czasie z pewnością się nie zmieni. Dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo!
Aneta Kowalska
27 marca, 2018Fajnie że są takie zabezpieczenia, choć ja miałam tak grzeczne dzieci że nic z tego nie okazało się potrzebne 😛
Aneta S.
27 marca, 2018U nas zabezpieczone są gniazdka, kanty i ostre krawędzie. Sprzęty trzymam poza zasięgiem dzieci, jeśli mogę zawsze gotuję na ostatnich palnikach. Staram się dbać o bezpieczeństwo dzieci w domu i przewidywać różne sytuacje jakie mogą się zdarzyć.
ToysFun.pl
27 marca, 2018Bardzo rozsądnie 🙂
Anonimowy
27 marca, 2018Kiedy dzieci są małe to faktycznie niewiele trzeba aby coś wykombinowały.
Iga i Kamila Pierzchała
27 marca, 2018Oh dom to prawdziwe bojowsiko, jednak jak widzę Wy jesteśćie przezorni, co bardzo się chwali 🙂
Marheri Crafts
28 marca, 2018Tak szczerze mówiąc, to ta ilość zabezpieczeń przeraża… Jestem mamą dwulatka i wiem z doświadczenia jak dziecko może zaskoczyć, ale nie chcę z mojego domu robić takiej twierdzy 😉
Patrycja Kucharczyk
28 marca, 2018Bezpieczeństwo najważniejsze. Dobrze, że są takie zabezpieczenia. Sama z nich na pewno kiedyś skorzystam. 🙂
Agnieszka/Agumama
2 kwietnia, 2018Część z tego typu zabezpieczeń moje dzieci rozgryzły. Miałam i testowałam kilka firm m.in. canpol, ikeowskie czy niemieckie lidlowe. Szkoda, że w sytuacjach, gdy dziecko pokona zabezpieczenie nie można ich reklamować. I nie chodzi tu o zwrot pieniędzy, ale o fakt, że po prostu nie zdały egzaminu z… bezpieczeństwa.
Mama pod prąd
8 kwietnia, 2018Bardzo podobają mi się zabezpieczenia marki Dreambaby, które pokazałaś. Miła z nich muszę dokupić (choćby zabezpieczenie piekarnika i toalety). Dzięki za info. 🙂
Szczęśliwa Siódemka
16 kwietnia, 2018Bardzo mądre i przydatne rady. Mamy sporo zabezpieczeń, ale też sami uważamy, gdzie nasze dziecko sięga 🙂